500 Kalori Diyeti?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

500 Kalori Diyeti?

500 Kalori Diyeti, İlk olarak diyetin ve kalorinin tanımını bilerek işe başlamak gerekir. Bunların tanımını bilmeden, içerisinde neler saklı olduğunu öğrenmeden bir diyete başlamak yanlış sonuçlar doğurabilmektedir. Bu yüzden bir diyete başlarken ilk önce başlayacağımız şey hakkında, bir ön bilgi edinerek başlamak ve sağlığımızı korumak için en gerekli hayati şartlardan bir tanesidir.

Diyette gaye ilk önce sağlıklı besin kaynaklarını tüketmekten gelir. Özellikle çok kiloya sahipseniz onlardan kurtulmaktır. Diyet dediğimizde aklımıza ilk gelen şeyin düzenli, sağlıklı ve dengeli besin kaynaklarını tüketmektir. Çünkü diyet tümcesi aslında beslenme şekli anlamına gelir. Diyet, temelde bir birey ya da başka bir organizmanın yediği besinlerin tamamına denir. Diyet çevreleri bir toplumsal bir hareket olarak bazı besinlerin tüketip tüketmemeyi seçmekle meydana gelen sınıflaşmalardır. Diyet yapmanın sebeplerinden bir tanesi sağlık kaygılarından kaynaklanmaktadır. Bazıları ideolojik, bazılarında fizyolojik takıntılar, ananelerden kaynaklı da yapılmaktadır. Diyet içerisine bazı besinleri yemek, bazılarını elemek ve bazılarını da kısmaktan gelir. Tuzsuz, tatsız, yağsız ve benzeri biçimleri kullanmak.

Kalori ise bir enerji birimi olarak adlandırılmaktadır. İnsanlar kaloriyi sadece besinler için kullanmaktadırlar ama kalori, enerji barındıran her türlü şey için söylenmekte ve kullanılmaktadır. Kalori cal simgesi ile ifade edilmektedir. Besinler için ise bir kalorinin bin kaloriye denk geldiğinden söz edilmektedir. Besinlerdeki kaloriyi şu şekilde hesaplıyorlar. Kalorimetre ismi verilen bir alette gıdaların yakılması ve ortaya çıkan sıcaklığın yani ısının ölçülmesi ile hesabı yapılır. Hesaplamaların sonunda ortaya çıkan proteinler, yağlar ve karbonhidratların kalori değerleri hesaplanır. İnsanlar hayatlarını sürdürmek için nefes alıp vermek için enerjiye ihtiyaçları vardır.

Bu ihtiyaçlarını da besinlerden sağlayarak elde ederler. Bir besindeki kalori ölçüsünün, o besinin içerisinde olan potansiyel enerjinin ne kadar olduğu ile hesaplanır. Bu yüzdendir ki aldığının her besin içerisinde hangi oranda yağ, hangi oranda protein ve hangi oranda karbonhidrat olduğunu bilirseniz kalorisini de kendiniz hesaplayabilirsiniz ve ona göre hareket edersiniz. Beş yüz kalorilik diyetimizde üç gün içerisinde üç kilo vermeyi amaçlıyoruz. Tabi ki amacımız günlük olarak beş yüz kalori almaktır. Bu diyet programı ile çok az bir zamanda kilo vermenize yardımcı olacağız. Elbette bu program sabrımızı zorlayacak bir programdır fakat amacımız daha önemli ve istikrarlı olarak bu amacımıza çok kısa bir süre içerisinde ulaşacağız. Ama şu önerimizi aklınızın bir kenarında tutmayı unutmayın, bu beş yüz kalorilik diyet programımızı uzun süreli olarak kullanmayacağız.

Çünkü bir günde aldığımız kalori miktarı çok az olduğu için yani 500 kalori ile sınırlı olduğu için uzun zamanlı uygulandığında bazı sağlık problemleri ile karşı karşıya kalınabilir. O yüzden çok özenli günler için tercih edilmelidir. Davetler için düğünler ve benzeri durumlar için uygulanacak güzel bir programdır. Beş yüz kalorilik diyet programımıza geçelim:
  • Kahvaltı saatlerinde sütlü besinler tüketmek daha uygundur. Yani bir su bardağı yoğurt ya da bir su bardağı süt tüketilmelidir ve ardından bir tane elma tüketmek faydalıdır.
  • Öğle saatlerinde ise sebze tüketilmesi uygundur. Yani yeşilliklerden yapılmış çok az yağda dökülerek yapılan bir salata ve yanında ise yetmiş veya yüz gram tavuğun göğsü yenilebilir. Ama tavuğun göğsünü haşlamak gerekir.
  • Akşam saatlerinde ise haşlanarak yapılacak olan sebzelerin tüketilmesi uygundur. Fakat öğle yemeğinde kullanılan yağı bu sefer kullanmıyoruz yanında ise bir tane domates veya bir tane salatalık tüketebilirsiniz. Şimdiden hepinize kolay gelsin. Tabi ki bunların yanında bir şey içmeyelim mi diye düşünebilirsiniz, elbette ki şeker katmadan bitki çaylarından tüketebilirsiniz. İstediğiniz kadar içmekte serbestsiniz.
Şunları unutmayalım ki bu diyeti çok az bir zaman için yapabilirsiniz. Eğer uzun süreli bir diyet listesi istiyorsanız tavsiyemiz şudur ki bir diyetisyene başvurarak beraber fazla kilolardan kurtulabilirsiniz. Sağlık problemlerin oluşmasını istemeyiz değil mi? Diyet demek sağlıklı ve dengeli beslenmek demektir.

500 Kalori Diyeti Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Patates Salatası Kaç Kalori?

Patates Salatası Kaç Kalori?

İp Atlamak Kaç Kalori?

İp Atlamak Kaç Kalori?

Sucuk Kaç Kalori?

Sucuk Kaç Kalori?

Popüler İçerikler

1 Gram Kaç Kalori?

1 Gram Kaç Kalori?

Editörün Seçtiği

Patates Kaç Kalori?

Patates Kaç Kalori?

Kaç Kalori? Nedir?

Kaç Kalori? Nedir?

İlginizi Çekebilir

Zeytin Kaç Kalori?

Zeytin Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Portakal Kaç Kalori?

Portakal Kaç Kalori?

Ton Balığı Kaç Kalori?

Ton Balığı Kaç Kalori?

1 Dilim Peynir Kaç Kalori?

1 Dilim Peynir Kaç Kalori?

Mantar Kaç Kalori?

Mantar Kaç Kalori?

Yeşil Mercimek Kaç Kalori?

Yeşil Mercimek Kaç Kalori?

Güncel

Üzüm Kaç Kalori?

Üzüm Kaç Kalori?

Güncel

Karpuz Kaç Kalori?

Karpuz Kaç Kalori?

Güncel

Kıymalı Börek Kaç Kalori?

Kıymalı Börek Kaç Kalori?

Brokoli Kaç Kalori?

Brokoli Kaç Kalori?

1 Baklava Kaç Kalori?

1 Baklava Kaç Kalori?

1 Adet Muz Kaç Kalori?

1 Adet Muz Kaç Kalori?

Kızarmış Tavuk Kaç Kalori?

Kızarmış Tavuk Kaç Kalori?

Ceviz Kaç Kalori?

Ceviz Kaç Kalori?

Kuru Üzüm Kaç Kalori?

Kuru Üzüm Kaç Kalori?

Yağsız Süt Kaç Kalori?

Yağsız Süt Kaç Kalori?

Yumurta Kaç Kalori?

Yumurta Kaç Kalori?

1 Dilim Beyaz Ekmek Kaç Kalori?

1 Dilim Beyaz Ekmek Kaç Kalori?

Kuru İncir Kaç Kalori?

Kuru İncir Kaç Kalori?

Kuru İncir Kaç Kalori, Kuru incir çok faydalı ve kalori değeri yüksek bir meyvedir. İncir yaş olarak tüketildiği gibi kurutulmuş olarak da çok fazlaca tüketilenler ara[...]

Kızarmış Ekmek Kaç Kalori?

Kızarmış Ekmek Kaç Kalori?

Kızarmış ekmek kaç kalori sorusuna cevabın tam verilebilmesi kullanılan ekmeğin türüne göre değişmektedir. Örneğin ekmek kepekli ise farklı, normal beyaz ekmek ise f[...]

Su Böreği Kaç Kalori?

Su Böreği Kaç Kalori?

Su böreği kaç kalori, Su böreği yapımı oldukça zahmetli yemesi bir o kadar kolay ve lezzetli bir hamur işidir. Herkes yapamaz fakat herkes zevkle yiyebilir. Severek ve zev[...]

Haşlanmış Makarna Kaç Kalori?

Haşlanmış Makarna Kaç Kalori?

Haşlanmış Makarna Kaç Kalori; Makarna, irmik veya una yumurta karıştırılıp hazırlanmış, çeşitli biçimlerdeki kuru hamur veya bu hamurdan yapılan yemeklere verilen i[...]

Kabak Çekirdeği Kaç Kalori?

Kabak Çekirdeği Kaç Kalori?

Kabak Çekirdeği Kaç Kalori, ay çekirdeği tüketimi kadar tüketimi olmasa da diğer yemişler arasında en fazla tercih edilen yemişler arasında yerini alan kabak çekirdeğ[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6