kalori.web.tr https://www.kalori.web.tr Kaloriler, Kalori Nedir ve Nasıl Hesaplanır tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kalori.web.tr Sat, 26 Dec 2015 00:00:00 +0000 Mon, 30 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 1 Adet Badem Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/1-adet-badem-kac-kalori.html Thu, 20 Sep 2018 09:30:01 +0000 1 adet badem kaç kalori, Badem besin değeri açısından oldukça yüklü olup; insan sağlığı için gerekli vitamin ve minerallere sahip bir kuru yemiştir. Dışarısın da bulunan sert kabuk ile korunurken; içerisinde bulunan meyvesi 1 adet badem kaç kalori, Badem besin değeri açısından oldukça yüklü olup; insan sağlığı için gerekli vitamin ve minerallere sahip bir kuru yemiştir. Dışarısın da bulunan sert kabuk ile korunurken; içerisinde bulunan meyvesi ile insan sağlığına oldukça katkı sağlar. Son yıllarda tüketilen kuru yemişlerin ilk sıralarında badem yer alır. Tok tutma özelliği ile bilinir. Ara öğün olarak kullanılan badem ile kan şekeri dengelenir. Bademin günlük tüketildiği takdirde,  İnsan bedenine gerekli olan vitaminleri karşılar.

Badem kalori açısından da oldukça yüksek besindir. Badem yetiştiriciliği son yıllarda ülkemizde yüksek oranda atmıştır. Belli başlı badem üreten ülkeler arasında yer almaktayız. Badem üretimi ile kendi ürünlerimizi kendimiz karşılayabilir hale gelmekteyiz. Badem ağacı üç ila dört yaşında iken badem verir. Badem ağacı ömrü atmış yıl kadardır. Dış kabuğunu temizlendikten sonra, içerisindeki yemişi tüketilebilir. Çiğ  tüketilmesi daha faydalı olacaktır. Ancak isteğe göre kavrularak, tuzlu bir şekilde tüketmekte faydalı olacaktır. Bademin de çeşitleri mevcuttur; ince kabuklu badem, sert kabuklu badem gibi çeşitleri vardır. Ancak sert kabuklu bademin içindeki çekirdeği  daha lezzetli ve daha tatlıdır. Ayrıca bademi çağla olarak tüketmek oldukça faydalıdır. Ayrı bir lezzeti vardır. Olgunlaşmasını beklersek kuru yemiş olarak tüketiriz. Ayrıca pasta gibi alanlarda badem sıkça  kullanılır.

1 Adet Badem Kaç Kalori
Bademden yağ elde edilirken; sanayide kullanılır. Cilt sağlığı içinde kullanılır. Bir bademin yarısından fazlası yağ iken; dörtte biri nişasta dır. Badem içerisinde madensel tuz içerir. Badem vitamini açısından da oldukça zengin kuru yemiş çeşididir. Bir badem yaklaşık olarak 7 kaloridir. Zayıflamak için tüketmemiz de faydalı olacaktır. İnsan bedeninin gerekli enerji ihtiyacını badem ile karşılayabiliriz. Ara öğünlerde  tüketilmesi faydalı olan yiyeceklerin ilk sıralarında badem de gelir. Sağlığımız için bademi tüketmekte oldukça fayda vardır.
]]>
1 Bardak Çay Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/1-bardak-cay-kac-kalori.html Thu, 20 Sep 2018 11:26:13 +0000 1 Bardak Çay Kaç Kalori, Aslında çayda kalori yoktur. Fakat bu durum çayı şekersiz tüketenler için geçerlidir. Çay içerken şeker kullananlar ise çaya kattıkları şekerden kalori almaktadırlar. Çayın demlenme anında suy 1 Bardak Çay Kaç Kalori, Aslında çayda kalori yoktur. Fakat bu durum çayı şekersiz tüketenler için geçerlidir. Çay içerken şeker kullananlar ise çaya kattıkları şekerden kalori almaktadırlar. Çayın demlenme anında suya geçebilen öğelerinden (kafein) yararlanılır. 180 mg. suda 2-3 dk. demlenmiş çayda 30 mg. kadar kafein bulunmaktadır. Çayı ne kadar uzun süre demlenmeye bırakırsak kafein miktarı da o kadar yükselir. Çaydaki kafein miktarı demlenme süresine göre ortalama 60 mg. a kadar çıkabilmektedir. Demlenen çayda bulunan protein, karbonhidrat ve yağ hemen hemen sıfır oranındadır.

Türk toplumu olarak çayı çok tüketiyoruz. 1 bardak çay kaç kaloridir diye de araştırmamızın ana nedeni ise toplumumuzda obezitenin oldukça yaygınlaşmasıdır. Bundan dolayı tükettiğimiz her şeyin kalori değerini bilmemizde sağlık açısından fayda var. Çayı şekersiz olarak tüketenler bu konuda çok şanslılar. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çayın kendisinde kalori yoktur. Ama çayı şeker ile tüketenler bir küp şekeri ortalama olarak 20 kaloriden hesaplayabilirler. İki küp şeker ile bir bardak çay içen bir kişi, bir bardak çaydan ortalama 40 kalori almaktadır.1 Bardak Çay Kaç Kalori Toplumda obezitenin büyük bir sağlık sorunu olmasıyla, diyet yapanların sayısı da artmaktadır. Buna bağlı olarak çayı şekersiz içenlerin sayısı da artmaktadır. Fakat bu kişiler çayı şekersiz içiyorum ve kalori almıyorum diye düşünüp çayın yanında yediklerine dikkat etmezler ise yine kalori alacaklardır. Mesela çayın yanında yenilen bir simit ortalama 260 kaloridir. Bu da demek oluyor ki, 2 şekerli 7 adet çaya denk gelmektedir. Alınan bu kaloriyi yakabilmek için yüksek tempoda 1 saat boyunca yürümek gerekmektedir.
Eğer diyet yapmak istiyorsanız çayı şekersiz bir şekilde istediğiniz kadar tüketebilirsiniz. Su dahi içince yaradığı söyleyeni görmüş duymuşsunuzdur. Oysa suyun da kalorisi yoktur. Çayda olduğu gibi kahvenin de kalorisi yoktur. Fakat kahve ile tüketilen sütten dolayı kalori alınmaktadır. 
]]>
1 Dilim Ekmek Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/1-dilim-ekmek-kac-kalori.html Fri, 21 Sep 2018 00:28:03 +0000 1 Dilim Ekmek Kaç Kaloridir, Ekmek, bir çok tahıl ununun işlenmesi sonucunda elde edilen hamurun pişirilmesi ile meydana gelen bir yiyecektir. Hazırlanan hamur ateşte, odun fırınında, sac üzerinde, tandırda veya fır 1 Dilim Ekmek Kaç Kaloridir, Ekmek, bir çok tahıl ununun işlenmesi sonucunda elde edilen hamurun pişirilmesi ile meydana gelen bir yiyecektir. Hazırlanan hamur ateşte, odun fırınında, sac üzerinde, tandırda veya fırında tepsi içerisinde pişirilebildiğininin yanı sıra günümüzde çeşitli firmaların üretmiş olduğu ekmek yapma makinelerinde lezzetli şekilde ekmek yapılabilmektedir. Ekmek, özellikle ülkemizde tüketimi yaygın olmakla beraber bir çok ülke ve toplumda sıkça tüketilen bir besindir.En yaygın olan ekmek türü ise beyaz ekmek diye tabir ettiğimiz işlenmiş undan elde edilen ve lif oranı oldukça düşük olan ekmek türüdür. Ekmek sınıfı arasında en düşük lif kaynağına sahip olan beyaz ekmek ilebir  bireyin doyma seviyesini elde edebilmek için fazla tüketim sağlaması gerekmektedir. Lif oranı düşük olduğu için kan şekerini çabuk yükselterek geçici doyumlar sağlamaktadır. Buna rağmen özellikle ülkemizde en sık kullanılan ekmek türü beyaz ekmektir. Beyaz ekmek, yaklaşık 200 gramlık bir bütün olarak fırınlarımızda ve çeşitli tüketim alanlarında satışa sunulmaktadır. Eğer kendimiz üretiyor isek bu ağırlığı değiştirebiliriz elbette fakat fırın üretimcileri genel olarak  1 adet beyaz ekmeği 200 gram olarak üretmektelerdir.

1 Dilim Ekmek Kaç Kalori

Bir dilim beyaz ekmeğimizi 25 gram olarak ele aldığımızda toplam kalori içeriği 64 kaloridir. Beyaz ekmeğin besin tablosu şu şekilde karşımıza çıkmaktadır:

 • Karbonhidrat; 13. 2 gram,
 • Yağ; 0. 22 gram,
 • Kolestereol; 0 miligram,
 • Protein; 2. 02 gram,
 • Lif; 0. 86 gram,
 • Potasyum; 31. 25 miligram,
 • Kalsiyum; 4. 5 miligram,
 • Demir; 0. 33 miligram,
 • Vitamin A; 0 miligram,
 • Vitamin C; 0 miligram,
 • Sodyum; 112. 5 miligram.

Bu listeye göre, özellikle diyet ve çeşitli sağlık sorunları nedeni ile perhiz yapan kişi veya kişiler daha çok çavdar ekmeği, kepek ekmeği veya tam buğday ekmeği tüketmeliler.

]]>
1 Dilim Baklava Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/1-dilim-baklava-kac-kalori.html Fri, 21 Sep 2018 08:24:43 +0000 1 Dilim Baklava Kaç Kalori, özellikle baklavanın içine kullanılan şerbetin şeker oranı ile içine kullanılan iç harcının kullanım miktarını bilmek gerekir. Fakat baklavanın içerisine normal standartlarda malzeme kullanıldığ 1 Dilim Baklava Kaç Kalori, özellikle baklavanın içine kullanılan şerbetin şeker oranı ile içine kullanılan iç harcının kullanım miktarını bilmek gerekir. Fakat baklavanın içerisine normal standartlarda malzeme kullanıldığını düşündüğümüzde baklavanın kaç kalori olduğunu kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. Baklava çoğunlukla insanların yaşamında tehlikeli olarak görülen ve uzak durulması için uyarılan yağ, toz şeker ve beyaz un kullanılarak hazırlanmaktadır. Bunun için baklavanın kalori düzeyi oldukça yüksek olmaktadır. 1 dilim baklava yaklaşık olarak 250 kalori içerir. Ayrıca bir porsiyon baklava ise 2 dilim olarak düşünüldüğü zaman 100 gram civarındadır. Eğer yemek yedikten sonra tatlı niyetine 2 dilim baklava yediğinizde yemeğin kalorisi dışında baklavadan yaklaşık olarak 500 kalori daha almış olursunuz.

1 Dilim Baklava Kaç Kalori, baklava kişinin bir öğünde aldığı besinlerdeki kalori oranı ile aynı olmaktadır. Fakat diyetteyseniz ve baklava yemek istiyorsanız, bir öğün atlayıp sadece bir dilim baklava ve salata ile öğünü geçirebilirsiniz. Genellikle bayram ziyaretlerinde konuk olarak gidilen her evde ikram olarak baklava sunulmaktadır. Kişiler ayıp olmasın diye bir dilimde olsa kırmamak için yiyoruz. Peki bu durumda bir gün içerisinde ne kadar kalori aldığınızı tahmin edebiliriz. Her gidilen evde bir dilim baklava yediğinizi hesaplarsanız yaklaşık 250 kaloridir. Vücuda bu kadar fazla alınan kalori ise yakılması mümkün değildir. Bunun için alınan kaloriler çoğunlukla kişilerin vücudunda yağ olarak kalmaktadır.

1 Dilim Baklava Kaç Kalori
1 Dilim Baklava Kaç Kalori, bir kaç dilim baklava tükettiyseniz mutlaka alınan kaloriyi vücuttan atmak için bir saat kadar tempolu olarak yürüyüş yapmak ya da ev içerisinde sürekli hareket ederek iş yapılabilir. Bunun dışında dışarıda bisiklet sürülebilir veya bir saat futbol oynanabilir. Bu hareketler sayesinde baklavadan aldığınız kaloriyi kolaylıkla vücudunuzdan atabilirsiniz. 1 Dilim baklava 250 kalori olduğu iççin eğer baklava yemek istiyorsanız şerbetli baklava yerine kuru baklavayı tercih edebilirsiniz. Kuru baklava ile tam bir baklava tadı alınmaz ancak bir nebzede olsun nefsinizi köreltin. Baklavanın şeker oranı oldukça yüksek olmasından dolayı fazla tüketildiği zaman vücuda zarar verebilir. Bunun için bir gün içerisinde 2 ya da en fazla 3 dilim baklava tüketmek sağlığımız açısından kendimize zarar vermemiş oluruz. Ayrıca fazla baklava tüketmek kilo almanıza katkıda bulunacaktır. 
]]>
1 Adet Kuru İncir Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/1-adet-kuru-incir-kac-kalori.html Sat, 22 Sep 2018 06:40:52 +0000 1 adet kuru incir kaç kaloridir, Bir adet kuru incirin kalorisi 57 kaloridir. Kuru incir; magnezyum, kalsiyum, potasyum, folik asit, fosfor gibi zengin bir mineral içeren besin kaynağıdır. Kuru incir meyve olarak tüketile bilirken hem d 1 adet kuru incir kaç kaloridir, Bir adet kuru incirin kalorisi 57 kaloridir. Kuru incir; magnezyum, kalsiyum, potasyum, folik asit, fosfor gibi zengin bir mineral içeren besin kaynağıdır. Kuru incir meyve olarak tüketile bilirken hem de kurutulmuş hali ile kuru meyve olarak tüketilebilir.
Yaz mevsiminde yaz meyvesi olarak tüketilirken; kış aylarında ise kuru incir olarak ta  tüketmek oldukça sağlıklı olacaktır. Bilinçli kullandığımız takdirde kilo olarak değilde; ara öğün olarak kullanılarak zayıflamak için de yardımcı besin  olarak kullanabiliriz. Kan şekerimizi dengeleyen  bir üründür. İnsan bedeni için önemli bir besindir. Besin olarak kuru incir hazımsızlığı giderir, sindirim sistemi üzerinde kuru incirin inanılmaz etkileri vardır. Kabızlık problemi olanların kuru inciri tüketmeleri oldukça faydalı olacaktır. Lifli bir yiyecek olduğu için kuru incir, sindirim sistemine etki eder. Kanser gibi hastalıklara da şifa kaynağıdır.
1 Adet Kuru İncir Kaç Kalori
 İnsan bedeninde  önemli etkileri vardır. Antioksidan özelliği ile bağırsakların düzenli çalışmasına katkı sağlar. Kuru incir kalori bakımından yüksek bir meyve iken; sağlıklı ve az kullanımı ile faydalı bir tüketim haline gelebilir.
]]>
1 Yeşil Elma Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/1-yesil-elma-kac-kalori.html Sun, 23 Sep 2018 00:47:56 +0000 1 Yeşil Elma Kaç Kalori, Elma, ülkemizde en çok yetişen ve gerek besin değeri gerekse lif değeri bakımından çok yüksek olan bir ağaç meyvesidir. Elmanında diğer bazı meyveler gibi bir çok çeşiti bulunmaktadır. 1 Yeşil Elma Kaç Kalori, Elma, ülkemizde en çok yetişen ve gerek besin değeri gerekse lif değeri bakımından çok yüksek olan bir ağaç meyvesidir. Elmanında diğer bazı meyveler gibi bir çok çeşiti bulunmaktadır. Fakat bu çeşitler arasında vitamin ve mineral bakımından en çok tercih edilen ve en çok tüketiliyor olan elma türü yeşil elmadır. Yeşil elma, içerdiği demir, bakır, çinko, potasyum, magnezyum gibi çeşitli mineraller sayesinde insan sağlığı ve bedensel rahatlık için çok gerekli bir besindir. Yeşil elma başta kandaki oksijen seviyesini yükselterek kanın taşındığı bir çok organımıza gereken mineralleri taşımayı ve metobolik hızın artmasını sağlayarak vücudun zinde ve refahta kalmasını sağlamaktadır. Ayrıca kanser hücrelerini baskı altına alarak gelişimini önlemekte olduğu gibi sindirim sistemini düzenleyerek vücudun ödem tutmasını engellemektedir. 1 Yeşil Elma Kaç KaloriYanı sıra halk arasında en çok tüketilme sebeplerinden bir diğeride içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde cildi daha canlı daha parlak ve daha genç görünmesine yardımcı olmasıdır. Küçük veya orta boy bir yeşil elma yaklaşık 50- 80 kaloridir. Özellikle diyet yapan kişilerin diyet listesinde bulunma sebebi ise içeriğindeki yüksek lif oranıdır. Yeşil elmanın içerisinde bulunan yüksek lif iştahımızı körelterek sağlıklı şekilde kilo vermemize büyük destek olmaktadır. Pişirildiği zaman sadece aromatik özellik kattığı ve tüm besin değerlerinin öldüğü için çiğ olarak tüketilmesi daha doğru ve daha sağlıklıdır.

]]>
1 Adet Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/1-adet-haslanmis-yumurta-kac-kalori.html Sun, 23 Sep 2018 14:55:34 +0000 1 Adet Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori; Yumurta, dişi kuşların embriyoyu korumak maksadıyla, yumurtladığı yuvarlak ve oval şeklinde olan cisimlere verilen addır. Genel olarak, bir çok hayvanın yumurtaları yiyecek olarak kullanab 1 Adet Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori; Yumurta, dişi kuşların embriyoyu korumak maksadıyla, yumurtladığı yuvarlak ve oval şeklinde olan cisimlere verilen addır. Genel olarak, bir çok hayvanın yumurtaları yiyecek olarak kullanabilmesine nazaran, yumurta denince ilk akla gelen şey tavuk yumurtasıdır. Tavuk yumurtası sayılamayacak kadar çok yemeğin hazırlanmasında ana  malzeme olarak kullanılmaktadır. Dünyanın hemen hemen bütün mutfaklarında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Yaygın bir inanış olan bıldırcın yumurtasının çok vitamin barındırmasının bir tavuk yumurtası kadar protein içerdiği doğru bir bilgi değildir. Tavuk yumurtası kat kat daha proteinlidir. Son dönemlerde hazır gıda üretimindeki artış sebebiyle, yumurtanın kullanıma hazır, pastörize ve  pratik yumurta tozu halinde üretimini oldukça fazlalaştırılmıştır. Bu artışı baskılamak, köreltmek isteyen kişiler tarafından, günde iki defa yumurtlatıyorlar, yemlerine ilaç katıyorlar  gibi konunun uzmanı olmayan insanlar  tarafından sabotajlar yapılmaktadır. Ama bu işin içinde olan herkesin ve veteriner hekimlerinin doğrulamış olduğu gibi tavuğun günde iki defa yumurtlama gibi bir ihtimali yoktur ve bu bütün tavukların hepsi için geçerlidir. Ülkemizde de çoğu Avrupa ülkelerinde olduğu gibi yemlere antibiyotik veya herhangi bir ilaç karıştırılması kesinlikle yasaktır.

1 Adet Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori

Yapılan araştırmalar sonucu besinler içerisindeki en kaliteli proteinin tavuk yumurtasında olduğunu kanıtlanmıştır. Ayrıca yumurta dışarıdan karşılanması gerekmekte olan aminoasitleri dengeli ve yeterli miktarda içermektedir. Vücudun gereksinim duyduğu başta A, B, D, E ve birçok vitamini yüksek oranda içerisinde bulundurmaktadır.Özellikle çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından çok gerekli bir besindir.

Bir adet yumurta ortalama 50 gram civarı olarak kabul edilmektedir.Genellikle  yumurtanın sarısı büyük ölçüde  vitamin ve yağları, beyaz bölümü ise büyük ölçüde proteinleri içermektedir.Bu oranlar diğer içeriklere göre söylenmiştir. Sarı ve beyaz gramaj bakımından yaklaşık eşit miktarda protein içermektedir.Yumurtanın protein emilimi açısından en etkili tüketim şekli rafadan yumurta olarak bilinmektedir. Bir adet haşlanmış yumurta yaklaşık 74 kalori olarak bilinmektedir.

]]>
1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/1-saat-yuruyus-kac-kalori.html Mon, 24 Sep 2018 11:40:30 +0000 1 saat yürüyüş kaç kalori yakar, Bunu anlatmadan önce yürüyüş yapmayı kendimize amaç olarak belirlemeliyiz.  Öncelikli olarak sağlıklı ve dengeli yaşamın en önemli yollarından biri spor yapmaktır. Yapabileceğimiz en 1 saat yürüyüş kaç kalori yakar, Bunu anlatmadan önce yürüyüş yapmayı kendimize amaç olarak belirlemeliyiz.  Öncelikli olarak sağlıklı ve dengeli yaşamın en önemli yollarından biri spor yapmaktır. Yapabileceğimiz en iyi sporların başında yürüyüş yapmak gelir.Açık havada bol oksijen alarak yaptığımız yürüyüşün, insan sağlığına inanılmaz şekilde faydaları olacaktır.  Bu sebepten dolayı yürüyüş yapmayı kendimize alışkanlık haline getirmemi in günlük yaşantımızda inanılmaz etkileri olacaktır. Eğer yürüyüşü kilo vermek amacıyla yapıyor isek; tempolu bir şekilde yürümenin faydaları çok fazla olacaktır. Kilo vermek için yürüyüş esnasında hızımızı ne kadar artırır istek; yağ yakmak hızlanacaktır.1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori
Yürüyüş esnasında nabız hızı ne kadar artar ise; kalori yakımı daha fazla olur. Yaptığımız hareketleri, egzersizlere dikkat ederek; kalori yakma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Tempolu bir yürüyüş ile bir saat içerisinde yaklaşık olarak 260 civarında kalori yakarız. Bu sebepten dolayı tempolu yürüyüşün insan sağlığında  katkıları oldukça fazladır.
 Ayrıca kalori yakımı kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Bir saat içerisinde yağ yakmak için, 90 kilo civarındaki kişinin tempolu yürüyüş ile bir saatte yaklaşık 350 kalori yakarken; 65 kilo civarındaki bir kişi yürüyerek tempolu bir şekilde yaklaşık olarak 260 kalori yakacak olduğu düşünülmektedir. bu sebepten dolayı tempomuz ne kadar artarsa yağ yakımı artarken; tempo düştüğü taktirde ise yağ yakımı azalacaktır.
]]>
Bezelye Kalori https://www.kalori.web.tr/bezelye-kalori.html Mon, 24 Sep 2018 16:37:09 +0000 Bezelye Kalori, Bezelye, baklagiller ailesinden taze yeşil kabuğu ile tüketilebilmesinin haricinde içerisinde bulunan tanelerinin de yalnız başına tüketilen bir bitkidir. Bu çok mineralli ve lif deposu olan sebze ülkemi Bezelye Kalori, Bezelye, baklagiller ailesinden taze yeşil kabuğu ile tüketilebilmesinin haricinde içerisinde bulunan tanelerinin de yalnız başına tüketilen bir bitkidir. Bu çok mineralli ve lif deposu olan sebze ülkemizde ilkbahar ve yaz aylarında sebze vermektedir. Tohumları bir kılıf içerisine dizili halde olarak yetişen bu sebzenin meyvesi bakla sebzesine ve fasulye sebzesine benzemektedir.Bezelye, içerisinde bulunan yüksek lif oranı sayesinde başta kalp ve damar hastalıkları olan kişilerde şaşırtıcı şekilde koruyucu bir sebzedir. Bu durumun yanı sıra kötü kolesterol oranını düşürerek dengede tutmakta, içerisinde bulunan B1 vitamini sayesinde uykuyu düzenlemekte, kansızlık ve kan kanserine karşı koruyucu bir kalkan oluşturmakta, içerisinde bulunan mineraller sayesinde sindirimi düzenlemekte ve bağırsak kanseri riskini minimum seviyeye indirmektedir.

Bezelye Kalori

Porsiyon miktarını 100 gram olarak ele aldığımızda bezelye sebzesi, 81 kaloridir. Ayrıca 100 gram bezelye sebzesinin diğer besin değerleri ise;

 • Sodyum; 5 miligram,
 • Potsasyum; 244 miligram,
 • Karbonhidrat; 14 gram,
 • Şeker; 6 gram,
 • Diyet lifi; 5 gram,
 • Protein; 5 gram'dır.

Bezelyenin içerisinde bulunan A vitamini, B vitamini, C vitamini, piridoksin, magnezyum, demir ve kalsiyum vitamin ve mineralleri sayesinde bedensel ihtiyacımız olan enerjiyi sağlayacağımızdan dolayı haftada en az 2 kez tüketilmesi önerilmektedir.

]]>
1 Adet Yumurta Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/1-adet-yumurta-kac-kalori.html Tue, 25 Sep 2018 04:11:51 +0000 1 adet yumurta kaç kalori, Ülkemizde ve dünyada çok sevilerek yenilen yumurtanın faydaları, insan vücudu ve sağlığı açısından son derece önem teşkil eder. Yumurtanın içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde insan v 1 adet yumurta kaç kalori, Ülkemizde ve dünyada çok sevilerek yenilen yumurtanın faydaları, insan vücudu ve sağlığı açısından son derece önem teşkil eder. Yumurtanın içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde insan vücudu tarafından emilerek sağlıklı olmamıza yardımcı olur. Hemen hemen her evde çok sıklıkla tüketilen yumurta, anne sütünden sonra ilk akla gelen besin olmuştur. Yumurtanın besin değeri oldukça yüksektir. Tüm besinlerin içerisinde en kaliteli proteini yumurta içermektedir. Yeterli ve dengeli beslenmede, hızlı büyüme çağındaki çocukların hayvansal kaynaklı  protein tüketmelerini önermekteyiz. Yumurta besininde  birçok vitamin değerle vardır. Bunlar; A, E, D ve B gibi vitaminlerin olduğunu  bilmekteyiz. Yumurta sarısında bulunan A vitamini gözün iyi görmesini sağlar, kemik gelişimiz ve sağlıklı dişler için de etkisi büyüktür. İnsan vücudunda hücrelerin gelişmesine yardımcı olur. Yumurta D vitamini sağlayan birkaç besinden biridir. Güneş ışınlarından yeterince faydalanıldığı  taktirde, yumurta özellikle çocuklarımızın D vitamini eksikliğini ve kemik bozukluğunu gidermiş oluruz. 

1 Adet Yumurta Kaç Kalori
Yumurta E  vitamini açısından da zengin bir  besindir. Vücudumuzu zararlı maddelere karşı korumaktadır. Ayrıca yumurtada bulunan kolin, beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli rol oynamaktadır. Yumurtada  bulunan çinko minerali özellikle büyüme  ve gelişmesi açısından bağışıklık sisteminde rolü olduğu için çok önemlidir. Yumurta alımında çok dikkatli davranmalısınız. Çünkü yumurta çok çabuk bozulabilen bir besindir. Yumurta evde  buzdolabında  muhafaza edilmelidir. Ve yıkanmadan konmalıdır. Yıkandığı vakit yumurtanın doğal koruyucu tabakasını kaybeder. Bu nedenle kullanılacağı zaman yıkanması en doğrusudur. Yumurtanın kabukları gözenekli bir tabaka halindedir ve dolaptaki kötü ve güçlü kokuları içerisine çekebilir.

Yumurtanın sarı kısmı, yağ ve kolesterol içerir. Ayrıca beyazındaki tüm vitaminler burada da bulunur. Besleyici olan yumurtanın sarısı yaklaşık 60 kaloridir. Yani toplamda 1 yumurta 75-80 kalori içerir.  
]]>
1 Muz Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/1-muz-kac-kalori.html Tue, 25 Sep 2018 05:16:34 +0000 1 Muz Kaç Kalori, Muz, dünya üzerinde en çok tüketilen meyveler arasında olan, bol vitamin ve mineral içerikli, zengin lif kaynaklı, potasyum ve magnezyum değeri çok yüksek bir meyvedir. Ülkemizde daha çok Akd 1 Muz Kaç Kalori, Muz, dünya üzerinde en çok tüketilen meyveler arasında olan, bol vitamin ve mineral içerikli, zengin lif kaynaklı, potasyum ve magnezyum değeri çok yüksek bir meyvedir. Ülkemizde daha çok Akdeniz bölgesine bağlı alanya ve Bozyazı bölgeleri arasında yetiştiriciliği yapılmakta olan bu meyve, içerisinde bulundurduğu bol miktarda potasyum sayesinde terleme sonucunda kapasitesini yitirmeye başlayan kaslarımızı canlandırmaktadır. İçeriğindeki B1 vitamini sayesinde sinir dokularının doğru ve normal çalışmasını sağlayarak düzensiz uyku durumunu ortadan kaldırmaktadır. Muz, içerisindeki zengin lifler sayesinde tokluk hissi vermekte olup diyet durumundaki kişi veya kişileri hedeflerine daha sağlıklı şekilde ulaşmalarını sağlamaktadır. Fakat muz tüketimine dikkat edilemsi gerekmektedir çünkü 1 adet büyük muz 3 porsiyon meyveye eşittir. Bu nedenle önerildiği ve yeterliliği belirtildiği şekilde tüketilmesi daha doğrudur. Orta boy bir muzun 165 gram olduğunu varsayarsak 157 kalori olduğunu söyleyebiliriz. Muz meyvesinin  besin değerini şu şekilde listeleyebiliriz:

1 Muz Kaç Kalori
 • Protein; 1. 9 gram,
 • Karbonhidrat; 35. 29 gram,
 • Sodyum; 1. 65 miligram,
 • Potasyum; 648. 45 miligram,
 • Lif; 3. 3 gram,
 • Kalsiyum; 14. 85 miligram,
 • Demir; 0. 91 miligram,
 • Vitamin A; 62. 7 miligram,
 • Vitamin C; 19. 8 miligram.
]]>
Çikolata Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/cikolata-kac-kalori.html Tue, 25 Sep 2018 13:27:02 +0000 Çikolatanın kaç kalori olduğunu anlatmadan önce; çikolata ile ilgili bilgiler paylaşmak daha doğru olacaktır. Öncelikle Çikolata kilo alımını tetikleyen bir besindir. Bu sebepten dolayı içerisinde bulunan şeker ve  yağd Çikolatanın kaç kalori olduğunu anlatmadan önce; çikolata ile ilgili bilgiler paylaşmak daha doğru olacaktır. Öncelikle Çikolata kilo alımını tetikleyen bir besindir. Bu sebepten dolayı içerisinde bulunan şeker ve  yağdan oluşan bir tatlı olduğu için, tüketilmesi sakıncalıdır.  Diyabetlilerin ve kilo  problemi olanların çikolata yemeleri sakıncalıdır. Çikolatanın vücuttan kolay kolay atılamadığı için; depo edilerek kilo alımına sebebiyet vermektedir. Ancak dayanamadığımız zamanlarda canımız çikolata yemek istiyorsa, bitter çikolatadan 2 parça, tabii küçük parçalar halinde yiyebiliriz.
 Diğer taraftan sütlü çikolata ve  beyaz çikolatanın kalorisi ve şeker oranı daha yüksek olduğu için; çikolataları yemekten sakınmak sağlığımız için faydalı olacaktır.Çikolataların kalorileri, çikolata çeşitlerine göre değişmektedir. 

Beyaz  çikolata Kaç Kalori

Beyaz çikolata da süt,  yağ ve şeker oranını oldukça yüksek olduğu için; kalori miktarı yüksektir. Yaklaşık olarak bir parça beyaz çikolatanın 500 civarında kalorisi vardır. Bu sebepten dolayı en yüksek kalori miktarı beyaz çikolatadır. Beyaz çikolata yemek sağlık açısından zararlı olacaktır. Özellikle de kolesterol problemi yaşayan kişilerin ve şeker hastası olan kişilerin beyaz çikolatayı tüketmekten kaçınmaları, sağlıkları için faydalı olacaktır. Ayrıca beyaz çikolata kilo alımını da hızlandıracaktır. Bu sebepten dolayı kilo problemi yaşayan kişiler beyaz çikolatadan uzak durmalıdır.

Sütlü Çikolata Kaç Kalori

Çikolata Kaç Kalori
Sütlü çikolata kalori bakımından beyaz çikolata göre daha az kalori içerir. Yaklaşık olarak bir parça sütlü çikolata da 450 civarında kalori vardır. Bu sebepten dolayı kilo problemi yaşayanlar; diyabet hastaları, kolesterol hastaları bu çikolata yemekten uzak durmalılar. Sütlü çikolata bir parça  sadece ara öğünlerde alınabilir, fazlası zarardır .Bu sebepten dolayı sağlığımızı düşünerek, çikolata yemekten uzak durmalıyız.

Bitter Çikolata Kaç Kalori

Bitter çikolata ile ilgili paylaşacağımız bilgiler şöyledir ki; bir dilim bitter çikolata da yaklaşık olarak 400 kalori vardır. İçerdi yağ ve şeker ile yüksek enerji verirken; kalori bakımından zengindir. Bu sebepten dolayı bitter çikolata tüketirken dikkat etmek gereklidir.  Ancak ara öğünlerde meyve yerine bir parça bitter çikolata yiyerek, ara öğünü geçiştirme yapabiliriz.

Çikolata kalori bakımından zengin yiyecekler in en başında gelir. Bu sebepten dolayı kilo problemi olan kişilerin, rahatsızlığı olan kişilerin çikolata yemekten kaçınması gerekir. Örneğin;şeker hastalarının, diyabet hastalarının, kolesterol hastalarının çikolata dan uzak durmaları tavsiye edilir. Ancak kadınların özel günlerinde, yani muayyen günlerinde, tatlı krizine girdikleri kaçınılmaz bir gerçektir. Özellikle  bu zamanlarda kadınlarda tatlı yeme ihtiyacı hissedilir.Bu tatlı ihtiyacını en güzel çikolata ile giderebiliriz.  Diğer bir taraftan da çikolatanın mutluluk hormonunu salgıladığı da bilinmektedir. Bazı kadınlar için çikolata mutluluk demektir. Yapılan  atıştırmalara göre  kadınlar çikolata tüketerek kendilerini daha rahat, mutlu hissederler. Ancak unutulmaması gereken en önemli bilgi çikolatanın kalorisi nin fazla olduğudur.
]]>
1 Salatalık Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/1-salatalik-kac-kalori.html Tue, 25 Sep 2018 19:33:40 +0000 1 Salatalık Kaç Kalori, Salatalık, kabakgiller ailesinden olan içeriğinde bol su, mineral ve vitamin barındıran bir bitki türüdür. İçerisinde yoğun şekilde bulunan su sayesinde kolari değeri çok düşük olduğund 1 Salatalık Kaç Kalori, Salatalık, kabakgiller ailesinden olan içeriğinde bol su, mineral ve vitamin barındıran bir bitki türüdür. İçerisinde yoğun şekilde bulunan su sayesinde kolari değeri çok düşük olduğundan dolayı diyet listelerinde sınırsızca tüketilebilmektedir. Salatalık bir diğer adı ile hıyar, içerisinde bulundurduğu B2 vitamini ve B3 vitamini sayesinde sindirim sistemini dengelemekte ve mide asit düzenleyici özelliğe sahip olmaktadır. Çiğ tüketilmesinin yanı sıra salatalarda kullanımı da yaygın olmaktadır. Özellikle ülkemizde sıkça tüketilen turşununda temel sebzelerinden biridir. 1 adet orta yani normal boy salatalık, 100 gram olarak belirtildiğinde 15 kalori olarak hesaplanmaktadır. Salatalık bitkisinin besin değer listesi ise şu şekildedir:

1 Salatalık Kaç Kalori
 • Sodyum; 2 miligram,
 • Potasyum; 147 miligram,
 • Karbonhidrat; 3,6 gram,
 • Kolesterol; 0 miligram,
 • Toplam yağ; 0,1 gram
 • Vitamin C; 9,6 miligram,
 • Vitamin A; 79,2 miligram,
 • demir, 0,6 miligram.

İçerisinde barındırdığı yoğun potasyum sayesinde kas gelişimini olumlu yönde etkilemekle beraber, bağırsaklarda bulunan zararlı bakterilerin atılımını da sağlamakta olan salatalık yoğun ve sık kullanımı gereken bir bitkidir.

]]>
1 Saat Tempolu Yürüyüş Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/1-saat-tempolu-yuruyus-kac-kalori.html Wed, 26 Sep 2018 07:05:33 +0000 1 saat tempolu yürüyüş kaç kalori, İnsanlar daha sağlıklı ve daha güzel görünümlü vücutlara sahip olmak için çeşitli yollar denemişlerdir. Yapılan diyetler le kendilerine kısıtlamalar getirerek istedikleri sa 1 saat tempolu yürüyüş kaç kalori, İnsanlar daha sağlıklı ve daha güzel görünümlü vücutlara sahip olmak için çeşitli yollar denemişlerdir. Yapılan diyetler le kendilerine kısıtlamalar getirerek istedikleri sağlıklı yaşama ulaşmaya çalışmışlardır. Ancak ne kadar diyet yapılırsa yapılsın yine de yetersiz kalır. çünkü hareket etmeyen bir vücut yediği besinleri yakamaz. Bu da yapılan diyetler için bir olumsuz sorun doğurur. Bu sonucun olmaması için insanlar hareket etmeli yani her gün düzenli olarak yürüyüşler yapmalıdır. Bu şekil de yaptıkları sürece istedikleri olumlu sonuca daha çabuk ulaşırlar. Yapılan yürüyüş düzenli ve tempolu olmalıdır.

Yürüyüş yapılırken bir şişe su da yanına alınarak belli aralıklar la içilmelidir. Çünkü yürüyüş yapılırken vücut enerji kaybı yaşar buda tempolu yürüyüşün yavaşlamasına neden olur. Yürüyüş yapmak yapabileceğiniz en basit ve en güvenli egzersiz çeşididir. İnsanlar ortalama bir tempo ile yürüyerek saatte 400 kalori vermektedir buna göre iki saatte 800 dört saatte 1600 on sekiz saatte ise 7200 kalori vermektedirler. Bu da vücutta bir kilo yağ eritilmesi demektir. Yani bir kilo zayıflamak için gün de on sekiz saat yürüyüş yapılmalıdır. Buna göre gün de bir saat yürüyüş yapan biri ortalama ay da üç kilo verebilir.

1 Saat Tempolu Yürüyüş Kaç Kalori

Yapılan yürüyüşler sadece kilo vermeye yardımcı olmaz aynı zaman da sağlık için de bir çok fayda da bulunur. Kalp ve akciğerlerin daha verimli çalışmasını sağlar, fazla yağların yakılmasına yardımcı olur, metabolizma hızını arttırdığı için dinlenirken bile kilo verilebilir, iştahın kontrol altına girmesine yardımcı olur, enerji verir, stresten uzak olmayı sağlar, yaşlanmayı geciktirir, kanda ki kolesterol seviyesinin azalmasını sağlar, yüksek tansiyonu düşürür, şeker hastalığının kontrol altına alınmasını sağlar, yapılan hareketler sonucu eklem bölgesini güçlendirir, daha güçlü kemikler oluşumuna destek olur, bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlar, uykunun düzene girmesine yardımcı olur. Bu ve daha saymakla bitmeyecek kadar çok faydası olan sağlıklı olmamız için gerekli olan tek ihtiyaç günlük düzenli bir şekilde yapılması gereken bir saatlik yürüyüştür.

Hem kalori yakarak zayıflanmasına hem de sağlığımız açısın dan bize faydalı olduğu için oldukça avantajlıdır. Daha verimli olması için yapılan yürüyüşten sonra elma, armut, muz, portakal gibi enerji verecek meyveler tüketilmelidir. Ayrıca bol su tüketimi de oldukça yarar sağlamaktadır. İşte yapımıyla da oldukça kolay olan verdiği faydalarla da avantajlı olan yürüyüş yaşamımıza oldukça destek vermektedir.

]]>
Ayçekirdeği Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/aycekirdegi-kac-kalori.html Wed, 26 Sep 2018 12:44:21 +0000 Ay çekirdeği kaç kalori, ay çekirdeği yüksek protein, yağ, E ve B vitamleri, potasyum, fosfor, magnezyum ve bakır içerir. Yeterli miktarda tüketildiği takdirde sağlık üzerinde olumlu etkileri olan ayçiçeğinin çiğ tüketilmes Ay çekirdeği kaç kalori, ay çekirdeği yüksek protein, yağ, E ve B vitamleri, potasyum, fosfor, magnezyum ve bakır içerir. Yeterli miktarda tüketildiği takdirde sağlık üzerinde olumlu etkileri olan ayçiçeğinin çiğ tüketilmesi tavsiye edilir. Ayçekirdeği bağımlılık yapacağı için az tüketilmesi sağlık açısından daha iyidir. 28 gramlık bir ay çekirdeği günlük E vitamini alım miktarımızın % 76 sını sağlayarak göz sağlığımızı korur ve doymamış yağ barındırmasından dolayı kas ve doku gelişimine yardımcı olan proteinler içerir. Ayrıca bağışıklık sisteminin korunmasına, vücutta kan şekerinin dengede tutulmasına yardımcı olur.

Ay çekirdeğinin kalori değeri işlendikçe artmaktadır. Kavrulmuş ve tuzlu olan Ayçiçekleri daha çok kalori içermektedir. Bu nedenle diyet yapan kişilere çiğ ve tuzsuz ay çekirdeği tüketilmeleri tavsiye edilir. 

Ay çekirdeğinin kalori değerleri hazır, çekilmiş ve kabuksuz ayçiçeği olma durumlarına göre değişir. 
Ayçekirdeği Kaç Kalori
 • Bir  avuç çekilmemiş ay çekirdeğinin kalori değeri 75 kalori olarak hesaplanır.
 • 20 gram kadar gelen bir avuç hazır paketlenmiş ayçekirdeğinin kalori değeri 118 kalori olarak hesaplanır.
 • Yine bir avuç kabuksuz ayçekirdeğinin kalori değeri 115 kaloridir.
 • Kavrulmuş tuzsuz olan ayçekirdeğinin 20 gramı ise 121 kaloridir. 
 • 20 gram çekilmiş olan ayçekirdeği 6,4 gram karbonhidrat, 7, 4 protein ve 2,1 oranında yağ içerir.
 • 20 gram hazır paket olarak satılan ay çiçeği 2,2 karbonhidrat, 4 protein, 10,5 oranında yağ içerir.
 • 100 gram kabuksuz olan ay çekirdeği ise 12,33 karbonhidrat, 22,47 protein ve 4,90 yağ oranı içerir.
 Ay çekirdeğininden diyet yapanların ve kilo problemi olanların mümkün olduğu kadar uzak durmaları, fazla tüketmemeleri gerekir. Ay çekirdeği ile kilo vermek mümkün değildir. Fakat düzenli tüketildiği takdirde sağlık açısından birçok faydası vardır.
]]>
Brokoli Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/brokoli-kac-kalori.html Wed, 26 Sep 2018 19:52:24 +0000 Brokoli Kaç Kalori, içeriğinde barındırdığı besin değerleri açısından oldukça zengin kaynaklara sahip bir sebze olan brokoli hakkında yapılan incelemeler sonucunda brokoli en meşhur sebzeler içine girmemiş olsa b Brokoli Kaç Kalori, içeriğinde barındırdığı besin değerleri açısından oldukça zengin kaynaklara sahip bir sebze olan brokoli hakkında yapılan incelemeler sonucunda brokoli en meşhur sebzeler içine girmemiş olsa bile en yararlı sebzeler için ilk üçe girmektedir. Konunun uzmanları tarafından gerçekleştirilen yüzlerce araştırma sonrasında şu bilgiler elde edilmiştir.

 • Brokoli vücut yapısını koruma altına alarak özellikle kanser hastalıkları gibi vücudun yapısını bozan rahatsızlıklara karşı koruma sağlar.
 • Brokoli serbest radikallerle savaşarak vücutta oluşabilecek farklı hastalıklara karşı kişilerde vücut direncini en yüksek seviyelere çıkartır.
 • Brokoli çeşitli rahatsızlıklar sonucunda vücutta meydana gelen iltihaplanmaları kesinlikle önlüyor.

Ancak brokolinin insan sağlığı üzerinde oldukça büyük faydalarının yanı sıra yalnızca 100 gr kadar çiğ brokoli sadece 34 kalori barındırmaktadır. Mineral, vitamin ve karbonhidrat açısından zengin kaynaklara sahip olan brokoli sebzesinin en önemli vitamini ise C vitaminidir. Yaklaşık olarak 100 gram brokolide 89.1 mg C vitamini barındırmaktadır. Bu miktar ise kişilerin günlük ihtiyacı olan C vitamini gereksinimin % 150'sine denk gelmektedir. Bu yüzden haftalık beslenme programınız içine mutlaka bulunması gereken bir besindir. Özellikle soğuk kış mevsiminde haftada bir kez brokoli tüketilmesi ise kişileri gribal enfeksiyonlar adına koruma altına almış olur. 

Brokoli Kaç Kalori

100 Gram Brokolinin Besin Değerleri

 • A vitamini lU: 620 lU ( Günlük gereksinimin % 11'ini karşılamaktadır)
 • C vitamini: 89.1 mg ( Günlük gereksinimin % 148'ini karşılamaktadır )
 • E vitamini: 0.9 mg (Günlük gereksinimin %3'ünü karşılamaktadır)
 • K vitamini: 101 mcg ( Günlük gereksinimin % 11'ini karşılamaktadır)
 • B6 vitamini: 0.1 mcg ( Günlük gereksinimin % 8'ini karşılamaktadır)
 • B2 vitamini: 0. 1,2 mg ( Günlük gereksinimin % 6'sını karşılamaktadır)
 • B3 vitamini: 0.5 mg ( Günlük gereksinimin % 4'ünü karşılamaktadır)
 • Folat: 62 mcg ( Günlük gereksinimin % 15'ini karşılamaktadır)
 • Kalsiyum: 46 mg ( Günlük gereksinimin % 6'sını karşılamaktadır)
 • Magnezyum: 22 mg ( Günlük gereksinimim % 6'sını karşılamaktadır)
 • Potasyum: 315 mg ( Günlük gereksinimin % 8'ini karşılamaktadır)
 • Selenyum: 2.4 mcg ( Günlük gereksinimin % 5'ini karşılamaktadır)
 • Çinko: 0.5 mg (Günlük gereksinimin % 4'ünü karşılamaktadır)
 • Sodyum: 32 mg ( Günlük gereksinimin % 1,1'ini karşılamaktadır)
 • Demir: 0.6 mg ( Günlük gereksinimin % 3'ünü karşılamaktadır)
 • Mangenez: 0.1 mg ( Günlük gereksinimin % 11'ini karşılamaktadır)
 • Fosfor: 65 mg (Günlük gereksinimin % 6'sını karşılamaktadır)

100 gram ağırlığındaki brokoli yaklaşık 34 kalori barındırmaktadır. Bu miktarda hazırlanmış yemek ister haşlama olsun ister kızarma olarak hazırlansın insan sağlığı açısından oldukça faydalar sağlamaktadır. Ayrıca brokolinin en büyük özelliği ise zayıflama konusunda olan faydalarıdır. Brokoli sindirim sistemini hızlandırarak harekete geçirdiğinden dolayı vücudun besinlerden sağladığı yağları emilmeye fırsat vermeden vücuttan attığı için uygulanan diyet listelerinin ilk sırasında yer almalıdır. Bu nedenle brokoli hem oldukça faydalı hem de kalorisi düşük yararlı bir sebze olmasından dolayı özellikle çocuklar ve yaşlılar ilk sırada olmak üzere her insan tarafından tüketilmesi tavsiye edilen yararlı bir sebzedir.

]]>
Kabak Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/kabak-kac-kalori.html Thu, 27 Sep 2018 14:50:11 +0000 Kabak Kaç Kalori, Kabakgiller ailesinin baş üyesi olan kabak, içerisinde bulundurduğu yoğun lif sayesinde sindirim düzenlemesine güçlü şekilde yardımcı olarak özellikle bağırsak tembelliği yaşayan kişi veya ki Kabak Kaç Kalori, Kabakgiller ailesinin baş üyesi olan kabak, içerisinde bulundurduğu yoğun lif sayesinde sindirim düzenlemesine güçlü şekilde yardımcı olarak özellikle bağırsak tembelliği yaşayan kişi veya kişilerde çok iyi sonuçlar vermektedir. Dünya mutfağında ve özellikle ülkemiz mutfağında sıkça kullanılan kabak sebzesi, kalsiyum, fosfor, potasyum, demir, magnezyum ve sodyum bakımından zengin bir bitki olarak bilinmektedir. Kabak çeşitleri, başta balkabağı olmak üzere 3 çeşite daha sahip olan bir sebzedir. Bu sebze çeşitleri;

Kabak Kaç Kalori
 • Helvacıkabağı,
 • Sakızkabağı,
 • Balkabağı' dır.

Bir adet orta boy veya normal büyüklükteki kabağın kalori değeri 26 kcal'dır. 

Kabak Kaç Kalori,

 • Protein, 2. 4 gram,
 • Lif; 1. 65 gram,
 • Karbonhidrat; 3. 08 gram,
 • Yağ; 0. 6 gram,
 • Sodyum; 1. 5 miligram,
 • Kalsiyum; 45 miligram,
 • Potasyum; 300 miligram,
 • Kolesterol; o miligram,
 • Demir; 2. 25 miligram,
 • Vitamin C; 24 miligram,
 • Vitamin A; 87 miligram'dır.
]]>
Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/haslanmis-yumurta-kac-kalori.html Thu, 27 Sep 2018 22:34:54 +0000 Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori, Yumurta, folik asit, çinko, demir ve protein bakımından en zengin besinlerin en baş sıralarında yer almaktadır. Yumurta, çiğ şekilde olmak üzere çeşitli pişirme yöntemi i Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori, Yumurta, folik asit, çinko, demir ve protein bakımından en zengin besinlerin en baş sıralarında yer almaktadır. Yumurta, çiğ şekilde olmak üzere çeşitli pişirme yöntemi ile tükettiğimiz ve bedenimizin temel vitamin-mineral ve protein alımını sağlayan besin olduğunu eskiden günümüze dek herkesin hemen hergün tükkettiği gıda olduğunu belirtebiliriz. Bir adet yumurta yaklaşık 50 gramdır ve 50 gramlık haşlanmış bir yumurtanın kalori değeri yaklaşık 75 kcal' dir. Haşlanmış yumurtanın besin tablosunu şu şekilde sıralayabiliriz:

Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori
 • Protein; 6. 22 gram,
 • Yağ; 5. 4 gram,
 • Karbonhidrat; 0. 34 gram,
 • Lif; 0 gram,
 • Kalsiyum; 27 miligram,
 • Potasyum; 48. 5 miligram,
 • Kolesterol; 191 miligram,
 • Sodyum; 36. 5 miligram,
 • Demir; 0. 8 miligram,
 • Vitamin A; 141 miligram,
 • Vitamin C; 0 miligram.

Haşlanmış yumurtayı içerisinde bulunan ve vücudumuza çok sayıda yararı olan aminoasitler nedeni ile, sağlıklı olan yani alerjik durumu elverişli olan kişi yada kişiler her gün et veya peynir yerine tüketebilmektedirler. kolesterol sorunu yaşayan kişi veya kişiler haşlanmış yumurtanın içerisinde bulunan kolesterol nedeninden dolayı haftada 2-3 kez tüketebilirler.

]]>
Ceviz Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/ceviz-kac-kalori.html Thu, 27 Sep 2018 23:19:28 +0000 Ceviz kaç kalori, olduğunu sizlerle paylaşırken; öncelikli olarak içinde bulunan vitamin ve minerallerden söz etmekte fayda vardır. Kuru yemiş  sektöründe ilk sıralarında yer alır. Cevizin içerisinde E vitamini, fosfor, folik Ceviz kaç kalori, olduğunu sizlerle paylaşırken; öncelikli olarak içinde bulunan vitamin ve minerallerden söz etmekte fayda vardır. Kuru yemiş  sektöründe ilk sıralarında yer alır. Cevizin içerisinde E vitamini, fosfor, folik asit ,magnezyum, çinko mineralleri, potasyum, fosfor, Omega 3, yağ asidi açısından zengin bir besin kaynağıdır. Ayrıca ceviz yüksek kalori içerdiği için, kolesterol ve kanser hastaları, unutkanlık hastalığı olan alzheimer hastalıklarına karşı şifa kaynağı olduğu belirtilmektedir.

yaklaşık olarak 1 avuç ceviz içerisinde 170 kalori bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı cevizi tüketirken dikkatli olmamız da gerekebilir. Cevizin içerdiği yağ fazla tüketimi ile cevizin zararları da olabilir. Aşırı tüketilmesi halinde kilo alımına sebebiyet verebilir. Fazla  kullanılması halinde kolesterolün de yükselmesine sebebiyet verebilir.

Ceviz içeriği mineraller bakımından zengin bir besin kaynağıdır. Omega 3 yağ asidi ile kemiklerin kuvvetlenmesine yardımcı olur. Düzenli olarak tüketildiği takdirde kolesterole önemli katkıları vardır. Aşırı kullanılması halinde  kolesterol seviyesinin yükselmesi sebebiyet verebilir.
 Bunun sebebi ise aşırı tüketmek ile doğru orantılıdır. 1 adet ceviz yiyerek günlük kolesterol oranımızı düşürebiliriz. Cevizin büyük faydaları olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bu sebepten dolayı kan şekerini düzenler. Kan  basıncına etki eder. Kalp ve damar hastalıklarına karşı da büyük faydaları vardır. Ceviz tüketiminin damar sistemlerinin üzerinde olumlu etkileri olduğu saptanmaktadır. Ceviz tüketimi ile damar tıkanıklığının üzerindeki risklerin azaldığı bilinmektedir. Bu kalp hastalıklarına iyi geldiği ve günlük belli bir oranda tüketilmesinde fayda olduğu belirtilmektedir.
Ceviz tüketimi ile ilgili verilecek bir diğer özellik ise prostat ve göğüs kanseri gibi hastalıklarda oldukça önemli aşamalar kaydedilmesidir.Bu hastalıklara karşı şifa kaynağı olduğu belirtilmektedir. Kanser üzerinde yapılan araştırmalarda olumlu faydaları olduğu saptanmıştır. Bu sebepten dolayı günlük tüketilmesi faydalı olacaktır.
Ceviz Kaç Kalori
 İçerdiği antioksidan bakımından da oldukça faydalı bir besindir. Ceviz tüketimi ile ilgili bir diğer önemli nokta ise, hamile olan bayanların her gün belli bir oranda, Örneğin; günde 3 adet yiyerek, bebeklerinin gelişimlerine katkıda bulunmaları faydalı olacaktır. Bebeklerinin beyin gelişimine inanılmaz etkileri vardır. Bu sebepten dolayı hamile olan annelerin günlük ceviz  tüketimine dikkat etmesi şarttır. Bebeğin gelişimine önemli ölçüde katkı sağlamış olacaktır. 
Ceviz  tüketimi ile ilgili ilerleyen yaşlarda görülen kemik rahatsızlıklarında, önemli katkıları olduğu görülmüştür. Kemiğin içerisinde bulunan kalsiyum miktarının azalması ile kemiklerdeki küçülmeler meydana gelirken; ceviz tüketimi ,le Omega 3 ile kemiklere takviye niteliğinde katkı sağlar. Cevizde bulunan mineraller ile kemikleri önemli bir yardımcı etken olur. İlerleyen yaşlarda görülen unutkanlık gibi rahatsızlıklara oldukça faydalıdır. Cevizin bir diğer özelliği ise kilo vermek isteyen kişilerde, ara öğünlerde 3 adet ceviz yiyerek vücudun gerekli olan ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı oluruz. Ceviz oldukça önemlidir. Ceviz tokluk hissi verirken; kilo kaybına yardımcı olur. Bu sebepten dolayı hayatımızda düzenli olarak ceviz yemeye önem göstermeliyiz.  Ceviz kalori itibarı ile önemli bir besin kaynağı olup, mutfaklarımızda bolca yer vermeliyiz. 
]]>
Bir Bardak Süt Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/bir-bardak-sut-kac-kalori.html Fri, 28 Sep 2018 01:28:55 +0000 Bir bardak süt kaç kalori,  beslenmemizin üç temel vitamini   olan protein, fosfor ve iyi bir kalsiyum içeren  en kıymetli içeceklerin başında gelen süt doğduğumuz günden itibaren ömrümüzün sonuna kadar içebileceğimiz en Bir bardak süt kaç kalori,  beslenmemizin üç temel vitamini   olan protein, fosfor ve iyi bir kalsiyum içeren  en kıymetli içeceklerin başında gelen süt doğduğumuz günden itibaren ömrümüzün sonuna kadar içebileceğimiz en temel gıda maddesidir. 
1 su bardağı (200 ml) süt içtiğimizde vücudumuzda 8 gram protein, 13 gram karbonhidrat olacaktır ve vücudumuza 8 gram yağ, 290 mg kalsiyum,  vitamin A, B2, B12, D, E, K, elektrolitler (Na, K) girmektedir.
Bir Bardak Süt Kaç Kalori
1 su bardağı (200 ml) süt ise ortalama 150 kaloridir.
Sağlıklı bir insanın günlük kalsiyum ihtiyacını karşılayabilmesi için günlük 1000 mg kalsiyum alması gerekir.Günde 2 su bardağı süt içilerek bu ihtiyaç giderilebilir. Vücudumuz yeteri kadar kalsiyum almadığında kemiklerimizdeki kalsiyumu azaltır.  Bu da kemiklerimizin erimesine dişlerimizin çürümesine ve diş eti hastalıklarına neden olur. Özellikle çocuk yaşlarında kemik gelişimi açısından süt tüketimi oldukça önemli olduğu için çocuklar gece yatmadan önce zayıflamak isteyenler ise yemeklerden önce süt içmelidir. Süt sıcak olarak tüketildiğinde mide boşaltma zamanını uzatacağı için zayıflamak isteyenler sütü sıcak içmelidir. Kilo problemi olanlar için sütü gün içinde yemeklerden önce bir çay bardağı kadar içmek iştahı keser ve kişinin daha az yemek yemesini sağlar.
]]>
1 Adet Muz Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/1-adet-muz-kac-kalori.html Fri, 28 Sep 2018 07:38:28 +0000 1 Adet muz kaç kalori, Muz ülkemizin kıyı kesimlerinde yetiştirilmek olan çok sağlıklı ve tatlı tadıyla çocukların favori meyveleri arasında yer almaktadır. Yüksek mineral içeriği ile aynı zamanda sağlığımız için de f 1 Adet muz kaç kalori, Muz ülkemizin kıyı kesimlerinde yetiştirilmek olan çok sağlıklı ve tatlı tadıyla çocukların favori meyveleri arasında yer almaktadır. Yüksek mineral içeriği ile aynı zamanda sağlığımız için de faydalı meyvelerden birisidir.  Kan basıncı düzeninin korunması açısından oldukça önemli bir mineral olan,potasyum bakımından zengin olan muz.  Yüksek  tansiyonu düşürmek için de tüketilmektedir. Muzun  kalp sağlığını da korumaktadır. Muzun  ayrı bir özelliği ise aşırı mide asit üretimini dengede tutmak ve  mide ülseri oluşumunu önler. Muzun  mide zarında kullanılan hücrelerin üretilmesini destekleyerek, zarı üzerinde bulunan mukus tabakasını kalınlaştırır ve mide asidine karşı daha güçlü korunmasını sağlar. Diğer bir olumlu yönde ise mide ülserine neden olan bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur.  Ayrıca  sindirim açısından da çok önemlidir.  İshal  nedeniyle yaşanan su kaybı vücutta önemli görevde bulunan elektrolitlerin azalmasına yol açar. Bu bakımdan zengin olan muz,  ishale neden olan  halsizliğe karşı kullanılabilir.  

1 Adet Muz Kaç Kalori
Muzun  özelliği ile efor  gerektiren aşırı  terlemeye neden olan egzersizler sırasında ve sonrasında gelebilecek en ideal meyvelerdendir. Muz efor gerektiren bir egzersiz öncesinde 2 adet muz yendiği zaman hem kan şekerini dengeler,  hem de ihtiyaç duyduğumuz enerji verir. Muzun ayrıca önemli bir konusu ise akşam yattığınız zaman, kas krampları yaşarsanız bunu tüketebilirsiniz. Adet  öncesi sendromu yaşıyorsanız, kendinizi daha iyi hissetmeniz açısından muzu tüketmekte fayda vardır. 1 adet orta büyüklükteki muzda  yaklaşık 110 kalori bulunmaktadır.  Muz dünyada çok tüketilen bir meyve olmasının yanı sıra,  ülkemizde de fazlasıyla tüketilmektedir. Genelde muzu  tükettikten  sonra kabuğu atılır. Fakat muzun  kabuğunu da birçok açıdan ve özellikle cilt hastalıklarına çok faydası vardır. Zengin miktarda kalori,  protein sodyum ve potasyum, magnezyum A, E, K, B, C vitaminleri içermektedir.  Muzun  birçok insan sağlığına faydaları vardır. Ve  bağırsaklara faydalıdır. Kanserle mücadelede metabolizmaya yardımcı olarak ve  sindirime yardımcı olur. Cilt sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunur. Muzun  faydaları olduğu kadar zararı da yok değildir. Fakat muzun direkt olarak zarar veren bir özelliği yoktur. Aşırı tüketilmesi durumunda bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Kabızlık sorunu yaşayanlar fazla muz tükettikleri vakit kabızlık sorunları daha da artmaktadır ve hazımsızlık gibi sorunlara neden olmaktadır. 
]]>
1 Baklava Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/1-baklava-kac-kalori.html Fri, 28 Sep 2018 23:48:31 +0000 1 dilim Baklava kaç kalori içinde yüksek oranda şeker, un ve yağ barındıran aşırı kalorili bir tatlıdır. Kilo problemi olanlar ve diyabet hastaları çok sık tüketilmemelidir. Bir dilim baklavanın içindeki kalorinin bilinmesi 1 dilim Baklava kaç kalori içinde yüksek oranda şeker, un ve yağ barındıran aşırı kalorili bir tatlıdır. Kilo problemi olanlar ve diyabet hastaları çok sık tüketilmemelidir. Bir dilim baklavanın içindeki kalorinin bilinmesi için tatlının şerbetindeki şeker oranını ve iç harcının  ne kadar olduğunu bilmek gerekir. Ancak normal ölçülerdeki bir tatlıyı baz alırsak kalorisi için genel bir bilgi verebiliriz. Baklavanın içinde üç yasaklı ürün olan şeker, un ve yağ bulunmaktadır. Bu malzemeler göz önünde bulundurulunca bir dilim baklavada ortalama 250 kalori bulunduğunu söylemek mümkündür. Porsiyon bazında düşünüldüğünde bir porsiyon baklavanın iki dilime denk geldiği ve ortalama 100 gram olduğu söylenebilir. Bu durumda yemeğin üstüne iki dilim baklava yediğinizde 500 kalori almış oluyorsunuz. Bir dilim yaklaşık 100 gram fıstıklı baklava ise 292,2 kaloridir.

Bir dilim baklavada bulunan besin değerleri
 • Enerji: 250 kalori 
 • Karbonhidrat: 53.1 gram 
 • Protein: 4.2 gram 
 • Yağ: 7 gram 
 • Kolesterol: 32 mg 
 • Sodyum: 6 mg
 • Potasyum: 95 mg
 • Kalsiyum: 17 mg 
 • A vitamini: 42 mg 
 • C vitamini: 0.4 mg 
 • Demir: 1 mg 
1 Baklava Kaç KaloriBayramlarımızın olmazsa olmazlarında olan baklava yüksek kalorili olduğu için yakımı zor olan bir tatlıdır. Alınan kalorinin vücuttan 24 saat içinde atılmazsa eğer yağ olarak kalacaktır. Eğer fazla kalori almaktan korkuyorsunuz kuru baklava ile de yeme isteğinizi azaltabilirsiniz. Baklavanın aşırı bir kalori deposu olduğu bilinmektedir. Uzmanlara göre bayramlarda alınan kaloriler kilo alımını etkilemektedir. Kilolu insanların kalori açısından dikkat etmeleri gerekmektedir. O açıdan kilolu insanlar yedikleri tatlıların ölçüsüne ve kalori miktarlarına dikkat etmeliler. Ayrıca diyabet hastaları yerken de dikkat etmeliler. Çünkü aşırı tatlı şeker hastalarının sağlığını kötü yönde etkileyebilir. Baklavanın vücuda tek yararı enerji sağlamasıdır. Bu faydası dışında yapılan araştırmalara göre baklavanın vücuda başka bir yararı yoktur. Kan şekerinin artmasına ve ani düşüşlere neden olur. Bu düşüşlerde ani tatlı krizlerine, baş ağrısına ve ruhsal dengesizliklere sebep olabilmektedir. Ayrıca aşırı tatlı tüketimi diyabete, kalp hastalıklarına ve kansere sebep olabilir. Hatta bağışıklık sisteminin çökmesine de sebep olabilir. Fazla şeker tüketimi olan insanlarda erken yaşlanma ve çökme durumu meydana gelir. Biz fark edemesek de vücuda giren şeker oranı ciddi tahribatlara yol açmaktadır. Ayrıca kan şekerlerindeki yükselmeler insülin seviyelerinin artmasından ötürü hızlı yaşlanma, çökme ve vücutta tahribat yaratır.

İki dilim baklavanın vücuttan atılması için şunların yapılması gerekmektedir: 
 • 45 dakika boyunca tenis oynanması,
 • 4 saat boyunca hiç durmadan ev  işleri yapma, 
 • 1 saat boyunca aralıksız tempolu yürüyüş yapma,
 • 1 saat boyunca futbol oynama,
 • 1 saat boyunca bisiklet sürme ya da koşu bandında koşma gibi aktivitelerden sonra ancak vücuttan iki dilim tatlı atılır. 
]]>
Bulgur Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/bulgur-kac-kalori.html Sat, 29 Sep 2018 06:21:33 +0000 Bulgur Kaç Kalori ; Bulgur, buğdaydan elde edilen anadolu ile bağdaşlaşmış olup, tahıl grubundan olmakta ve beslenme piramidinin en altında yer almaktadır. Bulgur önemli ve ekonomik olan değerli bir besindir.Bul Bulgur Kaç Kalori ; Bulgur, buğdaydan elde edilen anadolu ile bağdaşlaşmış olup, tahıl grubundan olmakta ve beslenme piramidinin en altında yer almaktadır. Bulgur önemli ve ekonomik olan değerli bir besindir.

Bulgurun yapılmış olduğu esas madde olan buğday; kepek, öz ve endosperm adlı 3 bölümden oluşmaktadır ve ihtiyaç duyulan besin öğelerinin birçoğu öz ve kepek bölümünün içerisinde bulunmaktadır. Endosperm içerdiği nişasta ve az miktarda olan proteinlerle, buğdayın ve yine bulgurun sadece enerji veren bölümü olmaktadır. Buğdayın içeriğinde bulunan kepek ve öz ,krom, magnezyum , çinko  gibi mineralleri, diyet posasını, birkaç fenol ve selenyumu ayrı yeten de B12  hariç bütün diğer, B vitaminlerini içerisinde bulundurmaktadır. Bulgur; sarı bulgur ve esmer bulgur olarak iki bölüme ayrılmaktadır. Daha sonra bu bulgur grupları büyüklüklerine göre; pilavlık baş bulgur, köftelik bulgur diğer bir ismi ile midyat bulguru ve çiğ köftelik bulgur olarak sınıflara ayrılmaktadır. Köftelik bulgur Gaziantep civarında simit bulgur olarak bilinmektedir.

Bulgur Kaç Kalori

Bulgur rengini buğdayın sarısından almaktadır. Bulgur yalnızca su ve buğdaydan oluşmaktadır ve rengi tamamen doğaldır. Yine sarı bulgur, anadolunun sert durum buğdayından oluştuğu için sarı renkte olurken, esmer bulgur, esmer bezostiye buğdaydan oluşmaktadır. Bu yüzden de rengi daha koyudur. Özet olarak renk farkı buğdayın ham maddesinden kaynaklanmaktadır. Renkleri farklı olan bu ürünlerin lezzetleri elbetteki birbirinden farklıdır. 100 gram bulgur yaklaşık 527 kaloridir.

]]>
Kalori https://www.kalori.web.tr/kalori.html Sun, 30 Sep 2018 00:22:33 +0000 Kalori, bir gram suyun sıcaklığını bir derece yükseltmek için gereken enerji miktarına denilir. Kalori bir başka deyişle enerjidir, bu enerji de yenilen yiyeceklerin yakılması ile ortaya çıkar. Her yiyeceğin belli miktar Kalori, bir gram suyun sıcaklığını bir derece yükseltmek için gereken enerji miktarına denilir. Kalori bir başka deyişle enerjidir, bu enerji de yenilen yiyeceklerin yakılması ile ortaya çıkar. Her yiyeceğin belli miktar da bulunan kalorisi vardır. Yiyeceklerin kalori miktarını ölçen alete kalorimetre adı verilmektedir. Kalorimetre, bir su tankı ve onun içerisine batırılmış yüksek basınçlı oksijen bağlantısı olan çelik bir kaptan oluşan basit bir düzenektir. Kalori miktarı ölçülmek istenen besinler çelik bir kabın içerisine konulur ve oksijen verilerek tutuşturulur. Yanma işlemi bitince kabın etrafını çevreleyen suda ki ısı yükselmesi ölçülür. Derece olarak ısı yükselme miktarı ile kilogram olarak suyun ağırlığı çarpılınca çıkan sonuç kalori miktarını verir. İşte besinler de bulunan kalori miktarı bu şekil de ölçülür. Bu şekilde ölçümü yapılan besinler de her ne olur ise olsun protein türlerinin bir gramı aynı miktar da kalori veriyor. Aynı şekil de yağlar ve karbonhidratlar da aynı şekil de gramı aynı olarak aynı miktar da kalori bulundurmaktadır. Protein ve karbonhidratların her birinin kalori miktarı 4, yağların ise 9 kalori miktarı bulundurmaktadır. Buna göre yapılan ölçüm işleri de kolaylık bulmuştur. Çünkü devamlı yiyeceklerin yakılması ile ölçülen kalori miktarı bir yiyecek de bulunan yağ, protein ve karbonhidrat değerlerinin bulunması ile kalori miktar ölçümü de kolaylıkla bulunmaktadır. Yiyecek deki yağ oranı 9, karbonhidrat ve proteinlerin ki 4 ile çarpılarak toplam da bulunan kalori miktarı da rahatlıkla bulunmakta, ölçümü yapılmaktadır. Her gün vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gerekli olan kalori miktarı yaşa, kiloya, cinsiyete, yapılan işe, yapılan aktiviteye göre değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden günlük alınacak kalori miktarı kişiden kişiye değişkenlik gösterir.
Kalori
Kalori miktarı sadece yenilen besinlerin içerdiği miktarla eşit kalmaz. Çünkü günlük hayatta yaptığımız işler kalori miktarını etkilemektedir. Mesela bir gün boyunca yatan hareket etmeyen kişi yediği besinlerle beraber günlük kalori miktarını 400-600 kalori miktarı kadar yükseltmiş olur. Ya da günlük yapılan spor, yürüyüş, egzersiz hareketleri ve yapılan işler de günlük alınan kalori miktarını düşürmektedir. Günlük alınan kalori miktarı kilonuzda da değişkenlik gösterebilir. Duruma göre kilo da alınır kilo da verine bilir. Harcanılan enerjinin daha fazlasını gıdalar yoluyla alabilirsiniz bu da zamanla siz de kilo alımına neden olabilir. 3500 kalori yaklaşık yarım kiloya denk düşmektedir. Eğer bir hafta boyunca günlük 500 kalori fazladan alırsanız bir haftanın sonunda 500 gram daha ağırlık almış olursunuz. Bu arada alınan kalori taşıyan besinlerin de sağlıklı olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Örneğin yüksek kalori taşıdığı için devamlı hamburger yemek kolesterolünüzü yükseltip kalp hastalıklarına düşmenize neden olabilir. Bu sebepten yüksek oran da kalori alınmak isteniliyor ise sağlıklı ve besin değeri yüksek besinler tüketilmelidir. Bu şekilde kilo alınmasının yanında kalori ile kilo da verilebilir. Kilo verebilmenin tek koşulu gıdalar ve içeceklerden aldığımız enerjinin yani kalorinin gün için de aldığınız kaloriden az olmasıdır. Örneğin sabit kilomuzu korumak için 2000 kaloriye ihtiyacımız var ise günde 1500 kalori alarak enerji oranını düşürerek kilo verebilirsiniz. Kalori miktarı azaltırken bunun düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Eğer birden kalori miktarını büyük oran da azaltırsanız halsizlik yaşayabilir, vitamin, protein ve mineral eksikliği yaşayabilirsiniz. Bu nedenle kalori miktarını sağlıksız düzeylere çekmek yerine düzenli olarak egzersiz, spor ve hareketler yaparak yaktığınız kalori miktarını arttırmak sağlık açısından daha da faydalı olmaktadır. Kilo verilmek ya da alınmak isteniliyor i]]>
1 Adet Ceviz Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/1-adet-ceviz-kac-kalori.html Sun, 30 Sep 2018 21:19:01 +0000 1 adet ceviz kaç kalori, kalori hesabı yaparak kilo kontrolü yapan ya da diyet yapan kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri besinlerin kaç kalori olduğudur. Ceviz diyet listelerinde bolca yer verilen bir yemiş tür 1 adet ceviz kaç kalori, kalori hesabı yaparak kilo kontrolü yapan ya da diyet yapan kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri besinlerin kaç kalori olduğudur. Ceviz diyet listelerinde bolca yer verilen bir yemiş türüdür. Sağlık açısından da inanılmaz faydalı bir besin maddesidir. Omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça zengin içeriğe sahiptir. E vitamini de barındıran ceviz içerisinde daha birçok sağlık için gerekli olan bileşenler bulunmaktadır. Ceviz düzenli olarak aşırıya kaçılmadan tüketildiğinde kötü kolesterol seviyesini düşürür. Kötü kolesterolü düşürücü etkisinin yanı sıra iyi kolesterolün de artmasına yardımcı olur. İyi kolesterol yani HDL damarlarda biriken kötü kolesterolü temizleyici özelliktedir. Kolesterol hastaları kolesterolü dengelemek için ceviz haricinde ceviz yağından da yararlanabilir. 1 şeker kaşığı ceviz yağ tüketerek kolesterol kontrol altında tutulabilir.

Ceviz kolesterol haricinde TİP 2 diyabet hastalığına da iyi gelir. Kan şekerini düzenleyici etkisi vardır. Tip 2 diyabet hastalığı kalp ve damar sağlığı başta olmak üzere daha pek çok alanda sağlık sorunlarına neden olabilir. Ceviz damarlarda olumlu etkileri ile bilinen yemişlerin başında gelir. Damar tıkanıklığı başta olmak üzere daha pek çok damar hastalığına karşı faydalıdır. Damar hastalıklarıyla alakalı olarak gelişebilecek kalp rahatsızlıklarını da dolaylı yollardan engellemektedir. Antioksidan bakımından mükemmel bir kaynak olan ceviz çağımızın yaygın hastalıklarından biri olan kansere yakalanma olasılığını da azaltır. Kanser serbest radikaller nedeniyle ortaya çıkan ciddi bir hastalıktır. Düzenli olarak ceviz tüketildiğinde serbest radikaller ile mücadele artar ve kanser dahil daha pek çok hastalığa yakalanma riski azalır. Özellikle meme ve prostat kanseri üzerinde ceviz olumlu etkiler yaratır.

1 Adet Ceviz Kaç Kalori

Ceviz yaş ilerledikçe ortaya çıkabilecek olan kemik yoğunluğunun azalması ve kemiklerde mineral kaybı yaşanmasını da önler. Kilo vermek için de tercih edilebilecek sağlıklı bir atıştırmalıktır. Özellikle ara öğünlerde günde 3-4 tane ceviz tüketilerek uzun süre tok kalınabilir. Ceviz açlığı bastırarak tokluk süresini uzatır. Bu sayede daha az yemek yeme isteği uyandırır. Hafıza üzerinde de olumlu etkiler yaratan ceviz kalori ve yağ bakımından zengin içeriğe sahiptir. 1 tane ceviz ortalama olarak 27 kalori içerir.

100 gr cevizin besin değerleri

Karbonhidrat 1.71

Protein 16.2 gr

Yağ 64.04 gr

Kolesterol 0

Sodyum 10 mg

Potasyum 391

Kalsiyum 89

A vitamini 146

Demir 2.4

]]>
Balık Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/balik-kac-kalori.html Mon, 01 Oct 2018 03:52:03 +0000 Balık kaç kalori, Balıkla ilgili bilgiler paylaşmadan önce balığın içerisinde bulunan mineraller ve vitaminlerin oldukça yararlı bir besin olduğunu belirtmemiz de son derece fayda vardır. Balıkta bulunan Omega 3 ile insan vücud Balık kaç kalori, Balıkla ilgili bilgiler paylaşmadan önce balığın içerisinde bulunan mineraller ve vitaminlerin oldukça yararlı bir besin olduğunu belirtmemiz de son derece fayda vardır. Balıkta bulunan Omega 3 ile insan vücudunda önemli faydaları vardır. Vitamin ve mineralleri balık çeşitlerine göre değişiklik gösterir. Balıkların içerisinde bulunan omega-6 vitamini, Omega 3, C vitamini, fosfor, magnezyum, çinko, protein, B 12 vitamini gibi bir çok önemli mineraller ve vitaminler bulundurmaktadır. Haftada en az bir kez  tüketmemiz şart. Ailemizin ve çocuklarımızın sağlığı için düzenli olarak tüketip; mutfaklarımızdan eksik etmemeliyiz. Düzenli olarak balık tüketmek Kolesterole, Diyabete, göz hastalıklarına, Alzheimera ve Kalp hastalıklarına karşı koruduğu bilinmektedir. Ayrıca hastalıklara karşı balık tüketmek bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bu sebepten dolayı tüketimine önem vermemiz gerekir. Balık bir çok hastalığa iyi gelirken; doku hastalıkların da, metabolizma sorunlarında önemli faydaları olduğu için, balık tüketiminin tavsiye edildiği bilinmektedir Şimdi ise balık çeşitlerine göre kalorilerini söyleyelim:
 • 100 gram hamsi 172 kalori 
 • 100 gram lüfer 160 kalori 
 • 100 gram sardalye 200 kalori 
 • 100 gram sazan 170 kalori 
 • 100 gram ton balığı 120 kalori 
 • 100 gram midye 200 kalori
 • 100 gram uskumru 140 kalori 
 • 100 gram palamut 220 kalori 
 • 100 gram karides 100 kalori
 • 100 gram alabalık 130 kalori
Günlük yaşantımızda kilo vermek için balık tüketmemiz son derece faydalı olacaktır.Balığın da pişirilmesinin de kilo vermek üzerinde önemli etkileri vardır. Buğlandırma  ile pişirmek balın kalorisi ne etki ederken; balığın  kızartılması balığın kalorisini de artırır. Bu sebepten dolayı nasıl pişirdiğimize dikkat etmemiz son derece faydalıdır. Aynı zamanda pişirme tekniği sağlık açısından etkilidir. Balık kilo aldırmaz. Ancak vücudumuza almamız gereken balık miktarının üzerinde bir balık tüketimi ile kilo olarak  vücudumuza geri dönebilir. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi, balığın daha fazlası ile vücut fazlasını kilo yapılacaktır. Bütün ürünler için geçerlidir.Balığın en sağlıklı  tekniğini, fırında pişirme tekniğini olarak kullanmamız son derece etkili olacaktır.
Balık Kaç Kalori
Balık içerdiği vitaminler sayesinde vücutta bulunan yağların yakılmasına sebep olur.

Omega 3 yağ asitlerini şekerden ayrılarak yağ yapan asitleri vücudumuza depo etmesine engel olur. Balıklar kilo aldırmak yerin, kilo verme işlemine yardımcı olurlar. Bu sebepten dolayı diyet yapanların yemeleri şarttır. 

Dengeli ve sağlıklı beslenmek için balık tüketimini son derece önem vermeliyiz. En önemlisi balığı çocuklarımızın sağlığı için kullanmaktır. Balığın sayesinde çocukların gelişimi,  mükemmel seviyede olacaktır. Çocuklarımız balık yemiyor ise, balık hapları veya balık yağı ile takviye edebiliriz. Sağlıklı yaşam için, dengeli beslenmek için sofralarımızdan eksik etmemeliyiz. Dikkat etmemiz gereken en önemli unsur ise pişme şeklinin balığın kalorisi  içinde önemli etkiler yarattığını unutmamaktır. Fırında yağsız olarak, ızgarada balık pişirmek; kalorisi üzerinde büyük etkiler yaratacaktır.
]]>
1 Domates Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/1-domates-kac-kalori.html Mon, 01 Oct 2018 14:31:13 +0000 1 Domates Kaç Kalori, Ülkemizde çok sık üretilen ve tüketilen bir sebze olan domatesin, insan vücuduna faydaları oldukça fazladır, yüksek miktarda antioksidan içeriğinden dolayı faydalı gıdalar arasında yer alan domatesin sa 1 Domates Kaç Kalori, Ülkemizde çok sık üretilen ve tüketilen bir sebze olan domatesin, insan vücuduna faydaları oldukça fazladır, yüksek miktarda antioksidan içeriğinden dolayı faydalı gıdalar arasında yer alan domatesin sağladığı, faydaları sebzeye kırmızı rengini veren, nikopen adında bileşenden kaynaklanır.  Aynı zamanda yüksek oranda C vitamini içeren domates kalp ve damar sağlığını korur. Kemikleri destekleyerek kanseri önlemek için ilk sırada yer alır bunun yanısıra,  düzenli olarak domates  tüketmenin Kolesterolü düşürdüğü görülmektedir. Domates özellikle erkeklerde prostat kanserini, düşürdüğünü görmek mümkündür. Vücudumuz için gerekli olan mineral ve vitaminler bakımından oldukça zengin olan domates  C A K E vitaminlerinin yanı sıra Demir ve fosfor minerallerini içerir. 1 Domates Kaç Kalori
 Zayıflamak isteyenler için kalori kontrolü yapan,  domates vücudumuzun mineral ve vitamin eksikliği çekmemesi için domates suyu içebilirsiniz. Düşük kalorili olan domates suyu vücudun ihtiyaç duyduğu, suyu sağlar hem de asitli ve keskin tadıyla uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur.  Bir bardak domates suyu yaklaşık günlük A vitamini ihtiyacını karşılar A vitamini göz sağlığı açısından da en önemli vitaminlerden birisidir. Domatesin A vitamini bakımından zengin olması için önemlidir. Saç bakımı için de önemlidir.Saç köklerini güçlendirerek doğal bir parlaklık verir,  1 adet domates de ortalama 22 kalori vardır.Satın alacağınız domatesin renginin   kırmızı renkte  olmasına özen gösterelim. Aynı şekilde parlak turuncu ve sarı renkte domatesleri de satın alabiliriz. Her renkten domates besin değeri bakımından zengindir ve sağlığımız için faydalıdır.  İyi bir domatesin kabuğu kırışık olmamalıdır, domatesin sert ve belirgin bir kokusu olmalıdır,  aldığımız domateslerden ketçap, domates salçası ve domates  konservesi yapabiliriz. Domates suyu asitli olduğu için reflü hastaları tüketicileri domateslerin miktarına dikkat kontrol etmelidir.
]]>
10000 Adım Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/10000-adim-kac-kalori.html Mon, 01 Oct 2018 16:52:14 +0000 10000 Adım Kaç Kalori, Sağlıklı bir yaşam için uzmanların belirlediği adım sayısı 10 bindir. 10 bin adım atmak yaklaşık olarak 400 kalori yakılmasını sağlamaktadır. Ancak uzmanların önerisi haftanın en az 5 günü uygul 10000 Adım Kaç Kalori, Sağlıklı bir yaşam için uzmanların belirlediği adım sayısı 10 bindir. 10 bin adım atmak yaklaşık olarak 400 kalori yakılmasını sağlamaktadır. Ancak uzmanların önerisi haftanın en az 5 günü uygulanması yönünde. İmkan dahilinde her gün yerine getirilmesi daha uygun olur. Gerek teknolojinin artmasıyla gerekse şehirlerin giderek yürümeye daha az elverişli hale gelmesiyle günlük hareketsizlik oranı, son 30 yılda hayli artmış durumda. Uzmanlara göre ne kadar az araba kullanırsak o kadar fazla bisiklete binme  ve yürüme yoluyla hayatımız  daha fazla hareketlilik kazanır. Uzmanlar günümüz insanının çevredeki değişikliliklerinin kurbanı olduğuna inanıyorlar. Uzmanların özellikle kalp sağlığı için günde en az 10 bin adım şart olduğunu tavsiye etmektedirler. 30 dakikalık yürüyüş yaklaşık 4 bin adım denk gelmektedir ve bu da 150-20 kalori yakmaya eşittir. Önemli olan 45-60 dakika yürümek ve haftanın en az 5 günü gerçekleştirmek. 

10000 Adım Kaç Kalori
10000 Adım Atmak Kaç Kalori,
Mesafeye, kilonuzu yolun eğimine ve tempomuza göre yürüyüşümüzün yaktığı kalori değişmektedir. Ancak ortalama olarak bir saat yürümek takriben 400 kalori yakmaktadır. Her gün 10 bin adım yaklaşık 1,5 saat sürmektedir, beslenmeye dikkat edildiği takdir de bu tempoyla haftada 1/2 kiloya yakın vücut yağ yakar.

10000 Adım Kaç Kilometre ve Dakika,
10 bin adım yaklaşık normal bir yürüyüşe göre 8 km mesafeye denk gelmektedir, yürüyüş temposuna göre değişmekle beraber 1 saat  40 dakika gibi bir zamanını almaktadır. Bu hesaplar dakikada 100 adıma göre hesaplanmıştır.
]]>
Haşlanmış Tavuk Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/haslanmis-tavuk-kac-kalori.html Tue, 02 Oct 2018 15:08:00 +0000 Haşlanmış Tavuk Kaç Kalori, tavuk eti kırmızı ete oranla fiyat acısından daha ucuz olması nedeni ile kişiler tarafından tüketimi oldukça fazlalaşmıştır. Protein yönünden yüksek kaynakları bünyesinde barınd Haşlanmış Tavuk Kaç Kalori, tavuk eti kırmızı ete oranla fiyat acısından daha ucuz olması nedeni ile kişiler tarafından tüketimi oldukça fazlalaşmıştır. Protein yönünden yüksek kaynakları bünyesinde barındıran tavuk eti, ilk sırada kemikler olmak üzere tırnaklar ve saçların da ihtiyacı olan protein miktarını kolaylıkla karşılamaktadır. Herkesin de bildiği gibi ufak çocuklar başta olmak üzere tüm insanların proteine gereksinimi vardır. Ayrıca insanların zihinsel ve bedensel gelişim açısından tüketilen besinlerin barındırdıkları protein miktarı oldukça önemlidir ve sağlıklı bir yaşamın yanı sıra kilo kontrolü bakımından tüketilen gıdaların kaç kalori değeri taşıdığını bilinmesinde yarar vardır. Bu konu hakkında örnek verecek olursak, faydaları sayılmakla bitmeyecek kadar fazladır. Genel olarak her insanın damak tadına uyum sağladığı ve her kesin zevkine uygun olarak hazırlanabilen tavuk etinin haşlanarak tüketilmesi özellikle kalori oranını en aza indirecektir. Bu faydaların yanında tavuk etinin aşırı miktarlarda tüketimi insan sağlığı bakımından olumsuz etkiler sergileyeceği de bir gerçektir. Bu sebepten dolayı tüketilen gıdaların kalori miktarlarının ne değerde olduğunun bilinmesi sağlığımızı korumak amaçlı oldukça önem taşımaktadır.

Haşlanmış Tavuk Kaç Kalori

Tavuk eti haşlanarak tüketilmesi daha önceden de belirttiğimiz gibi sağlıklı bir yaşam adına  oldukça yararlıdır. Nedeni ise diğer et çeşitlerinde olduğu gibi tavuk eti de haşlandığı zaman içeriğinde yer alan yağ miktarında azalma sağlanır. Tavuk etinin haşlanma aşamasında su, yağ ve çeşitli bileşenler de tavuk haşlama suyuna geçerek karışır. Ayrıca yağ miktarı tavuk etinin içerisindeki su miktarına bağlı olarak dışarıya atılır. Ayrıca tavuk eti de kırmızı ette de olduğu gibi yağ asitleri barındırır. Bu yağlar karbonhidrat ve proteinlerden çok daha fazla sağlamasının yanın da tavuk etinde yer alan yağ miktarı farklı et çeşitleriyle aynı derecededir. Tavuk etinde de diğer et çeşitlerinde olduğu miktarda doymuş yağ adı verilen yağ barındırmaktadır. Bu nedenle 1 gr civarında yağ, yaklaşık 9 kaloriye denk gelmektedir. Bu durumda etin içerisinde yer alan yağ oranının en aza indirilmesi sağlanan enerjinin azalması demektir.  Haşlanmış tavuk etinin sağlamış olduğu kalori miktarı pişirme şekline ve diğer etlere göre oldukça düşüktür. Nedeni ise, tavuk etinin haşlanma esnasında yağ oranı haşlama suyuna geçerek azalmaktadır. Örneğin, haşlama yapılan tavuk göğsünde yaklaşık olarak 140 kalori yer almaktadır. Ayrıca derisiyle birlikte haşlama yapılan tavuk eti kalorisi ise 150 kalori değerindedir. Bu yüzden tavuk eti derisi ile beraber yenildiğinde normalden çok fazla kalori alınmış olunur ve tavuk etinin kalori değerini düşürmek için mümkün olduğu kadar derisini ayırarak tüketmek sağlık bakımından oldukça önem taşımaktadır.

]]>
Kalori Listesi https://www.kalori.web.tr/kalori-listesi.html Tue, 02 Oct 2018 19:12:37 +0000 Kalori listesi, yediğimiz besinlerin kaç kalori olduğunu bilmek kilo problemi olan ve diyet yapan kişiler açısından oldukça önemlidir. Çağımızın en büyük korkularından biri haline gelen obezite büyük bir sağlık problemi ol Kalori listesi, yediğimiz besinlerin kaç kalori olduğunu bilmek kilo problemi olan ve diyet yapan kişiler açısından oldukça önemlidir. Çağımızın en büyük korkularından biri haline gelen obezite büyük bir sağlık problemi olduğu için birçok insan dengeli ve sağlıklı beslenmek adına kalori listesine ihtiyaç duyar.

Kalori listesi: (100 gram için)
Et ürünleri kalori listesi,
 • Sığır eti (az yağlı) 225 kalori
 • Sığır eti (yağlı) 301 kalori
 • Koyun eti (az yağlı) 247 kalori
 • Koyun eti (yağlı) 310 kalori
 • Dana eti 223 kalori
 • Kuzu pirzola 263 kalori
 • Tavuk eti 215 kalori
 • Biftek 156 kalori
 • Hindi eti 160 kalori
Süt ürünleri kalori listesi,
 • İnek sütü 61 kalori
 • Koyun sütü 108 kalori
 • Yoğurt 62 kalori
 • Ayran 37 kalori
 • Beyaz peynir 235 kalori
 • Krem peynir 349 kalori
 • Kaşar peyniri 404 kalori
 • Tulum peyniri 257 kalori
 • Lor peyniri 85 kalori
Şarküteri kalori listesi,
 • Yumurta (haşlanmış) 158 kalori
 • Yumurta sarısı 185 kalori
 • Yumurta beyazı 25 kalori
 • Salam 450 kalori
 • Sosis 322 kalori
 • Pastırma 250 kalori
 • Sucuk 452 kalori
 • Jambon 182 kalori
 • Siyah zeytin 207 kalori
 • Yeşil zeytin 144 kalori 
Kuru gıdalar kalori listesi,
 • Pirinç 363 kalori
 • Mercimek 340 kalori
 • Nohut 360 kalori
 • Fasulye 340 kalori
Meyveler kalori listesi, 
 • Elma 58 kalori
 • Armut 61 kalori
 • Kayısı 51 kalori
 • Ananas 52 kalori
 • Muz 85 kalori
 • Kiraz 70 kalori
 • Vişne 58 kalori 
 • Şeftali 38 kalori
 • Erik 75 kalori
 • Portakal 79 kalori
 • Kavun 33 kalori
 • Limon 27 kalori
 • İncir 80 kalori
 • Çilek 37 kalori
 • Karpuz 26 kalori
 • Avakado 147 kalori
 • Üzüm 67 kalori
İçecekler kalori listesi,
 • Kakaolu süt 91 kalori
 • Elma suyu 47 kalori
 • Portakal suyu 45 kalori
 • Kolalı içecek 39 kalori
Kalori ListesiUnlu mamüller kalori listesi,
 • Makarna 369 kalori
 • Yufka 152 kalori 
 • Mısır unu 368 kalori
 • Beyaz un 368 kalori
 • Beyaz ekmek 68 kalori
 • Çavdar ekmeği 60 kalori
 • Elmalı pasta 276 kalori
 • Çikolatalı pasta 300 kalori
 • Büsküvi 418 kalori
Şekerli gıdalar ve yağlar kalori listesi,
 • Çikolata 528 kalori
 • Dondurma 193 kalori
 • Üzüm pekmezi 293 kalori
 • Bal 315 kalori
 • Şeker 385 kalori
 • Kakao 289 kalori
Kuruyemişler kalori listesi,
 • Fındık 634 kalori
 • Ceviz 651 kalori
 • Haşlanmış kestane 131 kalori
 • Kavrulmuş kestane 245 kalori
 • Patlamış mısır 386 kalori
 • Şam fıstığı 594 kalori
Yağlar kalori listesi,
 • Sıvı yağ 884 kalori
 • Margarin 720 kalori
 • Tereyağı 717 kalori
 • İç yağı 758 kalori 
]]>
Kivi Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/kivi-kac-kalori.html Wed, 03 Oct 2018 09:21:55 +0000 Kivi Kaç Kalori, Kivi, lif oranı yüksek olan potasyum açısından zengin bir meyvedir. Asmagiller familyası sınıfının bir üyesi olan kivi, içerisinde yoğun şekilde C vitamini ve folik asit bulundurmakta olup, tüketil Kivi Kaç Kalori, Kivi, lif oranı yüksek olan potasyum açısından zengin bir meyvedir. Asmagiller familyası sınıfının bir üyesi olan kivi, içerisinde yoğun şekilde C vitamini ve folik asit bulundurmakta olup, tüketilmesi durumunda mide ve bağırsak yani sindirim sistemimizi düzenleyip gribal mikroplara ve bakterilere karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalık seyrini hafifletir veya hasta olmamızı önlemekte yardımcı olur. 1 adet kivi meyvesinin yaklaşık 160 gram olduğunu söyleyebiliriz. 160 gram olan bir kivinin kalori değeri ise 98 kcal' dir. Kivi meyvesinin besin değer listesini şu şekilde sıralayabiliriz:

Kivi Kaç Kalori
 • Protein; 1. 6 gram,
 • Lif; 6. 24 gram,
 • Yağ; 1. 01 gram,
 • Karbonhidrat; 17. 23 gram,
 • Kalsiyum;60. 8 miligram,
 • Potasyum; 472 miligram,
 • Sodyum; 6. 4 miligram,
 • Kolesterol; 0 miligram,
 • Demir; 1. 28 miligram,
 • Vitamin A; 99. 2 miligram,
 • Vitamin C; 113. 6 miligram.

Ayrıca yüksek oranda lif ve amino asit yüklü olan kivi meyvesi içerisinde bulunan potasyum sayesinde kemik yapısı ve kemik bağını kuvvetlendirmeye yardımcı olurken, kivi meyvesi çekirdeği, içerisindeki omega 3 bulundurmasından kaynaklı tüketilmesi sağlığımız açısından şart olan bir meyve çeşitidir.

]]>
Haşlanmış Patates Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/haslanmis-patates-kac-kalori.html Wed, 03 Oct 2018 11:39:20 +0000 Patates, nişasta değeri oldukça yüksek olan kök sebzelerinden biridir. Patates günümüzde en çok tüketilen besin maddelerinden biridir. Bu besin maddesi folik asit, fosfor, potasyum ve lif bakımından oldukça zengindir. Patates son Patates, nişasta değeri oldukça yüksek olan kök sebzelerinden biridir. Patates günümüzde en çok tüketilen besin maddelerinden biridir. Bu besin maddesi folik asit, fosfor, potasyum ve lif bakımından oldukça zengindir. Patates son dönemlerde fast food sektörü için bir vazgeçilmezdir. Patatesin en doğru ve en sağlıklı tüketim şekli haşlama olanıdır. 100 gram haşlanmış patates yaklaşık olarak 93 kaloridir. Patatesin nişasta değeri oldukça yüksektir. Bu açıdan tüketilirken özellikle diyet yapanları dikkat etmeleri gereken bir besindir. 

Bir adet patateste bulunan besin değerleri : 
 • 100 gram patatesin içinde yaklaşık 93 kaloridir.
 • Protein: 2.6 gram
 • Kolesterol: 0
 • Yağ: 0.1 gram
 • Karbonhidrat: 21.2 gram
 • Lif: 0.6 gram
 • Magnezyum: 23 miligram 
 • Potasyum: 503 miligram 
 • Sodyum: 4 miligram 
 • Demir: 0.7 miligram
 • Kalsiyum: 9 miligram
 • Fosfor: 65 miligram 
 • C vitamini: 20 miligram
 • A vitamini: 0.1 miligram
 • B1 vitamini: 0.04 miligram 
 • B2 vitamini: 1.7 miligram 
 • B3 vitamini: 20 miligram 
Haşlanmış Patates Kaç KaloriÜlkemizde en çok tüketilen sebzelerin başında gelir. Bu tüketime karşın patates en çok kilo yapan besinlerin başında gelir. Ancak yağda kızartılan patates kalori bakımından oldukça ağırdır. Çünkü patates kızartıldığında nişasta patatesin içinde kalır. Ama haşlaması yapıldığı zaman nişasta olduğu gibi haşlama suyunun içinde kalır ve patates nişastadan arındırılmış olur. Bu yönüyle aşırı tüketmeme şartıyla haşlama patates kilo sorunu olanlar için idealdir. İçinde bir çok vitamin ve minerali barındıran patates haşlama olarak tüketildiği zaman sağlıklı ve doyurucu bir besindir. Patates kızartıldığı zaman ise içindeki o değerli vitamin ve mineraller kızartmanın etkisi ile yok olacaktır. O açıdan kızartılmış patates sağlık açısından oldukça zararlıdır. Haşlama patatesin faydaları saymakla bitmez. Patates özellikle diyet yapan kişiler için olmazsa olmaz bir besindir. Tokluk hissi vermesi sebebiyle ara öğünlerde tüketilmesi açlık hissini azaltacaktır. Ayrıca patates içindeki vitamin ve minerallerle güçlü bir enerji kaynağıdır. Günde tükettiğiniz bir adet patates sizin gün boyunca enerjik olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca patatesin stresle başa çıkmada da etkili olduğu bilinmektedir. Haşlanmış patatesin bir diğer faydası ise bağırsak problemlerine iyi gelmesidir. Kabızlığa ve şişkinliğe karşı birebir etkisi vardır. Patates özellikle kalp hastalıklarına ve kötü kolesterolün düşmesine de iyi gelmektedir. Diğer bir faydası ise cilt bakımına özellikle de saçlara iyi gelmesidir. Patates özellikle sivilceleri ve gözaltı morluklarını gidermede etkili bir besindir. Patatesin en sağlıklı kullanım yolu haşlama, közde ya da yemeklerde olanıdır. Kızartma kilo, kalori ve sağlık açısından pek tavsiye edilen bir yöntem değildir. 
]]>
Patlamış Mısır Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/patlamis-misir-kac-kalori.html Wed, 03 Oct 2018 19:34:10 +0000 Patlamış mısır kaç kalori, Bilhassa yağ kullanılmadan yapıldığı amaçlı ek olarak sağlıklıdır fakat patlamış mısır ekmek mahaline geçtiğimiz bir besindir. 3 orta büyüklükte avuç denli patlamış mısır 2 dilim Patlamış mısır kaç kalori, Bilhassa yağ kullanılmadan yapıldığı amaçlı ek olarak sağlıklıdır fakat patlamış mısır ekmek mahaline geçtiğimiz bir besindir. 3 orta büyüklükte avuç denli patlamış mısır 2 dilim ekmek ile eşdeğerdir.
 
Normal Patlamış Mısır (Tuzlu ve Yağlı Olanı) Kaç Kaloridir
1 orta porsiyon büyüklüğünde patlamış mısır tahmini olarak da 209 kalori olarak belirlemiştir. Şayet siz seyrettiğiniz film bitene denli bir kocaman tabak patlamış mısır yiyen biriyseniz alacağınız kalori ölçüsü tam anlamıyla 375 kaloridir. Akşam çay saatlerinde, Tv izlerken ya da sinemaların dayanılmaz arkadaşlarındandır mısır. Patlamış mısırın hazırlanması epeyce kolay meydana geldiği amaçlı her biri aracılığıyla kolaylıkla hazırlanarak süper bir atıştırmalık olarak da tüketilebilmektedir.

Tuzsuz ve Yağsız Patlamış Mısır Kaç Kaloridir
1 orta büyüklükte büyüklüğünde az yağlı ve tamamiyle tuzsuz patlamış mısır 184 kalori değerine sahiptir. Kocaman dolu bir tabak büyüklüğünde patlamış mısır ise 332 kalori değerine sahiptir. Film keyiflerine farklı bir tat katan, akşamları ev oturmalarında sohbetlere eşlik eden çocukların yemekten bıkmadığı patlamış mısırın kalorisinden bahsedeceğiz. Patlamış mısır (popcorn) kaç kaloridir, muhtevasında neler vardır, patlamış mısırın yararları ve zararları ile ilgili size haber sunmak istiyoruz.

Patlamış Mısırın Kalorisi Kaçtır
Bol miktarda yağ ve tuz barındıran patlamış mısır her 100 gram amaçlı 410 Kcal kalori barındırmaktadır. Yağsız ve tuzsuz yapılırsa bu ölçüt 350 kaloriye denli düşmektedir. 200 gramında 140 gram karbonhidrat barındırarak öyle ki bir karbonhidrat bombası niteliğini taşır. Benzer ağırlıkta patlamış mısır 10 gram yağ içeriyor. 20 gram lif, 12 mg sodyum ve bir gram potasyum içeriği var. Patlamış mısırda kolesterol ve C vitamini bulunmamaktadır. A vitamini, kalsiyum ve demir muhtevasında vardır.
 Patlamış Mısır Kaç Kalori
Uzmanlar Tuz ve Yağ kullanımını Önermiyor 
50 gram orta porsiyon bir patlamış mısır 180 kaloridir ve ara öğünlerde birtakım günler seçim edilebilir. İlgi edilmesi gerekli olan ise yağsız ve tuzsuz yapılmasıdır. Uzman kişiler yağ ve tuz içeriği fazla miktarda meydana gelen yiyeceklerden uzak durulması gerektiği ile ilgili uyarıyor.
 
Patlamış Mısırın Faydaları
Uzmanlar aracılığıyla yapılan tetkiklerde patlamış mısırın kansere sıkı geldiğini öne sürmektedir. İçeriğinde yer alan antioksidan maddeler bağışıklığı güçlendiriyor. Bu açıdan faydalı meydana gelen patlamış mısır çok fazla fazla yüksek enerji veren bir besindir. İmmun sistemimizi savunan patlamış mısır tüketimi şayet yağsız ve tuzsuz yapılırsa çok fazla çok faydalı duruma gelmektedir.
 
Patlamış Mısırın Zararları 
Patlamış mısırın zararları, patlamış mısırın kendisinden değil, dahil olan yağ ve tuzlardan geliyor. Bu sebeple fazla enerji veren patlamış mısırın kilo aldırmak benzeri bir olasılığı var. Bol miktarda tüketilen patlamış mısırla beraber içilen asitli içecekler de huzurlu bir film izlerken vücudumuza kayıp vermemiz manasına geliyor. Netice olarak da patlamış mısır kalorisi fazla yüksek bir besindir.  
]]>
Biftek Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/biftek-kac-kalori.html Thu, 04 Oct 2018 00:33:09 +0000 Biftek kaç kalori, Biftek ile ilgili bilgiler paylaşmadan önce, et tüketmenin sağlığımızda ne kadar önemli bir yeri olduğunu bahsetmekte yarar vardır. Biftek eti dananın diz ekleminin üst kısmında bulunan, kalın et parçası Biftek kaç kalori, Biftek ile ilgili bilgiler paylaşmadan önce, et tüketmenin sağlığımızda ne kadar önemli bir yeri olduğunu bahsetmekte yarar vardır. Biftek eti dananın diz ekleminin üst kısmında bulunan, kalın et parçasına verilen isimdir. Dananın but kısmından, böbreğin altına doğru olan kalın bir kısımdır. Dananın en lezzetli yeri biftektir. Dananın sinir kısmı en az olan yeri burasıdır. Sırf kara et olup, neredeyse yağsı hiç yoktur. Son derece sağlıklı olan biftek etini böbrek hastaları ve kolesterol hastalarının dikkatli tüketmesi, sağlıkları için faydalı olacaktır. Tabi ki belli miktarda  yemelerinde sakınca yoktur.
 Ayrıca biftek etinde; protein, sodyum, kolesterol, potasyum gibi mineraller ve vitaminler içerir. 100 gram biftek etinde 224 kalori mevcuttur. Biftek etinin de aşırı tüketimi halinde, aşırı kilolara yani obeziteye neden olma ihtimali vardır. Biftek etinin  tüketimi konusunda oldukça dikkat edilmesi şarttır. İnsan vücudunun gerekli ihtiyacını, proteinini karşılar. Ancak fazla tüketmek ile birlikte; vücut gerekli olanı alır, proteininin fazlasını atamaz. Bu sebeple de kilo alımına yani sebebiyet verebilir. Aşırıya kaçılmadığı takdirde faydalı bir besindir. 

Biftek Kaç Kalori
Sağlıklı bir hayat için, kırmızı etin  tüketilmesi oldukça faydalıdır. Biftek etini gerektiği miktarda tüketildiği takdirde vücutta bulunan demir eksikliğini, gerekli vitaminini karşılayarak; insan bedenine  fayda sağlayacaktır. Özellikle de büyüme çağında olan çocukların kemik gelişimi açısından faydaları saymakla bitmez. Şunu belirtmeliyiz ki kırmızı et de bulunan doymuş yağ oranı yüksek olduğu için, kolesterol bakımından zengin bir besin kaynağıdır. Biftek etinin besin değeri çok fazladır. Bu sebepten dolayı aşırı şekilde tüketilmesinin faydası olduğu kadar, zararları da bulunmaktadır. Biftek etin tüketilmesi ile ortaya çıkan problemler şöyledir;
 • Kolesterolün yüksek yerlere ulaşmasını sağlar 
 • Kalp damar hastalıkları tetikler 
 • Aşırı kilo alımına sebebiyet verir 
 • Karaciğer ve bağırsak hastalıklarına neden olabilir 
 • Kolesterolü fazla olan kişilerin, az tüketilmesi faydalıdır. 
 • Tansiyonun yükselmesine sebebiyet verir.
Biftek eti kalori bakımından zengin bir besin kaynağı olup; kullanımına, yani tüketimini son derece dikkat etmemiz sağlığımız açısından faydalı olacaktır. Unutmayalım ki biftek tinin de diğer besinler gibi fazla tüketildiği takdirde zararı olacak, az tüketildiği takdirde ise fayda sağlayacaktır.
]]>
Patates Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/patates-kac-kalori.html Thu, 04 Oct 2018 12:21:52 +0000 Patates Kaç Kalori, Patates, patlıcangiller ailesine mensup, yumruları sebze olarak tüketilen bir bitkidir. Patatesin yumruları hariç hiç bir bitkisi (ağaç, dal, yaprak ve çiçek) yenmemekte ve zehir taşımaktadır. Pa Patates Kaç Kalori, Patates, patlıcangiller ailesine mensup, yumruları sebze olarak tüketilen bir bitkidir. Patatesin yumruları hariç hiç bir bitkisi (ağaç, dal, yaprak ve çiçek) yenmemekte ve zehir taşımaktadır. Patatesi diğer sebzelerden ayıran en büyük özelliği ise tohumsuz üremesinin sağlanmasıdır. Yani tohumsuz üremesini sağlamak demek yüksek yapılı bitkilerin yaprak, kök ve gövde gibi belirli kısımlarından, ana yapısına aynı bitkiye sahip ayı genetikte yeni bitkiler oluşmasını sağlamak demektir. Bu uygulama şekline zirai uzmanlar Vejetatif Üreme demektedir.
Bir adet küçük boy patatesin 100 gram olduğunu varsayarsak kabuksuz şekilde pişmiş patatesin kalorisi, 69 kcal' dir. Patatesin besin değer listesini sıralayacak olursak;

Patates Kaç Kalori
 • Protein; 1. 96 gram,
 • Lif; 2. 28 gram,
 • Yağ; 0. 1 gram,
 • Karbonhidrat; 14. 24 gram
 • Potasyum; 333 miligram,
 • Sodyum; 2 miligram,
 • Kolesterol; 0 miligram,
 • Kalsiyum; 6 miligram,
 • Demir; 0. 39 miligram,
 • Vitamin A; 1 miligram
 • Vitamin C; 12. 04 miligram' dır.

Patates susuzluğumuzu giderir, midede ve onikiparmak bağırsağımızda oluşan ülseri temizler veya oluşmasını önler, Şeker hastalarına faydalı olup karaciğer şişkinliğini gidermeye yardımcı olur. En önemli tüketilmesi gerektiği nokta da özellikle çocuklarda, yutulmaması gereken yabancı ve sert cisimleri vücuda zarar vermeden dışarı atılmasını sağlamasıdır. Ayrıca basur memesi, yanık ve çıban türü rahatsızlık ve yoğun ağrı veren sağlık problemlerinde ağrı kesici özelliği ile de bilinmektedir.

]]>
Çorba Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/corba-kac-kalori.html Thu, 04 Oct 2018 23:26:58 +0000 Çorba kaç kalori, Bir çoğumuz Çorbasız masaya oturmayız. Özellikle soğuk kış aylarında sıcacık bir kase çorbaya kim hayır diyebilir ki. Çok severek yediğimiz çorbaların bize ne gibi faydaları var genelde biliriz fakat bir Çorba kaç kalori, Bir çoğumuz Çorbasız masaya oturmayız. Özellikle soğuk kış aylarında sıcacık bir kase çorbaya kim hayır diyebilir ki. Çok severek yediğimiz çorbaların bize ne gibi faydaları var genelde biliriz fakat bir de kalori oranı var bunu genelde pek düşünmeyiz. Çoğunlukla kilo problemi olan kişiler düşünür. Oysa kolesterol olan veya kalp rahatsızlığı olan kişilerinde dikkat etmesi gerekir. Fakat çorbalar Çoğunlukla perhiz yiyecekleridir yani doymak için dediğimiz yemeklerin içinde neredeyse en masumudur. Çorba tercihimizde doğru yapmalıyız örneğin kremalı hazır çorbalar yerine evde kendimizin yaptığı tahıl veya sebze çorbalarını tercih etmeliyiz. Hazır aldığımız bir çok üründe çeşitli kimyasal karışımlar bulunmaktadır. Raf ömrünü uzatmak veya renk vermek kıvam vermek gibi nedenlerle kimyasal karışımlar kullanılmaktadır. Yiyeceklerdeki kalorilere dikkat eden kişiler kremalı çorba çeşitlerinden uzak durmalı. Her çorbanın içerisine kullanılan malzemelerden dolayı kalori miktarı değişmektedir. Kilo probleminiz var ise ve uzman bir diyetisyen eşliğinde günlük kalori alma miktarınız belli ise her bir porsiyonu hesaplayarak yemek yemeniz gereklidir. Örneğin bir porsiyon çorba 150 kalori gün içinde kalori alabilme miktarınız 1000 Bunu ayrı öğünlere bölmeniz gereklidir. Bir öğünde 300 kalorilik çorba içmiş iseniz diğer öğünlerdeki kalori alımınızı azaltıp veya çoğalta bilirsiniz.

Çorba Kaç Kalori
Bir porsiyon çorba kalorileri
 • Bir porsiyon yayla çorbası 270 kalori,
 • Bir porsiyon sebzeli ezme çorbası 183 kalori,
 • Bir porsiyon mercimek çorbası 385 kalori,
 • Bir porsiyon ezo gelin çorbası 215 kalori,
 • Bir porsiyon düğün çorbası 180 kalori,
 • Bir porsiyon Tel şehriye çorbası 250 kalori,
 • Bir porsiyon soğan çorbası 105 kalori,
 • Bir porsiyon kremalı hazır çorba çeşitleri 220_250 kalori,
 • Bir porsiyon hünkar çorbası 179 kalori,
 • Bir porsiyon domates çorbası 185 kalori, Kaşar dahil 300 kalori,
 • Bir porsiyon tarhana çorbası 197 kalori,
 • Bir porsiyon tavuk suyu çorba 135 kalori,
]]>
Pilav Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/pilav-kac-kalori.html Fri, 05 Oct 2018 09:05:37 +0000 Pilav Kaç Kalori, Pirinç ülkemizde bolca tüketilen bir besindir. Hem lezzetli hem de yapımı kolaydır. Kötü yanı ise kilo takıntısı olan bayanlara yönelik olmamasıdır. Çünkü pirinç kilo aldıran besinlerden sayılmaktadır. Pilav Kaç Kalori, Pirinç ülkemizde bolca tüketilen bir besindir. Hem lezzetli hem de yapımı kolaydır. Kötü yanı ise kilo takıntısı olan bayanlara yönelik olmamasıdır. Çünkü pirinç kilo aldıran besinlerden sayılmaktadır.
Pirinç pilavı yapımı kolay bir yemektir. Yemeklerin yanında yardımcı yemek görevini görür. İsteğinize bağlı ana yemek olarak da kullanabilirsiniz. Piriç pilavının çeşitleri vardır. Öncelikle onlardan bahsedelim. Daha sonra kaç kalori olduğunu ele alabiliriz

Özbek Pilavı

Çok fazla yenmemesi gerekir. Karbonhidrat, protein ve yağ içerisinde bolca mevcuttur. Ana yemek olarak tüketilebilir. Tok tutmaya yarar ve lezzetlidir. Yaklaşık 168 kaloridir.

Mantarlı Esmer Pirinç Pilavı

Şeker hastası olanlar için uygundur. Tüketebilirler. Ana yemek olarak kullanılabilir. Tok tutması yönünden iyi olduğu için sadece bir tabak yemek yeterlidir. Fazlası şişkinlik hissi yapabilir. Lezzetli bir yemektir. Yaklaşık 176 kaloridir.

Tereyağlı Pirinç Pilavı

Yağ oranı yüksektir. Sık sık tükettiğimiz beyaz pirinç pilavıdır. Kilo kazanmaya yarar. Ayrıca kan ve yağ değerlerinde birden değişmelere sebebiyet verebilir. Bu yüzden ara sıra tüketmeliyiz. Yaklaşık 167 kaloridir.

Bulgur Pilavı

Diyet listelerinde düzenli tüketildiği sürece yer verilebilir. Lif oranı yüksektir. Ve eşitlik bakımından 3 kaşık bulgur pilavı, tabi ki bu değer yemek kaşığıyla ölçülür,  1 dilim beyaz ekmeğe eşittir. Yaklaşık 90 kaloridir.

Pilav Kaç Kalori
Buhara Pilavı

Şeker hastaları bu pilavı yememelidir. Bu yemek yapılırken içerisine nohut eklenir. Bu yüzden kalorisi biraz daha yüksektir. Et yerine bu yemek tüketilebilir. Yaklaşık 189 kaloridir.

Çiftlik Pilavı

Çok fazla tüketilmemelidir. Ara ara yemekte fayda vardır. Çiftlik pilavı çeşitli sebzelerle karıştırılarak yapılır. Vitamin açısından yararlıdır. Fakat yine yapılırken beyaz pirinç kullanıldığı için yağ oranı da yükselmektedir. Bu yüzden kalorisi yüksektir. Ve sık tüketilirse kilo aldırır.. Yaklaşık 142 kaloridir.

Büryan Pilavı

İçerisinde et bulunur ve kilo aldıran bir özelliği vardır. Kilo takıntısı olan bayanlarımız nadiren tüketmelidir. Yağ oranı yüksektir. İçerisinde et olmasından dolayı protein oranı da doğal olarak yüksektir. Yaklaşık 156 kaloridir.

yukarıda başlıca pilav çeşitlerimizi ve kalori değerlerini açıkladık. Eğer kalori takıntımız varsa mutlaka bir diyetisyen kontrolünde tüketmeliyiz.
]]>
Fındık Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/findik-kac-kalori.html Sat, 06 Oct 2018 03:16:45 +0000 Fındık Kaç Kalori, Fındık, yurdumuzda Karadeniz Bölgesi' nde yetişmektedir. Fındık, folik asit,demir, çinko, bakır gibi mineraller, E,K ve C vitaminleri, protein, lif açısından zengin bir kaynaktır. İçinde bulunan doymamış Fındık Kaç Kalori, Fındık, yurdumuzda Karadeniz Bölgesi' nde yetişmektedir. Fındık, folik asit,demir, çinko, bakır gibi mineraller, E,K ve C vitaminleri, protein, lif açısından zengin bir kaynaktır. İçinde bulunan doymamış yağ asitleri sayesinde, kalp sağlığını korumaktadır. Yağ ve kalori oranı fazla olduğu için ölçülü tüketilmelidir.Bir adet fındık ortalama 5 kaloridir. Bir avuç fındık, yaklaşık 24 gr olup, 151 kaloridir. Bunun yanı sıra besin değeri yüksektir. Çiğ olarak tüketiminin kalorisi, kavrulmuş olan fındığa göre daha düşüktür. Fındık Kaç KaloriÇiğ fındığın 40 gramı yaklaşık 200 kaloridir. Tuzlu ve kavrulmuş olanın ise yaklaşık 630 kaloridir. Birçok faydası olan fındık, aşırı tüketildiği zaman, kilo alımına sebep olmaktadır. Fakat diyet yapanlar, ara öğünlerde 3-4 adet yiyebilmektedir. Diyette oluşan, halsizlik,yorgunluk, baş ağrısı gibi rahatsızlıkları önlemektedir. Vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlamaktadır.
Bu durumda ölçülü tüketimi yaparsak, fındık insan vücuduna çok faydalıdır.
]]>
Kızarmış Tavuk Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/kizarmis-tavuk-kac-kalori.html Sat, 06 Oct 2018 05:25:50 +0000 Kızarmış Tavuk Kaç Kalori, protein, potasyum ve fosfor bakımından oldukça zengin besin maddesi olan kızarmış tavuğun kalori değeri yüksektir. Çoğunlukla kızartılarak hazırlanan tavuk etinin hem kalori değeri oldukça yüksek Kızarmış Tavuk Kaç Kalori, protein, potasyum ve fosfor bakımından oldukça zengin besin maddesi olan kızarmış tavuğun kalori değeri yüksektir. Çoğunlukla kızartılarak hazırlanan tavuk etinin hem kalori değeri oldukça yüksektir hem de sağlıksız olacaktır. Ayrıca tavuk etini derisi ile beraber tükettiğiniz zaman kolesterol ve kalori düzeyi oldukça yüksek olmaktadır. Bunun için tavuk etini özellikle derisiz şekilde ve kızartmadan tüketmek sağlık açısından oldukça faydalı olmaktadır. Bir porsiyon kızartılmış tavuğun kalori değeri ise yaklaşık olarak 486 kalori barındırmaktadır. Bir adet kızartılmış tavuk yaklaşık 228 kalori içermektedir. Ancak tavuk etini derisini ayırmadan kızarttığınız zaman hem yağ hem de kalori bakımından yüksek bir besin olduğu için insan bedenine zararlı durumlar yaratabilmektedir.

Kızarmış Tavuk Kaç Kalori, tavuk eti özellikle B12, A, B6, B2, B3 vitaminlerini ve demir açısından oldukça zengin olan beyaz ettir. Ayrıca hayvansal protein açısından değeri çok yüksektir. Tavuk etinin sindirimi son derce kolaydır ve doyuruculuk hissi yüksektir. Kızarmış tavuk genellikle bütün piliç ya da but ve baget olarak hazırlanmaktadır. Fakat tavuk kızartma işleminde içerisine yağ eklendiği için yağı çekmesinden dolayı besin değerinin bir kısmını kaybetmektedir. Hatta kızartıldığı için kalori oranı yükselir ve yaklaşık 228 kalori içermektedir. Kalori bakımından yüksek olan tavuk etini tüketirken fırında, haşlama ya da ızgara şeklinde tüketilmesi bir miktar kalorisinin düşmesinde yardımcı olduğu gibi aynı zamanda daha sağlıklı olmaktadır. Ayrıca tavuk göğsü kızartıldığı zaman yağ içeriğinin fazla olmasından dolayı sık olarak tüketilmemelidir. Tavuk göğsünün kalorisi yaklaşık 363 kaloridir. Özellikle tavuk göğsü ızgarada pişirilerek tüketilmelidir ve az miktarda tüketmeye özen gösterilmelidir.

Kızarmış Tavuk Kaç Kalori
Kızarmış Tavuk Kaç Kalori, tavuk budu derisi ile hazırlandığında kalori oranı oldukça yüksek olmaktadır. Tavuk budu yaklaşık 230 kalori içermektedir. Genellikle tavuk budu kızartılarak daha fazla tüketilmektedir, fakat haşlama, fırında veya ızgarada pişirildiğinde daha sağlıklı bir besin tüketmiş olursunuz. Bir porsiyon fırında hazırlanmış tavuk kızartması takriben 363 kalori barındırmaktadır. Kızartılmış tavuk kanadı ise derili piştiği için 186 kaloridir. Tavuk pirzola ise kızartıldığı zaman kalorisi 238, tavuk dönerde ise kalori oranı yaklaşık 350-400 civarında olmaktadır. Bu kalorisi yüksek olan tavuk etini hem sağlıklı hem de kalori oranını gözönünde bulundurarak kızartma yerine diğer pişirme tekniklerini tercih etmek sanırım doğru bir seçim olacaktır.
]]>
Kızarmış Ekmek Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/kizarmis-ekmek-kac-kalori.html Sat, 06 Oct 2018 18:09:20 +0000 Kızarmış ekmek kaç kalori sorusuna cevabın tam verilebilmesi kullanılan ekmeğin türüne göre değişmektedir. Örneğin ekmek kepekli ise farklı, normal beyaz ekmek ise farklı kalori değerleri çıkmaktadır. Ekmek mahalline t Kızarmış ekmek kaç kalori sorusuna cevabın tam verilebilmesi kullanılan ekmeğin türüne göre değişmektedir. Örneğin ekmek kepekli ise farklı, normal beyaz ekmek ise farklı kalori değerleri çıkmaktadır. Ekmek mahalline tüketilebilecek bir karbonhidrat kaynağıdır. Anne öğünlerde veya ara öğünlerde bir dilim ekmek hakkı mahalline 2 dilim etimek tüketilebilir. Fakat glisemik indeksi ek olarak az meydana gelen kepekli etimek seçim edilmelidir.
 
Kızarmış Ekmek Kaç Kalori

Kızarmış ekmek, normal ekmeğe yönelik ek olarak az kalorilidir. Kızarmış ekmeğin besin değerleri düştüğü amaçlı kalori değerleri de buna ilişkili olarak da düşmektedir. 1 Gramında 4 kalori yer alır. 1 Normal dilim kızarmış ekmek 37 kalori değerindedir. Normal öğünlerde kullanımı kolay değilse de bilhassa kahvaltıda normal ekmek mahalline kızarmış ekmek yeme ek olarak sıhhatli olacaktır. Tek kızarmış ekmek denilince akla kahvaltılık yağlar tereyağı reçel benzeri dik kalorili yiyecekler gelir. Şunlar mahalline kızarmış ekmekle yağsız rejim peynir tüketilmesini öneri ederiz. Kızarmış ekmeğin çok fazla miktarda rejim menüsünde bulunduğunu siz de değişiklik etmişsinizdir. Peki bu durumun nedeni nedir. Bir çok fazla miktarda rejim uzmanı kızarmış ekmek yemenin zayıflamak amaçlı destekçi meydana geldiğini söylerken bazıları da kızartılmış ekmeğin normal ekmekten hiç bir farkının olmadığını ve gramaj olarak da eşdeğer miktardaki kızarmış ekmek ile kızarmamış ekmeğin benzer miktarda kalori ihtiva ettiğini söylüyorlar. Bizler de bunu inceledik ve kızarmış ekmek ile kızarmamış ekmeğin kalori miktarlarını karşılaştırdık, Yapılan araştırmada kızarmamış ekmeğin de kızarmış ekmekle uzak olmayan kalori değerine sahip meydana geldi görüldü. Farklı bir kalori cetveli de hali yorumluyor. 

Kızarmış Ekmek Kaç Kalori
Kızarmış ekmek kalori açısından avantajlı fakat kızarmış ekmeğin tok tutma özelliği birazcık ek olarak az. Normalde 2 dilim normal ekmek ile doygunluk duygusu yaşarken bu miktar kızarmış ekmekte 3 dilime çıkıyor. Elbet bu olunca arzu eder yada etmez fazla miktarda kalori alınmış oluyor. Başka taraftan ekmeğin kızartılması işlemi esnasında yağlar, su, karbonhidratlar ve tabi ki ekmekte yer alan vitaminler ile proteinler de yanıyor. Bu da ekmeğin kızartılırken besin değerinin düştüğünü işaret etmektedir. Başka taraftan kızarmış ekmeğin glisemik indeksinde de bir miktar düşüş görülmektedir. Perhizi çok kez kızarmış ekmek ile götürmeden arada kahvaltılarda kullanılmasının bir sakıncası meydana geldiğini düşünmüyoruz. Fakat kızarmış ekmek zayıflatır görüşüne de katılmıyoruz.
]]>
Portakal Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/portakal-kac-kalori.html Sun, 07 Oct 2018 16:26:47 +0000 Portakal Kaç Kalori, Portakal, turunçgiller familyasının, meyveler arasında içerisinde en çok C vitamini ve A vitamini bulunduran lif oranı yüksek bir meyvedir. Portakal meyvesi içeriğinde bulundurduğu vitamin Portakal Kaç Kalori, Portakal, turunçgiller familyasının, meyveler arasında içerisinde en çok C vitamini ve A vitamini bulunduran lif oranı yüksek bir meyvedir. Portakal meyvesi içeriğinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde özellikle kış aylarında tüketilmesi halinde hastalıklara karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek hasta olmamızı önler veya hastalığın seyrini değiştirerek daha erken bitişini ve daha az sorun yaşamamızı sağlar. Eğer kişi yada kişiler diyet programı içerisinde değillerse günde en az 2- 3 adet portakal tüketebilirler. Diyet programı içerisinde sık tüketilmemesinin nedeni ise; bir adet büyük boy portakal bir porsiyon meyve yerine geçmektedir. Bu nedenle diyet durumunda olan kişi veya kişiler dikkatli tüketmelilerdir. Bir adet orta boy portakal yaklaşık 220 grama tekabül etmektedir. 220 gram olan normal boy bir portakalın kalorisi ise 103 kcal' dir. 

Portakal Kaç Kalori

Portakal Kaç Kalori

 • Protein; 2. 07 gram,
 • Lif; 5. 28 gram,
 • Yağ; 0. 26 gram,
 • Karbonhidrat; 25. 85 gram,
 • Potasyum; 398. 2 miligram,
 • Sodyum;0 miligram,
 • Kalsiyum; 88 miligram,
 • Kolesterol; 0 miligram,
 • Demir; 0.22 miligram,
 • Vitamin A; 495 miligram,
 • Vitamin C; 117. 04 miligram'dır.

Ayrıca portakal kabuklarından doğal portakal esansı elde edilerek kozmetik sanayide parfüm ham maddesi olarak ta kullanılmaktadır. Yanı sıra gıda ve ilaç sanayisinde de bol miktarda kullanılmaktadır.

]]>
Ekmek Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/ekmek-kac-kalori.html Mon, 08 Oct 2018 09:21:07 +0000 Ekmek kaç kalori, nasıl tüketilmeli bunlarla ilgili bilgiler paylaşmakta oldukça büyük önem vardır.Ekmek işlenmiş ben undan elde edilir. Beyaz ekmeğin lif oranı oldukça düşüktür. Bu sebepten dolayı kan şekerini düşürür Ekmek kaç kalori, nasıl tüketilmeli bunlarla ilgili bilgiler paylaşmakta oldukça büyük önem vardır.Ekmek işlenmiş ben undan elde edilir. Beyaz ekmeğin lif oranı oldukça düşüktür. Bu sebepten dolayı kan şekerini düşürür. Ayrıca  doyuruculuğu oldukça düşüktür. Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği, kepek ekmeği veya çavdar ekmeğinin tercih etmemiz, hem daha doymuş olmamıza sebep olur, hem de daha sağlıklı olmamız da yardımcı olur.
Bir dilim beyaz ekmekte yaklaşık olarak 80 kalori vardır. Bu ince bir dilim olduğu için, tek bir dilimle insan bedenine yetmeyeceği için daha fazla ekmek tüketir. Böyle olunca da gereğinden fazla kalori almış oluruz. Mutfaklarımızda sürekli tükettiğimiz beyaz ekmeğin son yıllarda insanların bilinçlenmesi ile beraber ve doktor tavsiyeleri üzerine daha az tüketmek gerektiğini öğrenmiş olduk. Beyaz ekmek yerine buğday ekmeği, tam buğday ekmeği,  çavdar ekmeğini tüketmenin daha doğru olacağını öğrenerek, bilinçli bir toplum olduk. Kilo problemi çeken özellikle de bayanların son zamanlarda beyaz ekmek yememeye dikkat ettiklerini görüyoruz.Sürekli olarak tüketilen beyaz ekmeğin, buğday unundan yapıldığını, diğer unlara göre kalorisinin daha fazla olduğu belirtilmiştir. İşleme uğrayan unun içerisinde bulunan kepek gibi faydalı olan şeylerin alınmasıyla daha sağlıksız bir ekmek unu ortaya çıkmıştır. 
Beyaz ekmek kan şekerini düşürür. Bu sebepten dolayı vücudun enerjisini kaybetmesine sebep olurken; bedenin acıkmasını sağlar. Beyaz ekmek şeker hastalığı gibi rahatsızlıkları olan kişilere tavsiye edilmez.

Ekmek Kaç Kalori
Beyaz Ekmek Kaç Kalori,

Bir dilim beyaz ekmekte protein ve karbonhidrat bulunur. Ekmek miktarı yükseldikçe bu miktarlarında yükseleceğini unutmayalım. Günlük hayatımızda ekmeği büyük ölçüde kullandığımız için sağlık problemi çekmemize neden olabilir. Sağlıklı bir yapıya sahip olmak için öncelikli olarak, yediğimiz şeylerin besin değerini bilmenizde fayda vardır. Hangi ürün ne kadar kalori bilirsek daha dikkatli beslenmiş oluruz. Bu sebeple dikkat etmemiz de önemli faydalar vardır. Çeşitli sağlık sebeplerini azaltmak istiyorsak mümkün mertebe beyaz ekmeği az tüketmemiz de faydalı olacaktır.
Beyaz ekmek yerken dikkatli olunmalıdır. İnsan bedenine bir anda girerken, çıkması o kadar kolay değildir. Beyaz ekmeği bilinçli tüketmemiz faydalı olacaktır. Obeziteye kadar götüren büyük bir sorun olarak karşımıza çıkar. Dikkatli kullanımı yani tüketimi sağlığımızı dengede tutmamıza yardımcı olur. 
]]>
1 Adet Fındık Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/1-adet-findik-kac-kalori.html Mon, 08 Oct 2018 12:57:05 +0000 1 Adet Fındık Kaç Kalori, Fındık folik asit, E, K, C vitaminleri, demir, çelik, çinko minareleri, protein ve lif bakımından oldukça zengindir. İçerisinde bulunan doğal doymamış yağ asitleri sayesinde kalbi korur. Yağ ve 1 Adet Fındık Kaç Kalori, Fındık folik asit, E, K, C vitaminleri, demir, çelik, çinko minareleri, protein ve lif bakımından oldukça zengindir. İçerisinde bulunan doğal doymamış yağ asitleri sayesinde kalbi korur. Yağ ve kalori açısından zengin olmasından dolayı fazla tüketilmesi zararlıdır.

1 adet fındık yaklaşık 5 kaloriye denk gelmektedir. Birçok faydası bulunan fındık aşırı tüketilir ise içerisinde bulundurduğu %45 oranında doymamış yağdan ötürü kilo alımına neden olur. Diyette olanlar için günde maksimum 4 adet fındık diyet nedeniyle kaybolan enerjinin sağlanması için yeterli olacaktır.

100 gram fındık günlük enerji ihtiyacının büyük kısmını tek başına karşılayabilir, kalori ihtiyacının %25 lik kısmını, magnezyum ihtiyacının %45 lik kısmını E vitamininin tamamını hatta fazlasını, B1 ve B2 vitamin  ihtiyacının ise %20 ila %30 oranında karşılamaktadır.

Fındık ihtiyacınızı tek başına yiyerek karşılayabileceğiniz gibi yaptığınız keklerin ve tatlıların içerisine de koyarak yiyebilirsiniz.
1 Adet Fındık Kaç Kalori
Fındığın vücudumuz için en önemli faydaları;
 • Lif miktarı, kolon kanseri, diyabet gibi hastalıklara ayrıca içerisindeki doymamış yağ asitleri sayesinde kalp ve damar dostu besinler arasındadır.
 • İçerisindeki E vitamini sayesinde koroner kalp hastalığına iyi gelir ve kişisel olarak tedavi amaçlı kullanılabilir.
 • Kolesterolü önleyen bitkisel steroller içerdiğinden kolesterolü yüksek olan kişiler tarafından yeteri kadar kullanıldığında kolesterolü dengeleyebilir.
 • Her gün bir avuç fındık gelişim çağında olan çocukların gelişimine katkıda bulunur.
Beslenme uzmanları kabuklu yemişlerin bir porsiyonunu yaklaşık 30 gram olarak kabul ediyor ve bir porsiyon da ortalama 200 kalori bulunduğunu varsayıyorlar. Buna göre 1 adet fındık yaklaşık 5 kalori olduğuna göre günde 20 fındık önerilebilir.
]]>
Sucuk Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/sucuk-kac-kalori.html Mon, 08 Oct 2018 21:31:12 +0000 Sucuk Kaç Kalori, Sucuk, kırmızı et veya tavuk etinin, özel baharatlarla hazırlanıp, kurutulma ile elde edilen bir et ürünüdür. Genelde herkesin sevdiği bir yiyecektir. Etten yapıldığı için bol miktarda protein içermektedir. Sucuk Kaç Kalori, Sucuk, kırmızı et veya tavuk etinin, özel baharatlarla hazırlanıp, kurutulma ile elde edilen bir et ürünüdür. Genelde herkesin sevdiği bir yiyecektir. Etten yapıldığı için bol miktarda protein içermektedir.
Sucuk, protein,demir,potasyum açısından iyi bir kaynaktır. Ancak, yağ,kolesterol ve sodyum içeriği yüksektir. Tüketimi yapılırken, yağ içeriğini azaltmak için, önce suda pişirilip, sonra tavaya alınmalıdır. Bunların birçok çeşidi vardır. Çeşitlerine göre kalori miktarları değişmektedir.

Sucuk Kaç Kalori
Çeşitlerine Göre Sucuk Kaç Kalori

100 gr hindi sucuk ortalama 125 kaloridir .
100 gr piliç sucuk ortalama 130 kaloridir.
100 gr diyet sucuk ortalama 115 kaloridir.
100 gr kasap sucuk ortalama 180 kaloridir.
100 gr tam yağlı sucuk ortalama 166 kaloridir.
100 gr yarım yağlı sucuk ortalama 72 kaloridir.
100 gr baharatlı sucuk ortalama 160 kaloridir.
Bütün bunların yanı sıra, pişirme şekline göre de kalori oranı değişmektedir.
100 gr yağda pişirilmiş sucuk 180 kalori, ızgarada pişirilmiş sucuk 145 kalori, yağsız pişirilmiş sucuk 130 kalori, mangalda pişirilmiş sucuk ise 170 kaloridir.
Kilo problemi olmayanlar haftada birkaç kez tüketebilirler. Fakat kilo sorunu olanlar daha az tüketmelidir.
]]>
1 Saat Yüzme Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/1-saat-yuzme-kac-kalori.html Tue, 09 Oct 2018 08:25:16 +0000 İnsanlar yediği besinlerden dolayı kalori oranının artışına neden olurlar bu da yağ bezelerinin büyümesine yani kilo almalarına sebep olur. Aldıkları kilolar yüzünden rahat hareket edemez, rahat nefes alamaz ve bunun beraberind oranının artışına neden olurlar bu da yağ bezelerinin büyümesine yani kilo almalarına sebep olur. Aldıkları kilolar yüzünden rahat hareket edemez, rahat nefes alamaz ve bunun beraberinden pek çok hastalığa neden olmuş olurlar. Her ne kadar diyet yapmış olsalar da yapılan diyetler yetersiz kalabilir. Yapılan diyetlerin yanın da spor türlerini de yaparak kalori yakılmasına hız kazandırmış olurlar. Bu sporların en başında yüzme bulunur. Hem eğlenceli olması ile hem stres atılması ile hem de spor dallarından biri olması ile avantajlı olan yüzme en hızlı kalori yaktıran sporların da başın da gelmektedir. Kilonuza boyunuza yüzme stiline göre farklar gösteren bu spor bir saatte 500 kalori yakılmasına yardımcı olmaktadır.Bunun yanı sıra yüzme stillerinin değişikliği sebebi ile de daha fazla kalori yakılabilir. Mesela kelebek ya da kurbağa stili yüzmek serbest sırt üstü ya da senkronize yüzmeye göre daha fazla kalori yaktığı kanıtlanmıştır. Kelebek stili yüzerek 690 kaloriye kadar yakmanız mümkündür. Bu sebepten dolayı en fazla kalori yaktıran stil kelebek stiliyle yüzmedir. Bunun yanı sıra farklı yüzme stilleri de deneyerek bir çok kasın daha düzenli çalışmasına yardımcı olabilirsiniz. Su da yapılan yüksek efor harcayan egzersizler ve spor stilleri sayesin de yakılan kalori miktarı bu şekil de arttırılabilir.
1 Saat Yüzme Kaç Kalori
İnsanlar suyun içindeyken ağırlıklarının sadece yüzde onunu hissedirler. Bu sebepten yer çekiminin ağır yükü hemen hemen yok gibidir. Bu da eklemlere binen yükü büyük ölçüde hafifletir. Böylece diğer sporlar da olduğu gibi eklemler zorlanmamış olur. İskelet sistemine ağırlık yüklenmediği için kireçlenme ve bel fıtığı gibi hastalıkları bulunan hastalara da oldukça faydalı olmaktadır. Yaktığı kalorilerin yanı sıra bu şekilde hastalıklara da çözümler bulduğu için oldukça avantajlı bir spor dalıdır. Ancak yüzme enerji tüketimini arttırdığı için acıktırır da bu sebepten dinlenerek yapılmasın da fayda vardır. Ayrıca yüzdükten sonra tüketilen meyve daha az acıkma mızı sağlayabilir. İşte böyle pratik yapımı eğlenceli sağlık yönünden faydalı olan ve bol kalorili olan yüzme her yönüyle avantaj sağladığı için alternatifi yüksek bir spor dalıdır.]]>
Kısır Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/kisir-kac-kalori.html Wed, 10 Oct 2018 00:42:54 +0000 Kısır kaç kalori: Kısır özellikle biz kadınların vazgeçemediği bir yiyecektir. En az iki kadın bir araya geldiğimi yapacağı ilk yiyecek kısırdır herhalde. Bütün kabul günlerinin,Altın günlerinin ve beş çaylarının vazg Kısır kaç kalori: Kısır özellikle biz kadınların vazgeçemediği bir yiyecektir. En az iki kadın bir araya geldiğimi yapacağı ilk yiyecek kısırdır herhalde. Bütün kabul günlerinin,Altın günlerinin ve beş çaylarının vazgeçilmez menüsüdür kısır. Her kısır yenildiğinde çeşitli muhabbetler döner. Hele kilo problemi olan kişiler bunu daha çok konuşur. Ay çok yedik, ay kilo yapacak sonrasında aman bulgurdan ne olacak bir şey olmaz kilo yapmaz diye çeşitli teselliler ortada dolaşır. Genelde kısır masum bir yiyecek olarak bilinir fakat içerisinde kullanılan yağ tuz oranı ile kalori oranı da değişmektedir. kilo problemi olan kişiler bunlara dikkat etmeli.

Kısır bulgur ile yapılan ve çeşitli sebzelerle karıştırılan çok lezzetli bir yiyecek olsa da üç yemek kaşığı kısır bir dilim ekmek ile eşdeğerdir. unutmayın her şeyin fazlası zarardır. Kısırın kalori oranı yağ ile değişir içerisine koyduğumuz  yağın miktarı çoğaldıkça kalori oranı da çoğalmaktadır. Bazılarımız kısırı tadımlık veya garnitür olarak değilde dayana kadar yediğimiz bir yemek olmaktadır yani miktarını fazla kaçırdığımızda kalori oranı da fazlalaşmaktadır. buda hem kilo almaya hemde farklı rahatsızlıklara sebep olmaktadır. her şeyin olduğu gibi kısırın da fazlası zarardır. Kısır da kullanılan bir çok malzeme uzman diyetisyenlerin kililere verdiği diyet listesindeki malzemelerdendir. Fakat kısır en düşük kaloride yapıp tüketmek için organik zeytinyağı ile yapmakta fayda vardır. Kısırda masum olan bir malzemede salçadır. Salçada kalori oldukça düşüktür bu nedenle zararsızdır. 

Kısır Kaç Kalori
Kısır da bulunan kalori oranı şu şekildedir: En küçük porsiyon oranı 50 gramdır 150 kaloridir. Orta boy bir porsiyon kısır 100 gramdır 300 kaloridir. Porsiyonun artışına göre kalori artar eksilişine göre kalori oranı eksilir. Yani bir çorba kaşığı kısırda 34 kalori bulunmaktadır. Unutmayın her ne yer isek yiyelim fazlası zarardır. Sevgili peygamberimiz. Sofradan hep tam doymadan kalkarmış. Çünkü midemizin üçte biri yemek üçte biri hava ve üçte biri su olmalıdır. Fakat bizler neredeyse hepsini yemek ile dolduruyoruz. Sofradan tam doymadan kalkmak peygamber sünnetidir.
]]>
Elma Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/elma-kac-kalori.html Wed, 10 Oct 2018 05:19:16 +0000 Elma Kaç Kalori, B grubu vitamin içerikli besinlerde başı çeken elma aynı zamanda C vitamini ve lif açısından da çok zengindir. Diyette her yenen besinin kalori değerini bilmek çok önemlidir. Elma her rengiyle herkesin b Elma Kaç Kalori, B grubu vitamin içerikli besinlerde başı çeken elma aynı zamanda C vitamini ve lif açısından da çok zengindir. Diyette her yenen besinin kalori değerini bilmek çok önemlidir. Elma her rengiyle herkesin beğenerek yediği oldukça lezzetli meyvelerin başında gelmektedir. Uzmanlar diyet yapan kişilere ara öğünlerinde ve gece yatmadan önce bir tane yeşil elma yemelerini tavsiye etmektedir. Diyet listelerinde özellikle yeşil elmanın bulunması kırmızı ve sarı elmaya göre kalori değerinin düşük olmasıdır.

Elma Kaç Kalori
1 adet yeşil elmanın kalori değeri yaklaşık 53 kaloridir. 1 adet Kırmızı elmanın kalori değeri ise 78 kaloridir. Buna göre 1,5 yeşil Elma 1 adet Kırmızı elmanın verdiği kalori değerini vermektedir. Bu nedenden dolayı kilo vermek isteyenler yeşil elmayı tercih etmelidir. Yeşil elmanın diyet listesine konulmasındaki diğer nedenler ise metabolizmanın çalışmasına vermiş olduğu katkı, bağırsaklardaki şişkinliği önlemesi ve gaz giderici olmasından kaynaklanmaktadır.
]]>
1 Dilim Karpuz Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/1-dilim-karpuz-kac-kalori.html Wed, 10 Oct 2018 07:17:11 +0000 Karpuz, ülkemizde özellikle Diyarbakır ve Adana illerinde yetiştirilen, içinde bol miktarda su bulunduran bir yaz  meyvesidir. İçinde bulundurduğu bol miktarda su ve kan şekerini dengeleme özelliği olduğundan dolay
Karpuz, ülkemizde özellikle Diyarbakır ve Adana illerinde yetiştirilen, içinde bol miktarda su bulunduran bir yaz  meyvesidir. İçinde bulundurduğu bol miktarda su ve kan şekerini dengeleme özelliği olduğundan dolayı diyet yapanların listelerindeki olmazsa olmazlarındandır. Bu sebeplerin yanında en önemlisi de karpuzun kalori olarak çok düşük olmasıdır. Karpuzun kalori olarak düşük olması tüketiminin fazla olması gerektiği anlamına gelmez. Çünkü karpuz meyveler arasındaki en yağlı meyvedir. bu yönüyle çok tüketildiğinde kilo aldırabilir. Bir dilim karpuz ortalama 300 gram ağırlığında olup, yaklaşık 114 kalori civarındadır. Bir kase dilimlenmiş karpuz ( yaklaşık 150 gram) 50 kaloridir. Ayrıca 4.5 kiloluk bir karpuzda ise 1350 kalori bulunmaktadır. Bir orta boy dilimlenmiş karpuz ise 220 gram olup, 88 kaloridir. Bir ince dilim karpuz ile bir tabak  karpuzun kalori değeri eştir. Üçgen şeklinde kesilmiş olan bir dilim karpuz 50 gram kadar olup, 19 kaloriye denk gelir. 

1 Dilim Karpuz Kaç Kalori
1 Dilim Karpuzda Bulunan Besin Değerleri (ortalama bir porsiyon karpuzda ): 
 • Karbonhidrat:  8.30 gram 
 • Protein: 0.65 gram 
 • Yağ: 0.20 gram 
 • Kolesterol: 0.00 miligram 
 • Sodyum: 1.00 miligram 
 • Potasyum: 160.00 miligram 
 • Kalsiyum: 11.00 miligram 
 • A vitamini: 35.00 miligram 
 • C vitamini: 6.00 miligram 
 • Demir: 0.40 miligram 
Karpuz, özellikle şeker hastalarının ve diyet yapanların  yerken dikkat etmeleri gereken bir besindir. Karpuz diyet yaparken kullanılan kalorisi en düşük meyvedir.Bu özelliğinin yanında tokluk hissi  vermesi yönüyle de önemlidir. Karpuza kırmızı rengi veren likopen maddesi cildin yaşlanmasını ve ciltte meydana gelen etkilerin yavaşlamasını sağlar. İçinde yağ  ve kolesterol bulunmayan karpuzdan iki, üç dilim yemekte pek bir sakınca yoktur. Ancak içinde bulunan yüksek şekerden dolay özellikle diyabet hastalarının tüketirken dikkatli olması gerekir. Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden olan karpuzun faydaları saymakla bitmez. Bağırsak problemleri yaşayanlara birebir faydalıdır. Düşük kalorisinden ötürü diyet yapanlar için olmazsa olmazlardandır. Karpuz bazı kanserlerin oluşmasını engelleme özelliğine sahiptir. Ayrıca kan basıncını dengeleme, kalp fonksiyonlarının düzenli çalışmasında da faydalı bir besindir. Lifli yapısı ile bağırsakların çalışmasında etkilidir. Yaz mevsiminin o bunaltıcı havasında büyük bir serinletici olan karpuz göz sağlığına iyi geldiği gibi enerji veren bir besindir. Sindirim sisteminin çalışmasında da etkili bir meyvedir. 
]]>
İncir Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/incir-kac-kalori.html Thu, 11 Oct 2018 03:08:40 +0000 İncir kaç kalori, yüksek oranda besin lifi içeren incir magnezyum, potasyum, kalsiyum ve K vitamini bakımından oldukça zengindir.Sindirimi yavaşlatıp kan şekeri dalgalanmalarını önlediği için yeterli besin lifi alındığından İncir kaç kalori, yüksek oranda besin lifi içeren incir magnezyum, potasyum, kalsiyum ve K vitamini bakımından oldukça zengindir.Sindirimi yavaşlatıp kan şekeri dalgalanmalarını önlediği için yeterli besin lifi alındığından daha uzun süre tokluk hissi verir ve gün içinde daha az yemekle daha uzun süre tok kalabiliriz. Yüksek oranda besin lifi içeren incir hem lezzetli  bir besin hemde tokluk hissini uzatma özelliğiyle kilo vermenize yardımcı olur.
İncir Kaç Kalori
 • 1 adet incir ( yaklaşık 65 gram): 47 kalori, 0.5 gr protein
 • 1.3 mg C vitamini
 • 3 mcg K vitamini
 • 22.4 mg kalsiyum
 • 0.2 mg demir
 • 10.9 mg magnezyum
 • 9 mg fosfor
 • 149 mg potasyum
 • 0.1 mg bakır
 • 0.1 mg manganez

]]>
Günde Kaç Kalori Almalıyım https://www.kalori.web.tr/gunde-kac-kalori-almaliyim.html Thu, 11 Oct 2018 16:12:03 +0000 Günde kaç kalori almalıyım, sorusu hemen hemen herkesin merak ettiği bir sorudur. Kilo alıp vermek için vücudumuza giren kaloriyi bilmemiz gerekiyor. Yeterince kalori almak kilomuzu sabit tutmamız da önemlidir. Vücudumuzun yakabilec Günde kaç kalori almalıyım, sorusu hemen hemen herkesin merak ettiği bir sorudur. Kilo alıp vermek için vücudumuza giren kaloriyi bilmemiz gerekiyor. Yeterince kalori almak kilomuzu sabit tutmamız da önemlidir. Vücudumuzun yakabileceği kadar kalori almak şarttır. Eğer gereğinden az kalori alırsak, metabolizmamız yavaşlar ve kilo verimi durabilir. Günde kaç kalori almalıyım sorusundan önce günde kaç kalori ihtiyacı olduğunu bilmek gerekir.
Günde kaç kalori almamız gerektiğini öğrenmek için cinsiyet, yaş, boy, kilo ve gün içinde ne kadar hareket ettiğimiz belirleyici faktörlerdir. 
Örneğin; 
 • 30 yaşında 180 cm ve 80 kilodaki bir erkek günde 2136 kalori alabilir. Aynı şartlarda bir kadın 1936.8 kalori alabilir. Görüldüğü üzere cinsiyet gün içinde alınması gereken kalori miktarını belirleyen faktörlerden biri. 
 • 25 yaşında 175 cm ve 75 kilodaki bir erkek 2068.5 kalori alabilir. Aynı şartlarda 35 yaşındaki bir erkek 2008.5 kalori alabilir. Yaş da gün içinde kaç kalori almalıyım sorusunun cevabını etkileyen etmenlerden birisidir. 
 • 30 yaşında bir erkek 175 cm ve 80 kilodaysa gün içinde alması gereken kalori 2098.5 kaloridir. Bütün değerleri aynı sadece boyu 185 santim olan bir erkeğin gün içinde alması gereken kalori miktarı 2173.5'dir. 
 • 30 yaşında 185 cm 70 kilo bir erkek 2053.5 kaloriye ihtiyaç duyarken, kilosu 90 olan aynı şartlardaki kişi 2293.5'dir. Bunun yanı sıra yapılan egzersiz ve sporlarında gün içerisinde alınması gereken kaloriye etkisi vardır. Yapılan spor miktarına göre bazı kat sayılarla çarpılması gerekir. Haftada 1 ya da 3 gün spor yapılıyorsa kalori miktarı 1.15 ile çarpılmalıdır. Haftada 3 veya 5 gün için 1.29, haftada 5-7 ağır egzersiz yapılıyorsa 1.44, haftada 5-7 gün çok ağır egzersiz yapılıyorsa 1.58 ile çarpılmalıdır.
Günde Kaç Kalori Almalıyım
Eğer kilo vermek isteniyorsa kafamıza göre kalori hesabı yapmamalıyız. Harcanan kalori miktarı yüzde 10 ile 30 arasında kesilerek kilo verilebilir. Bu yüzdenin üzerine çıkarılırsa olumsuz etkilerle karşılaşılır. Metabolizma yavaşlar ve kilo verme durur. Stres hormonları artar. En önemlisi de kas kaybı olabilir. 
Her besinin içerdiği kalori miktarı birbirinden farklıdır. İhtiyacımız olan kalori miktarını öğrendikten sonra hangi besinde ne kadar kalori var bunu da bilmeliyiz. Örneğin; 1 dilim beyaz ekmek 90 kalori içerirken, 1 dilim kepek ekmeği 60 kaloridir. Beyaz peynir 275 kalori, kaşar peyniri ise 415 kalori içerir. Sıvı yağ 130 margarin ise 204 kalori içerir.
Günde kaç kalori almalıyım sorusunu sorduktan sonra cevaba ulaşmak için önce ihtiyacımız olan kaloriyi hesaplamalı ve ona göre besinler tüketmeliyiz.
]]>
Çekirdek Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/cekirdek-kac-kalori.html Fri, 12 Oct 2018 07:58:12 +0000 Çekirdek kaç kalori, Çekirdek bağımlılık yapan bir yemiştir. Dünyada hemen hemen herkesin severek tükettiği çekirdek evde izlenen bir sinemanın maçın ve benzeri eylence alanlarının vazgeçilmez atıştırmalığıdır.  Bir Çekirdek kaç kalori, Çekirdek bağımlılık yapan bir yemiştir. Dünyada hemen hemen herkesin severek tükettiği çekirdek evde izlenen bir sinemanın maçın ve benzeri eylence alanlarının vazgeçilmez atıştırmalığıdır.  Bir çoğumuz güneşli bir günde güzel havayı değerlendirmek amacı ile parklarda bahçelerde otururuz. Genelde de çekirdeksiz olmaz bu oturmalar. Önümüze aldığımız bir kase çekirdeği bitirmeden kalktığımızda olmaz hani. Tiryakisi oluruz hatta kriz gibi bir şeydir çekirdek yemek önümüzdeki kase veya paket bitmeden bırakılmaz. Zevkle yediğimiz çekirdek aslında o kadar da masum bir çerez değildir. Kavrulmuş olması tuzlu olması helede hazır paketlerdeki çekirdeklerden olması bu masumiyeti daha da aza indirmektedir. Çekirdekteki kalori hiç de azımsanacak kadar değildir. Helede çekirdeğin ay çiçek yağı elde etmek için kullanılan bir gıda olduğunu düşünür isek tehlikenin farkına daha çok varmış oluruz.

Çekirdek çeşitlerine göre kalorisi de değişmektedir örneğin kabak çekirdeğindeki kalori ile ay çekirdeğindeki kalori aynı oranda değildir. Ay çekirdeği bilinenin aksine iri olanda yağ oranı daha azdır küçük taneliler de yağ oranı daha çoktur bu bile çekirdekteki kalori oranını değiştirmektedir. Ay çekirdeği üretilip satılma aşamasında küçük tanelileri yağ yağımı için iri tanelileri ise çerez için ayrı ayrı satılmaktadır. Bir üründe yağ miktarı artıkça kalori miktarı da artmaktadır. Gün içerisinde keyif almak için tükettiğimiz masum görünen çekirdek aslında vücudumuza yağ olarak dönmektedir. Helede hareketiz bünyelerde ve yağ yakımı zor olan bünyelerde kilo yapması daha kolay olur.

Çekirdek Kaç Kalori
Çekirdeğin miktarına göre kalorisi ne kadardır: 

20 gram çekirdek yani tek avucumuzun içindeki çekirdek yaklaşık 20 gramdır bu orandaki çekirdek 75 kaloridir. Marketlerde satılan paketlerdeki  20 gram çekirdek 110 kaloridir. Aynı şekilde kavrulmuş ve tuzlanmış 20 gram çekirdek 120 kaloridir. Çekirdeğin miktarı artıkça kalori miktarı da artmaktadır. Buda kisinin kilo alışının artması demektir. Kabak çekirdeğinin kalorisi de hiç de azımsanmayacak ölçülerdedir. Bir avuç kabak çekirdeği yaklaşık 20 gramdır bununda 110-120 kalorisi bulunmaktadır.  Kavrulmuş ve tuzlanmış oluşu da bu aranı arttırmaktadır tabii ki.  100 gram kabak çekirdeğinin 550 gram kalorisi bulunmaktadır. Çekirdeğin en masum olanı ve en faydalısı taze ve işlenmemiş olanıdır. Ayrıca Çekirdek iyi bir E vitamin deposudur. Unutmayın her şeyin olduğu gibi çekirdeğinde fazlası zararlıdır.
]]>
Taze Fasulye Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/taze-fasulye-kac-kalori.html Fri, 12 Oct 2018 20:51:11 +0000 Taze Fasulye Kaç Kalori, Taze fasulye çok faydalı bir besin kaynağıdır. Kabızlığı önlemekte, hazımsızlığı gidermektedir. İnsan vücudundaki kemiklerin büyümesi ve gelişmesinde etkisi vardır. Yüksek miktarda lif içermete Taze Fasulye Kaç Kalori, Taze fasulye çok faydalı bir besin kaynağıdır. Kabızlığı önlemekte, hazımsızlığı gidermektedir. İnsan vücudundaki kemiklerin büyümesi ve gelişmesinde etkisi vardır. Yüksek miktarda lif içermetedir. Kolestrol oranını ve kan şekeri oranını düzenlemektedir.En önemlisi kalorisi düşük bir yemek çeşididir.

Taze fasulye düşük kalorili, folik asit, C vitamini, potasyum ve lif içeriği yüksek bir sebzedir. Pişirilme şekillerine göre kalori miktarları değişmektedir. 
Taze Fasulye Kaç Kalori
Örneğin; 
Sade pişirilmiş 100 gr taze fasulyede 22 kalori, zeytinyağlı taze fasulyenin 100 gramında yaklaşık 50 kalori, kıymalı taze fasulyenin 100 gramında ise yaklaşık 55 kalori bulunmaktadır. Ayrıca kıymalı taze fasulye, protein, B grubu vitaminleri, demir, potasyum, folik asit açısından zengin bir yemektir.
]]>
Sucuklu Yumurta Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/sucuklu-yumurta-kac-kalori.html Fri, 12 Oct 2018 20:51:32 +0000 Sucuklu yumurta kaç kalori, tarif etmeden önce, sucuklu yumurtanın vazgeçilmez hafta sonu keyiflerinin ilk sırasında yer aldığını unutmayalım. İçerdiği vitaminler açısından da son derece faydalı bir besindir. Ailece severek t Sucuklu yumurta kaç kalori, tarif etmeden önce, sucuklu yumurtanın vazgeçilmez hafta sonu keyiflerinin ilk sırasında yer aldığını unutmayalım. İçerdiği vitaminler açısından da son derece faydalı bir besindir. Ailece severek tüketilen ürünlerin başında sucuklu yumurta gelir. Sucukta bulunan et miktarı ile besinler ve mineraller sayesinde sağlığımız için gerekli vitaminleri barındırır. Yumurta içerisinde bulunan kalsiyum gibi mineraller sayesinde vücut için son derece etkilidir. İçerdiği besinler sayesinde tokluk hissi verir. Sucuklu yumurtada bulunan potasyum, demir, protein açısından oldukça kuvvetli bir besin kaynağıdır.
Sucuklu Yumurta Kaç Kalori
Yine sucuklu yumurta içerisinde bulunan yağ ve kolesterol ile bazı sıkıntılara da sebebiyet verebilir. Bunlardan bazıları ise hiper tansiyonu yükseltir, kolesterolü yükseltir. Bu sebeple kalıtsal hastalıkları bulunan kişilerin sucuklu yumurta tüketmelerine dikkat etmeleri gerekir. 100 gram sucuklu yumurtada yaklaşık olarak 270 kalori olarak hesaplanmaktadır. Dikkatli ve aşırı tüketilmez ise oldukça faydalı bir yiyecek olacaktır. ]]>
1 Dilim Kek Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/1-dilim-kek-kac-kalori.html Fri, 12 Oct 2018 23:56:13 +0000 1 dilim kek kaç kalori, kalori son yıllarda oldukça popüler olan konulardan biri haline gelmiştir. Kalori hesabı yaparak diyet yapıldığında ya da yenilen besinlerin kaç kalori olduğu bilindiğinde kilo kontrolü yapmak 1 dilim kek kaç kalori, kalori son yıllarda oldukça popüler olan konulardan biri haline gelmiştir. Kalori hesabı yaparak diyet yapıldığında ya da yenilen besinlerin kaç kalori olduğu bilindiğinde kilo kontrolü yapmak çok daha kolay olur. Kilo verebilmek için alınan kaloriden fazlasını yakmak gerekir. Kilosunu muhafaza etmek isteyenler ise aldıkları kaloriye çok dikkat etmelidir. Her tüketilen besinin kaç kalori olduğunu hesaplayarak tüketmek oldukça zordur. Kalori hesabı yapılarak beslenme alışkanlıklarına dikkat ediliyorsa aynı zamanda hareketlilik durumunun da göz önünde bulundurulması gerekir. Öğün sayısının ayarlanabilmesi, öğünlerde kaç kalori tüketildiğini bilmek için kalori cetveline ihtiyaç duyulur.

Kek gündelik yaşamın vazgeçilmez atıştırmalıklardan biridir. Bir fincan çayın arkadaşı, beş saatlerinin vazgeçilmezi olan kekin kalori hesabını yapmak çok zordur. Kek içeriğine göre farklı kalori değerlerine sahip olabilir. 1 dilim kekin kaç kalori olduğunu söyleyebilmek için dilimin boyutu, içinde kullanılan malzemeler, kekin pişirilme aşaması ya da kekin cinsi önemli bir ayrıntıdır. Sade ya da kuru meyve kullanılarak hazırlanan kekler kuru yemiş, çikolata, muhallebi kullanılarak hazırlanan keklere nazaran kalori bakımından daha düşüktür. Keklerin türüne göre kalori değerlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

1 Dilim Kek Kaç Kalori

1 dilim çikolatalı kek kaç kalori

Hazırlanan kekin içerisinde çikolata ya da çikolata parçacıkları kullanılmışsa ya da bu tür ürünler keki süslemek için kullanılmışsa 1 dilim kek yaklaşık olarak 225 kalori içerir.

1 dilim kremalı kek kaç kalori

Kek yağ içeriği bakımından zengin olan krema ya da krem şanti gibi malzemeler ile hazırlanmış ya da süslenmişse 1 dilim kekin kalori miktarı ortalama olarak 500 kaloriye kadar çıkabilir.

1 dilim üzümlü kek kaç kalori

Ortalama bir değer vermek gerekirse kuru üzüm kullanılarak yapılan bir dilim kek yaklaşık olarak 200 kalori içerir.

1 dilim kuru yemişli kek kaç kalori

Kuru yemişler çoğu kekin vazgeçilmez malzemelerinden biridir. Kek yapımında çok sık tercihe dilen kuru yemişlerin kalori oranı da oldukça yüksektir. Ceviz, fındık, badem gibi yemişler yağ oranı yüksek olan yemişlerdir. Bu tür yemişler kek yapımında kullanıldığında 1 dilim kekin kalori miktarı yaklaşık olarak 450 kalori kadar olur.

1 dilim sade kek kaç kalori

Kalori hesabı yapanlar için sade kek diğer keklere nazaran daha masumdur. Ancak yine de içinde yumurta, şeker, yağ ve süt kullanıldığı için kalori değerinde artış yaşanabilir. Kalori değeri hesaplanarak ya da düşürülerek hazırlanmış bir dilim sade kek ortalama 150-180 kalori içerir.

Kalori değeri azaltılarak kek nasıl yapılır

Kekin kalori değerini azaltmak için içiresinde kullanılan malzemelerin gözden geçirilmesi gerekir. Kilo problemi var aynı zamanda hareketsiz bir yaşam tarzı yaşanıyorsa ve kek vazgeçilmezler arasında ise içeriğinde kullanılan malzemeler minimum seviyede tutularak kalorisi azaltılabilir. Yağ, yumurta, şeker gibi malzemelerde değişiklikler yapıldığında kekin kalori değeri düşürülerek gönül rahatlığı ile tüketilebilir.

Kalori değeri azaltılan kek için gerekli malzemeler

 • 1 çay bardağı esmer şeker
 • 1 tane yumurta
 • 1,5 çay bardağı portakal suyu
 • 1 çay bardağı sıvıyağ
 • 1 tane vanilya
 • 1 tane kabartma tozu
 • Tarçın
 • Aldığı kadar esmer un

Hazırlanışı: Derin bir karıştırma kabının içine yumurta kırılır ve üzerine esmer şeker eklenir. İki malzeme köpük köpük olana kadar mikser yardımıyla çırpılır. Ardından un ve kabartma tozu haricinde diğer malzemeler eklenip tekrar mikser ile malzemeler bir biri ile karışana kadar çırpılır. Son olarak un ve kabartma tozu ilavesi yapılarak tahta kaşık yardımı ile kar]]> Beyaz Peynir Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/beyaz-peynir-kac-kalori.html Sat, 13 Oct 2018 07:53:51 +0000 Beyaz peynir A, B2 ve B12 vitaminleri ayrıca kalsiyum, fosfor çinko minerali bakımından zengin ve protein içeriği yüksek bir besindir. Bu sayede kemik ve diş sağlığı açısından sağladığı faydalardan dolayı çok önemlidir. Beyaz peynir A, B2 ve B12 vitaminleri ayrıca kalsiyum, fosfor çinko minerali bakımından zengin ve protein içeriği yüksek bir besindir. Bu sayede kemik ve diş sağlığı açısından sağladığı faydalardan dolayı çok önemlidir.


Peynir çeşitlerine göre kalori değerleri de değişiklik göstermektedir. Beyaz peynir kaç kalori (yağsız, light) ;54 kaloridir.
Diyet yaparken peynir vazgeçilmez besin öğelerinden bir tanesidir. Vücudumuzun günlük alması gereken belirli oranda ki protein, kalsiyum fosfor ve gerekli vitaminlerin neredeyse tamamını karşılar. Kilo almak isteyen bir insan yağlı ve yüksek kalorili peynirler tercih ederken diyet yapmak isteyen bir insanın kalorisi düşük peynir çeşitlerini yemesi gerekmektedir.

Beyaz Peynir Kaç Kalori
Sadece kahvaltılar ile kalmayıp yemeklerin tatlılarında içine giren peynir, besin değeri çok yüksek olan ve içerisinde protein kalsiyum, fosfor ve A, D, E, K, B1, B2, B9, B12 vitamini gibi daha pek çok vitamin ve mineraller yönünden zengin bir besin kaynağıdır. Peynir çeşitlerinden gravyer beyinlerinin 100 Gramın da bulunan protein 250 gram et ve eş değerdedir.

Beyaz Peynirin Faydaları,
 • Saçları güçlendirerek dökülmeleri azaltır.
 • Görme zayıflığı ve katarakt olma ihtimalini azaltır.
 • Hafıza zayıflığı ve dikkat kaybını önleyen mineraller içerir.
 • Aminoasit kaynağı olması nedeniyle zeka gelişiminde rol oynar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Dişlerimizi korur,kadınlarda kemik erimesi sorununun önüne geçer.
 • Kronik bronşiti önler.
 • Sindirim sistemini düzene sokar.
 • Tansiyonu düşürür.
 • Kanserin önlenmesine yardımcı olur.
Görüldüğü gibi peynir kalori bakımından ve vücuda sağladığı faydalar bakımından yaşantımızda önemli rol oynamaktadır.
]]>
Çay Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/cay-kac-kalori.html Sat, 13 Oct 2018 10:25:42 +0000 Çay Kaç kalori ; Çay, işlenmiş bitki yapraklarının kaynatılması sonucu veya haşlanması ile elde edilen bir içecek çeşitidir. Çay bitkisinin bilimsel adı Camellia sinensistir. Çay, çalı yapraklarının fermantasyonu sonuc Çay Kaç kalori ; Çay, işlenmiş bitki yapraklarının kaynatılması sonucu veya haşlanması ile elde edilen bir içecek çeşitidir. Çay bitkisinin bilimsel adı Camellia sinensistir. Çay, çalı yapraklarının fermantasyonu sonucu, ısıtılması, kurutulması ve bazen diğer meyve veya bitkilerle karıştırılırak hazırlanmaktadır. Ülkemizde çay, sadece Gürcistan sınırından başlayıp, Fatsa ya kadar uzanan alan çevresinde yetiştirilebilmektedir.

Türkiye' de yaygın olarak çay, Doğu Karadeniz bölgesinden toplanmakta olan çay yapraklarından yapılmış kırmızı renkteki içecek için kullanılmaktadır. Çayları birçok özelliğe göre sınıflara ayırmak mümkün olmakla birlikte, üç ana çay çeşidi bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla, siyah çay, yeşil çay ve beyaz çaydır çeşitleridir. Bunların dışında, yetiştiği alan, yaprak ebatı, işleme yöntemi ve fermantasyon yöntemlerine göre de sınıflara ayırabilmek mümkündür. Bitki çayı terimi meyve ve bitkilerin işlenmesi ile yapılmış olan içecekleri kapsamaktadır. Kuşburnu gibi bitki çaylarında gerçekte çay yaprakları bulunmamaktadır. Bazı bitkilerin aromaları çaylara karıştırılarak meyve ve bitki aromalı çaylar satılmaktadır. Çay; kafein,tein, teofilin ve antioksidanlar için tamamen doğal bir kaynaktır. İçinde bulunan mineraller sebebiyle kemik ve diş sağlığı için oldukça faydalıdır. Ancak neredeyse hiç karbonhidrat, protein ve yağ içermemektedir. Şeker veya diğer katkı maddeleri ile tatlandırılmaktadır. Dünyada ilk sırada gelen çay üretici ülkeleri şunlardır: Çin, Hindistan, Sri, Türkiye, Lanka, Çin, Kenya, Endonezya, Malawi ve Vietnam dır.

Çay Kaç Kalori

Bilimsel araştırmalara göre çayda bulunan tein maddesi, çaydaki kafein ile dengeli bir şekilde bulunmaktadır.Bu madde, doğal bir sakinleştirici olup kafein gibi maddelerde oluşan etkileri dengeler, bu bakımdan kahve içildikten sonrası yaşanan kalp çarpıntısı gibi sorunlar çay içenlerde genel olarak görülmez. Çay içindeki tein maddesi, çayı içen kişinin sinirlerini rahatlatır ve tansiyonunu dengeler. 100 gram çay yaklaşık 1 kaloridir. Şekersiz çayda hiç kalori bulunmaz.

]]>
Köfte Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/kofte-kac-kalori.html Sat, 13 Oct 2018 12:12:12 +0000 Köfte Kaç Kalori, kilo sorunu olanların veya formda kalmak isteyenlerin çoğunluğu tükettikleri besinlerin kalorilerini hesaplayarak yaşamaktadırlar. Bu kişiler genellikle tükettikleri besinlerin ve içtikleri sıvılar Köfte Kaç Kalori, kilo sorunu olanların veya formda kalmak isteyenlerin çoğunluğu tükettikleri besinlerin kalorilerini hesaplayarak yaşamaktadırlar. Bu kişiler genellikle tükettikleri besinlerin ve içtikleri sıvıların kalori değerlerini göz önünde tutarak tüketmektedirler. Bu nedenle gün boyunca alınan kaloriyi hesaplamak isteyen bazı kişiler, son zamanlarda dünya genelinde sıklıkla rastlanan bir rahatsızlık kızarmak gelen obezite' den korku duyulmaktadır. Özellikle büyük küçük demeden çoğu insanı etkisi altına alan bu rahatsızlık ise günümüzde çoğu insanı etkis i altına almış bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Kalori değerleri bir hayli yüksek olan besinler bünyelerinde bol miktarlarda da  karbonhidrat ve yağ barındırmaktadır ve bu besinlerin tüketilmesi sonucunda başta kolesterol, yüksek tansiyon, diyabet ve damar tıkanıklığı gibi önemli hastalıklara neden olabilmektedir.

Köfte genel olarak büyük küçük herkes tarafından beğenilerek ve sevilerek tüketilen bir besin olmasının yanı sıra doyumsuz bir lezzete sahip olmasından dolayı Türk mutfağının vazgeçilmez yemekleri arasında yer almaktadır. Köftenin ana malzemesi olan kırmızı etten elde edilmiş kıymanın yanı sıra bazı farklı malzemeleri buluşturularak yoğrulması sonucunda hazırlanan bir yemek çeşididir. Çocuklar başta olmak üzere herkesin damak tadına hitap eden ve severek tüketilen köfte içeriğinde bol miktarlarda karbonhidrat ve yağ barındırmaktadır. Köfte hazırlamak için kullanılan kıymanın bünyesinde bulunan yağ ve kalorisi köftenin kendi kalori değeri hesaplanarak ortaya çıkartılabilir. Ancak köfte hazırlamak için kullanılan tüm malzemelerin yanı sıra köftenin kızartılacağı yağı da düşünecek olursak ortaya kalori değeri oldukça yüksek ve bol yağlı bir yemek olduğu herkes tarafından bilinmektedir.

Köfte Kaç Kalori

Köftenin Kalori Ve Besin Değerleri

Köftenin kalori değerini etkileyen birçok etken bulunmaktadır. Bu etkenler arasında, pişirme şekli ve köftenin içerisine ilave edilen diğer malzemeler şeklinde ikiye ayırabiliriz. Ayrıca köfte hazırlarken kullanılması gereken kıymanın yağ miktarı, eklenen ekmeğin miktarı, köftenin iriliği ve pişirme şekli de köftenin kalori değerini büyük ölçülerde artırmaktadır. Köfte yapımı için gerekli olan kıymanın yaklaşık olarak kalori değeri 322 civarındadır. Ancak yüzde 5 oranında yağ barındıran bir kıymanın yaklaşık 100 gramında var olan kalori değeri ise 137 kalori civarıdır. Bu nedenle köfte hazırlarken kullanılacak kıyma özellikle köftenin kalori miktarını yaklaşık olarak 2-3 kat fazlalaştıracağı gibi eksiltebilir de. Ayrıca köfte harcına ilave edilen ekmeğinde köftenin kalorisini fazlalaştıran malzemelerdendir. Bu nedenle köftede kullanılacak 1 dilim ekmek içi 70 kalori değerine sahiptir. Köftede pişirme şeklide kalori dengelerini etkilemektedir. Bu durumda köftelerin kızarmak adına çektiği 1 gram yağ ise 9 kalori olarak hesaplanmaktadır. Bu yüzden köfte kalorisi hesaplanırken kullanılan malzemelere oranla kalorisi farklı çıkabilen köfte yaklaşık 50 kalori değerinde de olabileceği gibi 250 kalori değerinde de olabilmektedir. Köftenin kalori değerini ise şöyle açıklayabiliriz. Bir normal porsiyon ızgara köftenin yaklaşık 100 gramı 210 kalori barındırmaktadır. Kalori değeri 210 olarak hesaplanan ızgara köftenin içeriğinde 15 gr protein, 5 gr karbonhidrat ve 12.5 gr yağ barındırmaktadır. Evlerde yağda kızartılarak hazırlanan köftenin yaklaşık 100 gramında ise 275 kalori değeri mevcuttur. Ayrıca 100 gram yağda kızartılmış köfte bünyesinde 10 gram karbonhidrat, 21 gram yağ ve 32.2 gram protein yer almaktadır.

]]>
Tam Buğday Ekmeği Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/tam-bugday-ekmegi-kac-kalori.html Sat, 13 Oct 2018 17:15:08 +0000 Tam Buğday Ekmeği Kaç Kalori, Tam buğday ekmeği, tam buğday unu ile hazırlanır, zayıflama diyetlerinde dilim adedine bakılarak kullanılabilir.Son zamanlarda sağlıklı beslenme söz konusu olduğunda tam buğday ekmeğinin ad Tam Buğday Ekmeği Kaç Kalori, Tam buğday ekmeği, tam buğday unu ile hazırlanır, zayıflama diyetlerinde dilim adedine bakılarak kullanılabilir.
Son zamanlarda sağlıklı beslenme söz konusu olduğunda tam buğday ekmeğinin adını sıkça duyarız. Çünkü beyaz ekmeğin 28 gramı 90 kalori iken 28 gramlık tam buğday ekmeği 60 kaloridir. Tam buğday ekmeği beyaz ekmekten besin değeri açısındanda daha zengindir. Tam buğday ekmeği B1,B2, B3 ve B9(folik asit) vitaminlerini içerir. Beyaz un işlemi sırasında bu vitaminleri büyük oranda kaybeder. Tam buğday ekmeği ise E vitamini, magnezyum, demir, selenyum, potasyum ve antioksidanlar barındırması sayesinde komple bir besin özelliği taşır.

Tam Buğday Ekmeği Kaç Kalori
Tam buğday ekmeğinin faydaları nelerdir
 • Felç riskini düşürür.
 • Diyabet riskini düşürür.
 • Kalp hastalıkları riskini düşürür.
 • Kilo alımını engeller
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Astım riskini düşürür.
 • Kabızlığı engeller.
 • Kolon kanseri riskini düşürür.
 • Yüksek tansiyonu engellemeye yardımcı olur.
 • Diş eti hastalıkları ve diş kaybını önler.
 • Uzun süre enerji verir.
Tam buğday ekmeği, 100 gramda 259 kalori içerir. 100 gram Ekmekte 47.14 gram karbonhidrat, 4.11 gram yağ, 9.13 gram protein bulunur. 259 kalorinin %72'si karbonhidratlardan, %14'ü yağlardan ve %14'ü proteinlerden gelir.
]]>
Baklava Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/baklava-kac-kalori.html Sat, 13 Oct 2018 17:42:09 +0000 Baklava Kaç Kalori, Kalori gıdalar da bulunan ve vücudun fonksiyonlarını yerine getiren enerji birimidir. Bir çoğumuz çoğu zaman diyet yapıp, zayıflamak istediğimiz zaman hangi besin kaç kalori olduğunu merak ederiz. Çünkü za Baklava Kaç Kalori, Kalori gıdalar da bulunan ve vücudun fonksiyonlarını yerine getiren enerji birimidir. Bir çoğumuz çoğu zaman diyet yapıp, zayıflamak istediğimiz zaman hangi besin kaç kalori olduğunu merak ederiz. Çünkü zayıflamak için gün boyu aldığımız kaloriden fazlasını yakmamız gerekir. Fazla kalori almak kilo almaya neden olur. Hemen hemen bütün gdalar da kalori bulunur. Genellikle fazla kaloliler dışarıdan alınan yiyecekler de bulunur. Ama çoğu paketlenmiş yiyeceklerin üzerine dikkat ederseniz kaç kalori olduğu yazar. 1 kilo 700 yüz kalori ise fazla abur çubur tüketmememiz gerekir.

Türk mutfağı eşsiz lezzetli yemekleri ve tatlıları ile meşhurdur. Tatlı dendiği zaman aklımıza yüzlerce tatlı gelir. Bunların en başın da ise baklava gelir. Baklava yurt dışın da bile kendin bahsedilen bir tatlıdır. Baklava denildiği zaman her zaman için insanların midesin de yeri hazırdır. Her kim olur ise olsun yemek öncesi ve sonrası illa tatlı yemek ister. Bazı kişiler de ise tatlı krizi vardır. Bunun nedeni ise tatlı insan vücuduna mutluluk hissi verir.

Baklava Kaç Kalori
Ama hangi tatlı olur ise olsun dikkatli tüketmemiz de fayda vardır. Çünkü talıların içerisin de bol miktar da un, şeker ve yağ konur. Bunlar da eşittir kilo alımı. Baklava evet kimsenin hayır diyemeyeceği bir tatlıdır. Ama  baklavanın için de bol miktar da kalori bulunur. Her baklavanın içeriğine göre kalorisi değişir. Bir dilim baklavanın için de 130 ile 200 arasın da olduğunu bilmeliyiz. Gün içerisin de en fazla 2 ya da 3 dilim baklava yememiz gerekir. Baklava yendikten sonra kesinlikle üzerine su içilmemeli bu da kilo alımına neden olur.
]]>
Pastırma Kalori https://www.kalori.web.tr/pastirma-kalori.html Sun, 14 Oct 2018 13:41:16 +0000 Pastırma kalori, Pastırma, buzdolabının icat edilmediği zamanlardan kalma, etin kokmaması için kullanılan en popüler şarküteri ürünüdür. Üzerine sürülen tuzlu, sarımsaklı, biber hamuru oluşabilecek bakterilerin oluşması Pastırma kalori, Pastırma, buzdolabının icat edilmediği zamanlardan kalma, etin kokmaması için kullanılan en popüler şarküteri ürünüdür. Üzerine sürülen tuzlu, sarımsaklı, biber hamuru oluşabilecek bakterilerin oluşmasını engellerken, pastırmanın yapım aşamasında gölgede yada iste kurutmak suretiyle de bakteri oluşumunu hızlandıran sıvının yok edilmesi amaçlanır. Böylece sağlıklı, afiyetle yenilebilecek kahvaltılarımızın vazgeçilmezi, Kayseri'mizin simgesi pastırma ortaya çıkar. Pastırmanın ana maddesi et olduğundan oldukça kuvvetli bir enerji deposu, hafızanın güçlenmesi için tercih edilecek bir besindir.
Yoğun iş temposu ve stres günümüz modern insanının ortak sorunudur, bu sorundan kurtulmak için uyguladığımız yöntemlerin için de iyi beslenmek vardır, iyi beslenmek için tükettiğimiz pastırmanın yüksek enerji içeriği, welness (sağlıklı yaşam) planlamasını alt üst etmektedir, özellikle son zamanların lezzetli ve moda yiyeceklerinden olan pastırmanın bir çok çeşitleri vardır. Pastırmanın bütün çeşitlerinde az çok kalori değerleri aynıdır.

Pastırma Kalori
Pastırmanın içeriğini ve kalori miktarı, protein ve karbonhidrat değerleri ayrı ayrı değerlendirilmelidir, pastırma da yüzde 4 oranın da demir bulunur, yarım yağlı çemen içerikli olan 100 gr pastırma da 216 kcal. bulunmaktadır fakat yarım yağlı çemen içeriği olmayan 100 gr pastırmada 270 kcal. bulunmaktadır. 100 gr. pastırma içeriğinde 5-7 gr. yağ, karbonhidrat, 2-3 gr. ve protein yaklaşık 20-25 gr. arasında bulunur. Fakat bu oranlar pastırmanın yapıldığı etin türüne göre değişiklikler gösterir. Pastırmanın pişirilmesinde kullanılan yağ, tuz ve yumurta ayrıca kalorinin artmasına neden olmaktadır. Pastırma da  diyet hesabı yapılırken bu hususlarda göz önünde bulundurulmalıdır. Pastırma da Kalsiyum ve A vitamini bulunmaz, yüzeyinde bulunan çemende biberden kaynaklanan C vitamini bulunmaktadır. Pastırma dikkatli tüketilmesi gereken bir besindir, içeriğinde bulunan kolesterol belli yaşlardan sonraki insanlarda sağlık problemlerine yol açabilir. Ayrıca çemen de bulunan tuz nedeniyle hipertansiyon olan hastalar dikkatli tüketmelidir. Yarım yağlı çemen soslu pastırmanın yanı sıra tam yağlı pastırmada vardır ki beslenme açısından yüksek değerlere sahiptir. Yukarı da yarım yağlı pastırma için sayılan değerler tam yağlı pastırma da iki katı olanak hesap edilir.
]]>
Süt Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/sut-kac-kalori.html Mon, 15 Oct 2018 03:59:39 +0000 Süt Kaç Kalori, Anne karnından başlayarak dünyaya geldiğimiz andan itibaren süt ile birlikte büyürüz. Süt bizim en yakın dostumuzdur. Gelişim,imiz için gerekli olan ne varsa içerisinde barındırır. Süt mineraller bakımında Süt Kaç Kalori, Anne karnından başlayarak dünyaya geldiğimiz andan itibaren süt ile birlikte büyürüz. Süt bizim en yakın dostumuzdur. Gelişim,imiz için gerekli olan ne varsa içerisinde barındırır. Süt mineraller bakımından zengindir. Vitaminlerin birçoğunu da süt içinde bulundurur. Günlük 2 bardak süt mutlaka içmeliyiz. gelişimimiz için bu gereklidir. Hamileler veya anneler ise süte alerjisi bulunmadığı sürece günde 3 veya 4 bardak süt tüketmelidir. Özellikle emziren anneler süt içmeli ki bebeğin süt ihtiyacını karşılayabilsinler.

1 bardak sütte yaklaşık olarak 150 kalori bulunmaktadır. Doyurucu özelliğinin olduğunu da yüksek kalorisinden anlayabiliriz. Sütte hem yağ, hem protein hem de karbonhidrat bulunur. Zengin bir besin kaynağıdır. Bebeklerin gelişimini destekler ve bu sürecin sağlıklı tamamlanmasında yardımcıdır. 
Kalsiyum ihtiyacımız günlük değer bakımından oldukça yüksektir. 1000 civarı bir sayısal değeri vardır. Bu ihtiyacımızı sadece günlük 2 veya 3 bardak rahatlıkla karşılayabilir. Süt yerine başka besinlerle bu ihtiyacımızı karşılamaya kalkarsak eğer bu çok zor olacaktır. Hem et hem meyve hem de sıvı tüketimi yapmak zorunda kalabiliriz. Uyku düzeni için süt çok önemlidir. Bu yüzden çocuklarımızın uyumadan önce süt içmesini sağlamalıyız. Sadece çocuklar değil bunu biz de uygulamalıyız. 

Süt Kaç Kalori
Ayrıca sütün içerisindeki bol kalsiyum bizim için oldukça önemlidir. Çünkü kalsiyum kemiklerimiz, kaslarımız ve dişlerimiz için faydalıdır. Kalsiyum eksikliğinde birçok sağlık problemiyle karşı karşıya kalırız.Yaşlılarda kemik erimesinin olması da sütü zamanında fazla tüketmeme durumlarından kaynaklanmaktadır. Genç yaşlarımızda bol bol süt tüketmeliyiz. Çocuklarımızın da içmesini sağlamalıyız. Bir başka konu ise sütün zayıflamada yardımcı olmasıdır. Sıcak süt çok faydalıdır. Ve birçok kadın bu yöntemi kullanmaktadır. Yemeklerden önce içilen sıcak süt zayıflamaya yardımcı olur. 

Sütte Bulunan Maddeler 
 • A vitamini 
 • Fosfor
 • D vitamini
 • Protein 
 • Niacin
 • Potasyum
 • B12 vitamini
 • Protein
 • Kalsiyum
 • B2
]]>
Sosis Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/sosis-kac-kalori.html Mon, 15 Oct 2018 22:04:58 +0000 Sosis Kaç Kalori, Eğer bir insan kilo almak istiyorsa günde 300-400 kalori arası fazladan besin tüketmek, bir insana ayda 1,5 kilo aldırabilir. Bu da zaten fazladan bir sosise eşdeğerdir. Fazladan bir sosisin kalori değeri 300,9 kcal Sosis Kaç Kalori, Eğer bir insan kilo almak istiyorsa günde 300-400 kalori arası fazladan besin tüketmek, bir insana ayda 1,5 kilo aldırabilir. Bu da zaten fazladan bir sosise eşdeğerdir. Fazladan bir sosisin kalori değeri 300,9 kcal'dir. (kcal = kalori) İnsanlar kilo aldıran ve kalori değeri yüksek olan yiyeceklerin her ne kadar fass food olarak nitelendirdiğimiz zararlı yiyecekler( hamburger, sosisli, patates kızartması vb.) olduğu sanılsa da aslında vitamin, mineral gibi besin lifi açısından zengin gıdalar kilo aldıran yiyecekler arasında ilk sıradadırlar. Kalorisi yüksek diğer gıdalar olarak da peynir çeşitleri, hamur iş denilen yiyecekler, muz gibi yiyeceklerin kalori değerleri oldukça yüksektir.

Tabi ki bir sosis yemenin bize 300,4 kalori kazandırdığı gibi bu kalori değerini  yakmanın yolu da koşu yapmaktan geliyor. Sahip olunan fazladan kalorileri
 yakmak için koşu sporu en ideal spordur. Her ne kadar belirli diyetler ile kalori yakmak da mümkün olsa da, koşu sporu en etkili yöntemdir. Örnek verecek olursak 70 kiloluk bir insanın saatte 8 kilometre hızla koşarsa yarım saatte yaklaşık olarak 280 kalori yakabilir.

Sosis Kaç Kalori
Yiyeceğimiz besinlerin kalorileri kilo almaktan ve fiziksel görünümden daha çok sağlık açısından önemlidir. Biz her ne kadar almak istemesek veya almak istesek de vücudumuzun sağlıklı kalması için almamız gereken günlük kalori değerleri vardır. Tabi bu kalori değerleri de yaş aralığına göre değişkenlik gösterir. Örnek olarak 19-30 yaş aralığındaki insanlar bir günde ortalama 1900-2000 kalori alması gerekir. Bu değer günlük egzersiz yapıp koşu veya tempolu yürüyüş yapan insanlar için 100-200 kalori daha fazladır. Egzersiz yapan insanların diğer insanlardan daha fazla kaloriye ihtiyacı olmasının sebebi ise egzersiz yapan insanların egzersiz sırasında çok fazla miktarda kalori kaybetmesidir. Bu insanların kalori değerlerini normal seviyeye taşıması için daha çok kaloriye ihtiyaçları vardır.

Zayıflamak için ise vücudumuzun alışmış olduğu rutinde günlük aldığımız kalori miktarını yarıya indirmemiz gerekir. Bu şekilde günlük aldığımız kalori miktarını yarıya indirerek ayda 1 kilo vermememiz mümkündür.
]]>
Erişte Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/eriste-kac-kalori.html Tue, 16 Oct 2018 09:06:51 +0000 Erişte Kaç Kalori;  Erişte veya diğer adıyla kesme; un, yağ, yumurta ve tuzun karıştırılması ile elde edilen hamurun, kibrit çöpü boylarında kesilmesi sonucunda elde edilen bir tür makarnadır çeşitidir. Eri Erişte Kaç Kalori;  Erişte veya diğer adıyla kesmeun, yağ, yumurta ve tuzun karıştırılması ile elde edilen hamurun, kibrit çöpü boylarında kesilmesi sonucunda elde edilen bir tür makarnadır çeşitidir. Erişte hamurunun en büyük özelliği yumurtasının çok fazla ilave edilerek tutuculuğunun sağlanmasıdır. 
Dünyanın birçok ülkesinde çok farklı çeşitleri bulunmaktadır. Orta asya bölgesinde genellikle kesme adı ile bilinmektedir. Aynı zamanda Çin ve Orta Asya da popüler olan lagman aşına benzerlik göstermektedir. Anadolu da kışlık yiyecek olarak yapılır ve tüketilir. Çorbasından makarnasına kadar, birçok yemek çeşidi bulunmaktadır.
Erişte Kaç Kalori
Eriştenin kalorisi de oldukça yüksektir. Üç dört tane erişte bir dilim ekmeğe denk gelmektedir. Yaklaşık bir porsiyon erişte 150 kaloridir.
]]>
Şeftali Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/seftali-kac-kalori.html Wed, 17 Oct 2018 03:55:48 +0000 Şeftali kaç kalori, gülgiller ailesinden olan, potasyum ve lif bakımında zengin olan bir yaz meyvesidir. Dünyaya Çin'den yayıldığı düşünülen şeftali uzun yıllar ölümsüzlüğün ve uzun ömrün sembolü olarak düşünülmü Şeftali kaç kalori, gülgiller ailesinden olan, potasyum ve lif bakımında zengin olan bir yaz meyvesidir. Dünyaya Çin'den yayıldığı düşünülen şeftali uzun yıllar ölümsüzlüğün ve uzun ömrün sembolü olarak düşünülmüştür. Ülkemizde Bursa ve Akdeniz dolaylarında tarımı yapılan şeftali hem taze tüketilen hem meyve suyu olarak tüketilen bir meyvedir. Ayrıca şeftali kurusu da yapılmaktadır. Sulu ve tatlı bir meyve olan şeftali şeker oranı olarak da zengindir. Şeftali içinde bulundurduğu potasyum, lifli yapı ve C vitamini bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Bir porsiyon şeftali 120 gram olup, 49 kaloridir. Bir büyük boy şeftali ise yaklaşık 180 gram olup, 78 kalori içermektedir. Orta boy  şeftali ise 120 gram olup 50 kalori içermektedir. Küçük boy bir adet şeftali ise yaklaşık olarak 100 gram olup 41 kaloridir. Ayrıca yarım bir şeftali 60 gram kadar olup, 24.6 kaloridir. Çeyrek şeftali ise 12.3 kalori barındırmaktadır. 

Şeftalinin besin değeri (150 gram): 
 • Kalori: 58.5 
 • Karbonhidrat: 14.8 gram 
 • Şeker: 12.6 gram 
 • Yağ: 0.4 gram 
 • Kolesterol: 0 miligram
 • Protein: 1.4 gram 
 • Kalsiyum: 9 miligram 
 • Demir: 0.4 miligram 
 • A vitamini: 488.9 miligram 
 • C vitamini: 9.9 miligram 
Şeftali Kaç KaloriŞeker oranı yüksek olan şeftali meyvesi özellikle güçlü bir vitamin ve potasyum kaynağıdır. Kabuklarının soyulmadan tüketilmesi tavsiye edilen şeftali güçlü bir sindirim kolaylaştırıcıdır. Özellikle bağırsakların çalışmasında etkili olan şeftali, fazla tüketildiğinde zarar verebilir. Şeker oranı yüksek bir meyve olmasına karşın kan şekerini düşürücü etkisi vardır. Şeftali idrarda ve kanda olan zehirli maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. İçinde bulunan lif ve posa sayesinde kabızlık yaşanmasını engeller. Yani güçlü bir idrar söktürücüdür. Yaz meyvelerinin vazgeçilmezlerinden olan şeftali susuzluğu giderdiği gibi serinletici etkisi de vardır. Şeftali yaz aylarında terleme yoluyla vücuttan atılan potasyum değerinin düşmesini engelleyen bir yapıya sahiptir. Ayrıca bu meyve safra kesesine ve böbreklere iyi gelmektedir. Bunların yanında şeftalinin taş düşürme, basur hastalığına, kansere iyi gelen bir yapısı vardır. 

Sinir sistemini düzenleyen, cildi güzelleştirip, parlaklık veren ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir etkisi vardır. Ayrıca göz sağlığına iyi geldiği de bilinmektedir. Bu kadar faydası olan şeftaliyi tüketirken dikkat edilmesi gereken hususların başında kabuklarının soyulmadan yenmesi gelmektedir. Çünkü vitamini kabuğun altındaki katmada yer almaktadır. Birçok meyveye nazaran düşük kalorili bir meyve olan şeftali, lifli yapısı ile diyet listelerinin vazgeçilmezidir. Şeftali içinde yüksek oranda glikoz ve fruktoz bulundurmaktadır. 
]]>
Fasulye Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/fasulye-kac-kalori.html Wed, 17 Oct 2018 06:30:25 +0000 Fasulye Kaç Kalori, Fasulye baklagilller familyasından, senede bir yetişen otsu bir bitki çeşitidir. Boğumlu şekilde olan  gövdesinde, tüylü ve yeşil renkli birleşik yaprak çeşitleri bulunmaktadır. Yapraklar Fasulye Kaç Kalori, Fasulye baklagilller familyasından, senede bir yetişen otsu bir bitki çeşitidir. Boğumlu şekilde olan  gövdesinde, tüylü ve yeşil renkli birleşik yaprak çeşitleri bulunmaktadır. Yaprakların koltuk kısmından salkımlar halinde çiçekler dökülmektedir. Bu çiçekler beyaz, pembe ya da mor renktedirler. Dik çalı biçiminde olan fasulye, sarılıcı özellikte olup başlıca iki forma sahiptir. Yassı biçimde, yuvarlak, düz veya kıvrıkda olabilen meyvelerinin uzunluk ölçüsü 5-15 cm arasında değişmektedir ve genellikle tamamı yeşil renktedir. Soğuğa karşı dayanıklı bir bitki çeşiti olan fasulye hemen hemen her türlü toprakta yetişmeye verimlidir. Fasulyenin günümüzde, dünyanın bir çok yerinde yaygın olarak üretimi yapılmaktadır. Yaklaşık 80'e yakın çeşidi bulunmaktadır. Bütün baklagiller içerisinde en çok tercih edilen sebzelerden bir tanesidir. Tohumdan yetiştirilmektedir.

Fasulye Kaç Kalori

Fasulye yeşil halde yani taze olarak veya tohumları  yapraklardan ayıklanmış kurutulmuş bir şekilde tüketilebilmektedir. Yeşil halde iken Ayşe kadın fasulyesi veya çalı fasulyesi adını almaktadır. Kurutulmuş halide dedermason, börülce, dombay, boncuk, şeker, göbekli olarak adlandırılan farklı  çeşitlere sahiptir. Bir porsiyon taze fasulye yaklaşık 100 kaloriye eşitken, 1 porsiyon kuru fasulye 216 kaloridir.

]]>
Tuz Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/tuz-kac-kalori.html Wed, 17 Oct 2018 15:52:42 +0000 Tuz Kaç Kalori, Tuz, iyotlu ve iyotsuz olmak üzere iki çeşide sahip, asit ve bazın reaksiyonu ile oluşmuş olan yemeklerde ve bir takım besinlerde lezzet vermesi amacı ile kullanılmaktadır. Yaygın olan kullanım alanı Tuz Kaç Kalori, Tuz, iyotlu ve iyotsuz olmak üzere iki çeşide sahip, asit ve bazın reaksiyonu ile oluşmuş olan yemeklerde ve bir takım besinlerde lezzet vermesi amacı ile kullanılmaktadır. Yaygın olan kullanım alanına sahip tuzun iyotlu olan çeşidi tercih edilmektedir. tuzun yoğun tüketimi başta hipertansiyon yani yüksek tansiyon hastalığı olmak üzere bir çok kronik rahatsızlığı beraberinde getirmektedir. Bu nedenle günde 5 gramdan fazla tüketilmesi vücut sağlığına uygun değildir.

Tuz Kaç Kalori

100 gram tuzun kalori değeri 0 ckal yani sıfır kaloridir, tuzun diğer besin değer listesini sıralayacak olur isek;

 • Protein; 0 gram,
 • Lif; 0 gram,
 • Yağ; 0 gram,
 • Karbonhidrat; 0 gram,
 • Potasyum;
 • Sodyum; 38850 miligram,
 • Kalsiyum; 250 miligram,
 • Kolesterol; 0 gram,
 • Demir; 0. 1 miligram,
 • Vitamin A; 0 gram,
 • Vitamin C; 0 gram.

İyotlu tuz iyot eksikliği yaşayan kişi veya kişiler tarafınca tüketilmektedir. Ayrıca tuzun gerekenden fazla tüketilmesi şişkinlik yaparak sindirim problemi oluşturmaktadır. Bu nedenle de diyet uygulaması yapacak olan kişi yada kişileri, diyet listelerinde tuz kati suretle mevcut olmamaktadır.

]]>
Döner Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/doner-kac-kalori.html Thu, 18 Oct 2018 04:01:28 +0000 Döner Kaç Kalori: Döner hayvanın iç yağıyla ve baharatlarla terbiye edilerek, dövülmüş et parçaların dik bir şişe geçirerek ateşin karşısında yapılan et çeşididir. Porsiyon veya dürüm şeklinde en çok tercih e Döner Kaç Kalori: Döner hayvanın iç yağıyla ve baharatlarla terbiye edilerek, dövülmüş et parçaların dik bir şişe geçirerek ateşin karşısında yapılan et çeşididir. Porsiyon veya dürüm şeklinde en çok tercih edilir. Marketlerde hazır dönerde satılır. Ani bir misafirin gelmesi durumunda yanına pirinç veya bulgur pilavı yaparak servis edilir. Kalori bakımında oldukça zengin olduğu için yenildiği öğünden sonra daha hafif yiyecekler tercih edilmelidir.

Döner Kaç Kalori
Döner Kaç Kalori (100 gram)
 • 23 gram karbonhidrat
 • 12 gram protein
 • 12 gram yağ
 • 2 gram lif
 • 26 miligram kolesterol
 • 160 miligram potasyum
 • 7 miligram kalsiyum
 • 21 miligram A vitamin
 • 12 miligram C vitamin
 • 1,5 miligram demir 
]]>
Yoğurt Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/yogurt-kac-kalori.html Thu, 18 Oct 2018 19:43:56 +0000 Yoğurt Kaç Kalori, yoğurt kalsiyum, protein, fosfor, potasyum ve folik asit açısından oldukça bir besindir.Kilo kontrolünü dengede tutmak isteyenler yağsız veya az yağlı  yoğurt tüketmeyi tercih etmelidir. Zay Yoğurt Kaç Kalori, yoğurt kalsiyum, protein, fosfor, potasyum ve folik asit açısından oldukça bir besindir.
Kilo kontrolünü dengede tutmak isteyenler yağsız veya az yağlı  yoğurt tüketmeyi tercih etmelidir. Zayıflamak için kalori kontrolü yapmamız yediğimiz besinlerden aldığımız kalorinin gün boyu harcadığımız kaloriden az olması gerekiyor. Bu kural vücudun yağ yakmaya başlaması ve depolanmış olan yağlardan kurtulması için dikkat etmemiz gereken en önemli kuraldır. Tek bir gıda ile zayıflamak pek mümkün olmadığından sadece yoğurt yiyerek kilo vermeye başlayacak değilsiniz. Ancak yoğurt yüksek besin değerleri bakımından sağlığımıza katkıda bulunurken bir gün boyunca aldığımız kalori değerlerini kontrol altında tutabilmemize de yardımcı olur. Yoğurt içerdiği proteinler sayesinde daha uzun süre tok kalmamızı sağlayarak öğünlerimiz arasında yaşadığımız açlık hislerini daha kolay atlatmamıza yardımcı olur.
Yoğurdun çok iyi bir protein kaynağı olması nedeniyle diğer protein kaynaklarına oranla kalorisi oldukça düşüktür
Yoğurt Kaç Kalori
 • 100 gram tam yağlı yoğurt yaklaşık 65 kalori dir. Bu oran günlük protein ihtiyacının % 10'una denk gelir. 
 • 100 gram yağsız yoğurt 56 kalori
 • 100 gram meyveli yoğurt 115 kalori
Proteinin daha yavaş sindirilen bir besin ögesi olmasından dolayı diyet yaparken karbonhidrat yerine daha fazla protein tüketmek tokluk hissini uzatır. Herhangi bir öğünde bir kase yoğurt yediğiniz zaman diğer öğüne kadar açlık hissetmezsiniz.
Ürünler arasında yediğimiz atıştırmalıklar diyet yaparken karşımıza çıkan en büyük sorunlardan biri  olduğu için yoğurt gibi tokluk hissini uzatan besinler diyetimize bağlı kalmamıza yardımcı olur. Az yağlı olan yoğurtları tercih etmek bizim için daha az kalori almak açısından faydalı olacaktır. Sonuç olarak yoğurt hızlı kilo vermenizi sağlamaz ama besleyici olması protein bakımından zengin olması ve tokluk hissini uzatması bakımından diyetinize destek olabilir.
]]>
Yüzmek Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/yuzmek-kac-kalori.html Fri, 19 Oct 2018 18:15:27 +0000 Yüzmek kaç kalori, Yaz aylarının vazgeçilmez eğlence tatil aktivitesi olan yüzmek, spor yapmanın ve stres atmanın en güzel yöntemlerinden biridir. Yüzme sporu yaparken harcadığımız kalori oldukça fazladır, su içinde yüzerk Yüzmek kaç kalori, Yaz aylarının vazgeçilmez eğlence tatil aktivitesi olan yüzmek, spor yapmanın ve stres atmanın en güzel yöntemlerinden biridir. Yüzme sporu yaparken harcadığımız kalori oldukça fazladır, su içinde yüzerken ayaklarımızı çırparak bacaklarımızı hareket ettirerek kollarımızı, belimizi hareket ettirerek mükemmel bir ekmem hareketliği sağlarken ayrıca suyun içinde hareketsiz kaldığımız da bile suyun bedenimize uyguladığı basıncın etkisine tepki olarak bedenimizin ortaya çıkan direnç ayrıca kalori yakmanıza neden olur.

Bütün sporları incelediğimiz de yüzmenin de futbol, basketbol vb. sporlara denk kaloriler harcattığını görmekteyiz. Günlük yaşantınız, işinizin yoğunluğu, kilonuz, için de bulunduğunuz stres ve ruh haline göre değişmekle birlikte yarım saat yüzmek 250 kcal. harcamamıza neden olur, yarım saatlik bir hafif tempo koşusu ile de aynı kalori harcanabilir ancak yüzme de bedenin bütün kasları çalıştığı için daha sağlıklı bir beden elde edilir. Yüzme şekline göre de kalori harcaması değişir. Yüzmek Kaç KaloriSerbest stil, kelebek ve kurbağalama yüzme 250 kcal. yaktırırken, sırtüstü yüzmek ve senkronize yüzmek daha çok kalori yakmamıza neden olur, en çok kalori yakmamıza neden olan yüzme şekli ise yarım saat yüzme ile 345 kcal. yakmamıza neden olan ile  sırt üstü kelebek yüzmedir. Eğer suda vakit geçirerek kalori harcamak istiyorsak sınırları zorlayıcı aqua gym, su topu, aqua airobik gibi antreman ve spor eksersizleri tercih edilebilir. Yüzmek etkin bir kalori harcama biçimi olduğundan, çabuk acıkacağımız ortadadır, tabii ki beraberinde kilo vermemize neden olacaktır. Yüzerken eklemlere baskı olmaması belin rahatlaması, bedenin dayanıklılığının artması, beden esnekliğinin artması ve kasları güçlendirmesi nedeni ile bu spor mümkün ise her gün yapılması gereken bir spordur. Yüzme sporu bedenlerinde ki kasların hepsi senkronize olarak çalışır ve kalori yakma işlemine bütün kasların katılmasını sağlar.Yüzme nedeni ile kalori  yakılması ile artan yemek yeme ihtiyacının kontrol edilmesi gerekir, 

Yüzerken kalori yakmanın bedenimize etkileri nelerdir

Kardiyovasküler sistemi çalıştırması en önemli özelliğidir, tansiyonun düşmesi bir başka faydasıdır, yüzerken stres atıldığı tespit edilmiştir, stresin vücuttan atılması ile şeker ve diğer vücut değerlerinin de en azından yüzmeden sonra normale yaklaştığı görülmüştür. 
]]>
1 Havuç Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/1-havuc-kac-kalori.html Fri, 19 Oct 2018 22:00:31 +0000 1 Havuç Kaç Kalori; Havuç en fazla tüketilen besinlerin başında gelmektedir.  Salatalarda ve yemeklerde sıklıkla yerini almaktadır. Havucun ilk olarak Asya dan çıktığı düşünülmektedir. Bir çok kaynakta Afganistan dan düny 1 Havuç Kaç Kalori; Havuç en fazla tüketilen besinlerin başında gelmektedir.  Salatalarda ve yemeklerde sıklıkla yerini almaktadır. Havucun ilk olarak Asya dan çıktığı düşünülmektedir. Bir çok kaynakta Afganistan dan dünyaya yayıldığını öne sürmektedir.

Havuç, mükemmel bir A vitamini kaynağı olmaktadır. Havucu, düzenli olarak tüketen kişilerde, kolay kolay A vitamini sorunu ile karşılaşma gibi bir olay yaşanmaz. Yemek ve salatalar kullanımının yanı sıra aperatif bir yiyecek olarak tüketildiğinden dolayı, sindirimi kolay olan besin kaynakları arasında yer almaktadır. Bir porsiyon doğranmış havuçta yaklaşık olarak,% 10 K vitamini, % 5 C vitamini ve %3 oranında kalsiyum bulunmaktadır. Yüksek miktarda A vitamini içeren havuç vücut için de oldukça faydalıdır. A vitamini karaciğer için çok yararlı bir besindir, içerdiği diğer besinlerinde aynı zamanda göz ve kemik hastalıklarına karşı faydalı olduğu bilinmektedir. B6 vitamini, folik asit, tiamin, bakır ve magnezyum minerallerini içermektedir. İçerisinde bulunan zengin mineral ve besin kaynaklarından ötürü, aşırı şekilde tüketilmemesi tavsiye edilmemektedir.

1 Havuç Kaç Kalori

Havuç bütün sene boyunca kolaylıkla bulunabilen besinlerden birisidir. Bu yüzden her daim tüketimi mümkündür. Günümüzün  en tehlikeli hastalığı kanser başta olmak üzere, birçok hastalık için adeta bulunmaz bir şifa kaynağı niteliğindedir. Yaşlanma döneminde görme sorunlarıyla baş etmek ve cilt sağlığını ve parlaklığını korumak için sürekli havuç tüketilmelidir. Çiğ olarak yenilmesi durumunda bu verim maksimum düzeye çıkacaktır. Bir adet havuç 41 kaloridir. Özellikle diyabet hastalarının çiğ tüketmesi tavsiye edilmektedir.

]]>
Helva Kalori https://www.kalori.web.tr/helva-kalori.html Sat, 20 Oct 2018 11:01:06 +0000 Helva: Türkiye'de ve Orta Doğu ülkelerinde oldukça yaygın bir tatlı çeşididir. Türkiye'de genelde vefat eden insanların arkasında yapılan bir tatlı çeşidi olarak bilinir. Fakat sadece o zaman yapılmaz kolay ve maliyeti düşük Helva: Türkiye'de ve Orta Doğu ülkelerinde oldukça yaygın bir tatlı çeşididir. Türkiye'de genelde vefat eden insanların arkasında yapılan bir tatlı çeşidi olarak bilinir. Fakat sadece o zaman yapılmaz kolay ve maliyeti düşük bir tatlı çeşidi olduğu için her zaman tercih edilebilir.
Un, şeker ve tereyağının birleşmesiyle harika bir tat ortaya çıkar. Helva yapmak oldukça kolay da sayılmaz. Un kızarana kadar karıştırılmalıdır ki dibine tutmasın ve istenilen kıvam da olsun.Helva şeker,yağ ve un içerdiği için kalori bakımında çok yüksek bir tatlı çeşididir. Diyet yapan kişilerin kullanmaması gerekir. Çünkü içerisinde kilo yapacak malzemeler oldukça fazladır. Sağlık açısında çok kalori alındığı için de çok sıklıklarla tercih edilmemelidir.

Helva Kalori
100 gram Helva Kaç Kaloridir:
 • 1,25 gram protein
 • 88 gram karbonhidrat
 • 2,20 gram yağ
 • 2.22 gram lif
 • 59 miligram sodyum
 • 94 miligram potasyum
 • 28 miligram kalsiyum
 • 1 miligram A vitamin
 • 0,10 gram C vitamin
 • 0,72 miligram demir 
]]>
1 Armut Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/1-armut-kac-kalori.html Sun, 21 Oct 2018 02:06:30 +0000 1 Armut Kaç Kalori, Armut, dünya üzerinde yaklaşık 30 çeşidi bulunan, gülgiller ailesi meyvelerinin içerisinde yer alan yüksek lif oranlı bir meyvedir. İçerdiği yüksek mineral ve vitaminler sayesinde kalp h 1 Armut Kaç Kalori, Armut, dünya üzerinde yaklaşık 30 çeşidi bulunan, gülgiller ailesi meyvelerinin içerisinde yer alan yüksek lif oranlı bir meyvedir. İçerdiği yüksek mineral ve vitaminler sayesinde kalp hastalıkları ve kansere karşı koruma özelliği ile de tüketilen armut, metabolik rahatlatma sağlayarak bedenin doğru enerjiyi yakmasını sağlamaktadır. Armut meyvesinin 1 adet orta boyu yaklaşık olarak 200 gramdır. yaklaşık 200 gram olan orta boy bir armut meyvesinin kalorisi ise 104 kcal'dir. Armut meyvesinin besin değer listesini şu şekilde sıralayabiliriz:

1 Armut Kaç Kalori
 • Protein; 1 gram,
 • Lif; 5. 8 gram,
 • Yağ; 0. 6 gram,
 • Karbonhidrat; 24. 8 gram
 • Potasyum; 250 miligram,
 • Sodyum; 4 miligram,
 • Kalsiyum; 16 miligram,
 • Kolesterol; 0 miligram,
 • Demir; 0. 52 miligram,
 • Vitamin A; 6 miligram,
 • Vitamin C; 10 miligram.

Armut meyvesini genelde kolit veya kabızlık gibi bağırsak ve sindirim problemi yaşayan kişi veya kişiler tüketmektedir. Ayrıca yüksek lif oranı içeriği sayesinde diyet programı uygulayan kişi veya kişilerin listelerinde mevcut olma sebeplerinden biri de tokluk hissi sağlıyor olmasıdır.

]]>
Yufka Kaç Kalori https://www.kalori.web.tr/yufka-kac-kalori.html Sun, 21 Oct 2018 08:16:58 +0000 Yufka kaç kalori, Türk mutfağının vazgeçilmez ekmek çeşididir. Baklava, börek gibi hamur işlerinde tercih edilen ince açılan bir hamur çeşidi olarak da bilinir. Hamurun kalorisi çok fazla olduğu için yufkanın kide dolayısı Yufka kaç kalori, Türk mutfağının vazgeçilmez ekmek çeşididir. Baklava, börek gibi hamur işlerinde tercih edilen ince açılan bir hamur çeşidi olarak da bilinir. Hamurun kalorisi çok fazla olduğu için yufkanın kide dolayısıyla fazla oluyor. Yufkayı tercih eden insanlar kalori bakımında zengin olduğu için bir sonra ki öğünde hamur tüketmemelidir. Yufka çok sık tüketildiği zaman kalorisi yüksek olduğu için obez olunmasına da sebep olabiliyor. 1 adet yufkada 7-8 dilimlik ekmek vardır. Tüketildiği zaman bu dilimler göz önünde bulundurulmalı ve az tüketilmelidir.

Yufka Kaç Kalori
1 Yufka ekmeği kaç kalori:
 • 102 gram karbonhidrat
 • 14 gram protein
 • 1 gram yağ 
 • 6 gram lif
 • 3 miligram sodyum
 • 156 miligram potasyum
 • 37 miligram kalsiyum
 • 2,25 miligram demir 
]]>
Kestane Kalori https://www.kalori.web.tr/kestane-kalori.html Sun, 21 Oct 2018 19:40:11 +0000 Kestane: Kestane ağacında yetişen sert kabuklu bir tür kuruyemiş çeşididir. Kış ayların vazgeçilmez kuruyemişleri arasındadır. Kestanenin dışı kahverengi içi ise kremsi bir yapıdadır. Çiğ şekilde tüketilmez. Üz Kestane: Kestane ağacında yetişen sert kabuklu bir tür kuruyemiş çeşididir. Kış ayların vazgeçilmez kuruyemişleri arasındadır. Kestanenin dışı kahverengi içi ise kremsi bir yapıdadır. Çiğ şekilde tüketilmez. Üzeri bıçak yardımıyla çizilerek soba, fırın veya tavada kızartılarak yenilmesi tavsiye edilir. Tabi en çok sobada yapılan kestane tercih edilir. Vitamin bakımında oldukça zengin ve sağlık için yararlı bir kuruyemiş çeşididir. Faydalı olduğu kadarda kalori bakımında çok yüksektir. O yüzden çok sıklıklarla tercih edilmemelidir. Kestane yiyen kişinin 3 adet kestanenin bir dilim ekmeğe eş değer olduğunu bilerek tüketmelidir. Sadece vitamin açısında zengin değildir. Potasyum, demir, magnezyum ve fosfor açısında da oldukça iyi bir kuruyemiş çeşididir.

Kestane Kalori
100 gram kestane kaç kaloridir:
 • 40 gram karbonhidrat
 • 1 gram protein
 • 0,95 gram yağ
 • 3,35 gram lif
 • 2 miligram sodyum
 • 486 miligram potasyum
 • 25 miligram kalsiyum
 • 25 miligram A vitamin
 • 37 miligram C vitamin
 • 0,95 miligram demir
]]>
Günlük Alınması Gereken Kalori https://www.kalori.web.tr/gunluk-alinmasi-gereken-kalori.html Sun, 21 Oct 2018 23:24:21 +0000  Günlük Alınması Gereken Kalori Miktarı, insanların metabolizma hızına, zayıflığına, kilo verip vermek isteğine, sağlık durumuna ve vücudun temel ihtiyacına göre değişim göstermektedir. İnsanların günlük kalori ihtiy  Günlük Alınması Gereken Kalori Miktarı, insanların metabolizma hızına, zayıflığına, kilo verip vermek isteğine, sağlık durumuna ve vücudun temel ihtiyacına göre değişim göstermektedir. İnsanların günlük kalori ihtiyacının hesaplanması için kişinin cinsiyeti  bay - bayan çalışma durumu masa başı - aktif saha çalışanları boy uzunluğu kilosunun bilinmesi gerekir. Kalori ihtiyacı üç ana bölümden  oluşmaktadır. Bunlar Bazal metabolizma sporda harcanan kalori ve diyetle alınan besin ögelerinin sindiriminde kullanılan enerji olmak üzere 3 kısımdır. Günlük alınması gereken kalori miktarının belirleyicisi ise  bazal metabolizma hızıdır.
Günlük Alınması Gereken Kalori
Bazal metabolizma hızı vücudun aktif olmadığı zamanlarda  harcanan kalori miktarıdır uyurken dinlenirken vb zamanlarda harcanan kaloridir.  7 gün boyunca yani 1 hafta boyunca  her gün 1100 kaloriden az  besin alındığında haftada 1 kilo vermek mümkündür.  Kilo almak isteyen bir kişi ise günlük 1100 kaloriden fazla besin almalıdır. Bu yöntem uzman diyetisyenler tarafından uygun görülmemektedir. Bunun yanı sıra fazla kilo kaybı da önerilmemektedir. Günlük Alınması gereken kalori miktarları %40 Karbonhidrat % 40 Protein % 20 ise yağ olmalıdır]]>